YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IŞİD'in Irak'ı işgal planı
Suriye ve Irak'ta yaptıklarıyla bir anda dünyanın en çok konuşulan örgütü haline gelen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Irak'ı adım adım 'Battle of the Baghdad Belt' adlı plan doğrultusunda işgal ediyor.
IŞİD'in Irak'ı işgal planı
18 Haziran 2014 / 22:52 Güncelleme: 18 Haziran 2014 / 22:55

Gazeteport'ta yer alan habere göre, IŞİD'in adım adım Irak'ı işgal planı Irak'ın Baquba kentinde 7 Temmuz 2006'da bir toplantı esnasında ABD hava saldırısında öldürülen El Kaide Irak lideri Ebu Musab El Zerkavi'nin üzerinde bulunan 'Battle of Baghdad Belt' planında gizli.

İlk aşama Bağdat'ın kuşağa alınması

Mücadele stratejisi ve bu kapsamda gerçekleştirdiği saldırılara bakıldığında IŞİD'in şu an Irak'ta aynen El Zerkavi gibi iki aşamalı bir planı yürürlüğe koyduğunu gösteriyor. Bu plana göre Irak'ın işgali ilk aşamada Bağdat'ın bir kuşakla çevrilerek tecrit edilmesi, ikinci aşamada ise çatışmaların önce Bağdat'ın banliyölerine yayılması ve Bağdat'ın merkezine taşınması olarak belirtiliyor.

Bağdat kuşatması beş ana bölüme ayrılıyor.

- Babil eyaletinin kuzeyini kapsayan güney kuşağı
- Felluce ve Ramadi'yi içine alan doğu kuşağı
- Anbar ve Thar Thar bölgesini içine alan batı kuşağı
- Selahaddin bölgesini ve Taji şehrini içine alan kuzey kuşağı
- Baquba ve Khalis şehirlerini kapsayan Diyala ve Doğu kuşağı

Çatışmaların Bağdat'a taşınması

Bu aşama iki farklı safhayı kapsıyor. İlk aşama, çatışma ve güvensizlik ortamını Bağdat'ın Sünni nüfus ağırlıklı banliyo ve varoşlarına taşımak. İkinci aşaması ise elde edilen kazanımlar sayesinde, Bağdat şehir merkezindeki siyasi otoriteyi önce sarsmak sonra ise yıkmak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler