YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İshak Alaton'dan bomba açıklamalar
İşadamı İshak Alaton, Anayasa raporunda değiştirilemez maddeler konusunda TÜSİAD'ı 180 derece dönüş yapmakla suçladı.
İshak Alaton'dan bomba açıklamalar
07 Nisan 2011 / 07:15 Güncelleme: 07 Nisan 2011 / 08:33

Alarko Holding Başkanı İshak Alaton, üyelikten ayrılmasa da TÜSİAD'ı topa tutmaya devam ediyor. Derneğin, Prof. Dr. Ergun  Özbudun ile Prof. Dr. Turgut Tarhanlı eş başkanlığında 22 akademisyen ve kanaat önderine hazırlattığı Anayasa öneri paketinin arkasında durmamasına yönelik eleştirilerini sertleştiren Alaton, "Rapor basıldı, piyasaya da TÜSİAD markasıyla çıkarıldı. Sonra da 180 derece dönüş yapıp, 'Bunlar bizim görüşümüz değildir' dediler. Bunlar, adeta işkenceci gardiyanına aşık ve teslim olan köle durumuna düştüler" dedi.

Ağır toplar etkili oldu

BUGÜN'e konuşan Alaton, Anayasa konusunda mücadeleye devam edeceğini de söyledi.

TÜSİAD, sizce neden paketin arkasında duramadı?

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner'in ne kadar zor durumda olduğunu idrak ediyorum. Önceden arka çıktığı raporu sonradan ağır topların bastırmasıyla reddetme noktasına geldi. Dediler ki, 'raporu biz reddediyoruz ve buna sahip çıkmak istemiyoruz'. Ümit Hanım da mecburen onların yolunda bir deklarasyon yayınladı.

İkinci büyük hata

Paket ortada kaldı, bundan sonra neler olabilir?

Yeni şey olmaz. Bir rapor basıldı ve kapağın üzerinde de TÜSİAD yazıyor. Bir TÜSİAD malı olarak piyasaya çıkarıldı. Bir yandan kapağına TÜSİAD yazıyorsun, bir taraftan da diyorsun ki, 'Bunun TÜSİAD'la bir ilgisi yoktur'. Bu bir çelişkidir ve de 180 derecelik bir dönüştür. Sen istediğin kadar izah etmeye çalış, hatta ağzınla kuş tut. Bu böyle anlaşılır. Aynı şey, 14 yıl önce de oldu. Yine TÜSİAD adıyla “Demokratikleşme Perspektifleri" diye bir rapor yapıldı. Kapağında yine TÜSİAD yazıyordu, tuttun onu da reddettin. Aynı hatayı, iki defa yaptın.

Üniformalı devletin dayattığına hayır diyemediler

Neden, TÜSİAD hep aynı hataya düşüyor?

Bu rapor açıklandıktan sonra bazı köşe yazarları, çok galiz, küfürlü yazılar yazdılar. Bu yersiz eleştirilerin hepsini bir araya toplasan göreceksin ki, o ilk üç maddenin tartışılması mevzusu var. İnsanları da bu ürküttü. Aslında bunu analiz eder, dersin ki, "O ilk üç maddenin değiştirilmesi dahi teklif edilemez" cümlesini yazmış olanlar, 1982 Anayasası ile bizlere "Ceberrut, üniformalı devletin süngüyle dayattığı mesajdı. Daha önceki anayasalarda böyle bir şey yoktu. 30 sene sonrasını bağlayacak bir ceberut devletin bize zorla empoze ettiği şeyi, bugün kabul etmem neye benziyor biliyor musunuz? Sana işkence yapmış gardiyanına aşık olmaya benziyor. 30 yıl önce empoze ettiği o değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez laflarını kabul ettiğin zaman sen, işkencecinin kölesi oluyorsun. Sen kendi kafasını kullanamayan zavallı bir mahkumsun. Sana işkence eden ceberut devletin mahkumu olmayı seven bir zavallıya dönüştün.

Boyner, Özbudun ve Tarhanlı çarmıha gerildi

Peki, Prof. Dr. Ergun Özbudun'la hiç konuştunuz mu?

Konuşmadık ama e-posta yoluyla görüştük. O bana sıkıntılarını ve hayal kırıklıklarını iletti. Adam dünya çapında çok kaliteli bir hukukçu. Bana attığı e-postada kimseyi rencide etmedi, suçlamadı, kimseye herhangi bir günah yüklemedi. Ama büyük bir hayal kırıklığını yaşadığını hissettirdi. Paketten sonra üç kişi çarmıha gerildi. Bu isimler; Ümit Boyner, Prof. Dr. Ergun Özbudun ve Prof. Dr. Turgut Tarhanlı.

Ümit ettiğim dağlara karlar yağdı

TÜSİAD'dan ayrılacak mısınız? Sizin için de 'yan çizdi' ayrılmıyor diyorlar!

Hayır ayrılmayacağım. 1997'de ruhen ayrıldım. 18-20 bin liralık aidatımızı hep ödedik. Ümit Boyner başa geçti. Bana bir iki mesaj geldi. Genel Sekreter Zafer Yavan ziyaret etti. Hadi, bir ısınalım dedik. Yaklaştık, alışmaya başladım. Herhalde dedim, o eski kafalar, Bülent Tanör'ün raporuna karşı olanlar gitti, yeni bir kuşak geldi. 'Ümit'im vardı. Ümit ettiğim dağlara kar yağdı, soğudu. Baktım ki, bunlar değişmedi. Yine de istifa etmedim.

Büyükanıt, TESEV'e asker sokmak istedi

Askeri harcamaların şeffaf biçimde açıklanmasını da isteyen Alaton,TRT Haber'de katıldığı bir programda, 1998'de dönemin 1. Ordu Komutanı Yaşar Büyükanıt'ın TESEV'in çalışmalarından rahatsız olduğunu söyledi.

Alaton şöyle devam etti:

“Büyükanıt beni Selimiye'ye davet ederek 'Düşündük de acaba bu yönetim kurulunuza bizden de bazı insanları davet etmeniz iyi olmaz mı?" dedi. Bizden deyince herhalde onun çevresinden belki de asker demek istedi. Garipsedim yani." (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler