YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IŞİD Türk şantiyesini bastı
IŞİD Türk şantiyesini bastı
14 Haziran 2014 23:35
Irak'ın Samara kentinde Türk işçilere ulaşmaya çalışan Cem Tezel dehşet anlarını Sabah'a anlattı.

Irak'ta Felluce, Musul ve Tikrik kentlerini elinde tutan ve 3 koldan başkent Bağdat'a ilerlemeye çalışan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı Irak ordusu bugünden itibaren karşı atağa hazırlanıyor. Irak Başbakanı Nuri El Maliki günlerdir IŞİD'in saldırısı altındaki Bağdat'ın 150 kilometre kuzeyindeki Samara kentine gitti. Maliki, buradaki komutanlara gönüllerin katılı ile ordunun güçlendiğini ve IŞİD'e karşı harekete geçeceklerini duyurdu.

Daha önce Musul ve Tikrit başta olmak üzere diğer kentlerden kaçmakla suçlanan Irak ordusunun bu kez günlerdir orduya katılan gönüllülerle hareket edeceği kaydedildi.

Orduya katılan gönüllülerin sayısının çok fazla artmasında Irak'taki Şiilerin en yüksek dini otoritesi olan Ayetullah Ali Sistani adına dün yayımlanan fetvası etkili oldu. Sistani, "IŞİD'e karşı eli silah tutanların orduya katılmasını" söylemişti.

Samara'daki Türk işçilere ulaşmaya çalışan Cem Tezel ise yaşananları anlattı. "Samara'ya giden yollar harap olmuş. Kentin çevresi Irak polislerince çevrelenmiş durumda. Beni 15 dakika boyunca gözlerimi ve ellerimi bağlayarak tutukladılar. Pasaportuma ve vizeme bakıp salıverdiler ama 'Bir daha Samara'ya geri dönme' dediler. Ben de Tikrik yakınlarındaki şantiyeye dönmek zorunda kaldım" dedi.

Ancak Tezel daha sonra telefonla yine bize ulaştı ve "IŞİD militanları Aldour'daki şantiyemizi bastı. Burada 5 Türk, 25 Türkmen ve diğer yabancı uyruklu çalışanlarla birlikteyiz. Şantiyeden kaçıp Iraklı birinin evine sığınmaya çalışacağız" dedi.

Tezel ile daha sonra yaptığımız görüşmede ise IŞİD'in kendilerine zarar vermediğini ve 42 kişi bölgedeki bir Iraklının evine sığındıklarını, durumlarının iyi olduğunu aktardı.

Tezel ile salı günü yani IŞİD'in Musul'u aldığı gün yaptığımız görüşmede de "IŞİD militanları şantiyemize girdi. 6 kamyonetle içeri girdiler. Bize kimin için çalıştığımızı sordular. Biz normalde Irak hükümeti için çalışıyoruz. Ancak 'Burası Türk hükümetinin Irak'a hediyesi olacak bir hastane ve biz de Türk'üz' dediğimizde geri çekildiler" demişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler