YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IŞİD nasıl ortaya çıktı?
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, katıldığı canlı programda IŞİD'in bir sebep değil sonuç olduğunu belirtti.
IŞİD nasıl ortaya çıktı?
17 Eylül 2014 / 07:00 Güncelleme: 17 Eylül 2014 / 08:54

IŞİD ile ilgili mücadelede Türkiye, operasyonun neresinde olacak sorusuna IŞİD'in bir sebep değil sonuç olduğunu ifade eden Kurtulmuş şöyle konuştu:

''Afganistan'ın işgaliyle birlikte bir direniş hareketi, oradan Taliban, Taliban'ın içinden zamanla El Kaide çıktıysa, çok benzer şekilde Irak'ın işgali, Irak'ın bölünmesi, Suriye'de devam eden savaş, hükümetin uygulamış olduğu devlet terörü, bir takım terörist ve radikal unsurların zeminlerin bulmasına müsait bir saha oluşturdu.

IŞİD'in oluşmasındaki en büyük etken

Irak'tak, sünni muhalifin rejimin dışına itilmesi, IŞİD'in oluşmasına neden oldu. Bu durumun kalıcı olarak bertaraf edilmesi için IŞİD'i ortaya çıkartan sonuçların ortadan kaldırılması gerekir.

Suriye'de savaşın sona erdirilmesi, Suriye'de sünnilerin siyasi katılımının sağlanması, Irak'ın bölünmüş halinin ortadan kaldırılması gerekir.

Aslında ortada pratik olarak bir mesele var. IŞİD elindeki bu ağır silahları nereden buldu? Bu silahları nasıl kullanıyor? Dünyanın hiçbir yerindeki terör örgütü arkasında birkaç büyük devlet olmadan var olamaz.

Özellikle Suriye ve Irak'taki durumu ortadan kaldırmadan bu bölgede kalıcı barış zor.

En zor durumda olan Türkiye. 48 yurttaşımız IŞİD'in elinde. Biz diken üstünde oturuyoruz. Bin kere düşünüp bir kere adım atıyoruz.

Koalisyonda adı geçen hiçbir ülke, IŞİD tehdidiyle sınır komşusu değiller. Ama gelişmeler öyle bir noktaya doğru geliyor ki belki IŞİD kısa bir süre sonra Türkiye'nın sınrılarına konuşlanmış olacak."

Kurtulmuş, "Oluşturulması düşünülen 'tampon bölge' sorusu üzerine "Önceliğimiz Türkiye'nin güvenliğini sağlamaktır."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler