YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IŞİD'i kimlerin desteklediği ortaya çıktı
Meclis’in IŞİD raporunda, terör örgütünün mali kaynaklarıyla ilgili çarpıcı bir tespit yapıldı.
IŞİD'i kimlerin desteklediği ortaya çıktı
22 Haziran 2014 / 09:02 Güncelleme: 22 Haziran 2014 / 09:05

TBMM, IŞİD raporu hazırladı. Örgütün 5 bin ile 15 bin arasında üyesi olduğu belirtilen raporda, mali kaynaklar konusunda, “IŞİD’i Suriye’deki diğer silahlı gruplardan ayıran bir özelliği de Körfez bölgesinden ciddi mali yardım görüyor olmasıdır” denildi.

Rapordaki tespitler şöyle:

-Kökleri El Kaide: Örgütün kökleri El Kaide’ye katılan Tevhid ve Cihat’a kadar gitmektedir. Tevhit ve Cihat, El Kaide’ye katıldıktan sonra adını Mezopotamya El Kaidesi olarak değiştirmiştir. 2006’da ABD güçlerince düzenlenen bir operasyonda öldürülünce yerine Ebu Hamza El Muhacir geçmiştir. 2006 yılının sonlarında El Kaide’ye yakın Ebu Ömer el Bağdadi’nin liderliğini yaptığı Irak İslam Devletini kurduklarını açıklamıştır.

-Kimlere karşı: Irak’ta Felluce ve Ramadi kentlerindeki faliyetleri onu orduyla karşı karşıya getirmiş, 2008’de ABD’nin Irak’ta asker sayısını arttırmasıyla sünni aşiretler ile merkezi hükümet arasındaki gerilimle yeniden canlanmıştır. Suriye’de IŞİD aralarında El Nusra Cephesi, Ahrar El Şam, Mücahit Ordusunun da bulunduğu çok sayıda İslamcı grupla karşı karşıya gelmiştir.

-Askeri gücü: Iraklılarla birlikte Suriyelilerin üst düzey görevlerde temsil edildiği örgütün üye sayısı için 5 bin ile 15 bin arasında değişen rakamlar verilmektedir.

-Mali kaynakları: IŞİD’i Suriye’deki diğer silahlı gruplardan ayıran bir özelliği Körfez bölgesinden ciddi mali yardım görüyor olmasıdır. Buradan gelen gelirin yanı sıra Irak’ın Ninova bölgesindeki ciddi haraç ağı ile Suriye’nin doğusunda kontrolünde bulunan petrol kuyuları da mali açıdan ciddi katkı sağlamaktadır. Bunlara ek olarak ele geçirdiği yerlerde savaş ganimeti adı altında bankalardaki paralarla belli varlıklara el koymaktadır.

-IŞİD'in örgütsel idari yapısı: IŞİD, Irak ve Suriye’yi 16 vilayete bölmüştür. Irak: Güney Eyaleti (Babil merkezli Bağdat’ın güneyi), Diyala Eyaleti, Bağdat Eyaleti, Kerkük Eyaleti, Selahaddin Eyaleti, Anbar Eyaleti (Irak’taki en büyük ve faal eyalet) ve Ninova Eyaleti. Suriye: El Barakah Eyaleti El Hayr Eyaleti, el Rakka Eyaleti, El Badiya Eyaleti, Halep Eyaleti, İdlip Eyaleti, Hama Eyaleti, Şam Eyaleti, El Sahil Eyaleti.

 

STARGAZETE

15:15
 // İÇ SIKINTI
Hani ortada bazen hiç bir neden yokken daralırız ve bunun nedenini asla bulamayız... Bulamayız, çünkü tam nedenin derinliklerine dalacakken; ya elektrik faturası, ya ödeme emri, ya bir yakınınız hastalanır, ya bir yerinizde sivilce veya egzama çıkar ve bu böyle gider. O iç sıkıntı kaynağına asla erişemezsiniz. Halbuki sizi asıl tehdit eden ve bitiren o iç sıkıntısıdır. Sinsidir, kurnazdır. Kendini gizlemeyi çok iyi bilir, zamanını kollar. Küçük sorunları kendini gizlemek için büyütür, yanlış kararlar aldırır ve... Kısır döngü, kronik depresyon... İşte İslam alemini bu şekilde özetliyorum....
22 Haziran 2014 15:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler