YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşgalcilerle işbirliği yapan Papaz'ın yerine 94 yıl sonra atama yapıldı
İşgalcilerle işbirliği yapan “Papaz Kalafatis”’in makamına tam 94 yıl sonra, Yunan televizyonlarının “canlı” yayını eşliğinde İzmir’de atama töreni yapıldı.
İşgalcilerle işbirliği yapan Papaz'ın yerine 94 yıl sonra atama yapıldı
26 Eylül 2016 / 12:48 Güncelleme: 26 Eylül 2016 / 13:20

Milli Gazete'de yer alan habere göreİ Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, İzmir’de Kilise’de yönettiği ayine Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Amanatidis, Ankara Büyükelçisi Kyriakos Loukakis ile Türkiye’nin yanında Yunanistan adalarından çok sayıda Ortodoksun ilgi gösterdiği ayinin Yunan kanallarından canlı olarak yayınlanması dikkat çekti.

94 YIL ÖNCE NE OLMUŞTU?

Fener Rum Patrikhanesi’nin, 94 yıl sonra, Cumhuriyet tarihinde ilk kez İzmir’e atamasını yaptığı metropolit Bartholomeos Samaras için tören düzenlendi.

İzmir’de son metropolit, 10 Eylül 1922’de linç edilen Hrisostomos Kalafatis’ti. 1910-1914 ve 1919-1922 arasında İzmir Metropoliti olan Kalafatis, 1919-1922 yılları arasında ‘Küçük Asya Helenizminin önderi’ sayılıyordu.

YUNAN ASKERİNİ TAKDİS ETMİŞTİ

Kalafatis, Yunan ordusunun İzmir’i işgali öncesinde “Kurtarıcılarımız yarın şehre gelecektir. Yaşasın milletimiz” diyen bir bildiri yayınlamış, şehre girişlerinde Yunan askerlerini takdis etmişti.

9 Eylül 1922’de Türk ordusunun İzmir’de yönetimi ele almasından bir gün sonra, Yunan işgali dönemindeki faaliyetlerinden dolayı tutuklanmış, aynı gün halk tarafından linç edilmişti.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, İzmir’deki Aziz Vukolos Kilisesi’nde ayin yönetti. Basmane semtinde yer alan Aziz Vukolos Kilisesi’nde düzenlenen ayinde İzmir Başpapazı Kyrillos Sykis’in episkopos olarak atanması töreni gerçekleştirildi.

Ayine Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Amanatidis, Ankara Büyükelçisi Kyriakos Loukakis ile Yunanistan’dan çok sayıda din adamı ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Ayinde konuşan Bartholomeos, 1922 sonrası nüfusu azalan cemaatleriyle bir tarihi geleneği yaşatmaya çaba gösterdiklerini, bu çabalarının bazı yazılı ve sosyal medya kuruluşları tarafından rahatsız edici olarak yorumlandığını savundu.

Bartholomeos, şöyle konuştu:

“Son derece sınırlı sayıda kalmış topluluğumuzla büyük bir tarihi geleneği, mirası koruyamaya ve geliştirmeye çaba gösteriyoruz. Bu çabamız için rahatsızlığını ve endişelerini dile getiren bazı medya kurumlarına belirtmek isteriz ki ülkemizi, kimliğimizi en az sizler kadar seviyor ve sayıyoruz.

Bizlerin faaliyetleri kesinlikle siyasi değildir. Bilakis halklarla temas ederek iş birliğini, dayanışmayı kardeşliği ve yeni değerler yaratmayı hedefliyoruz. Bizler azınlık toplumları olarak bu değerleri yüceltmeye çalışırken neden birileri rahatsız olma ihtiyacı duymaktadır.”

İzmir’in kozmopolit bir yapısı olduğunu, herkesin burada kardeşçe yaşadığını aktaran Bartholomeos, geçmişte kalmış tarihin sıkıntılı referanslarına bakarak ilerlemenin mümkün olmadığını, gelecek nesillere sevgi, barış ve dayanışmayı miras bırakmayı dilediklerini kaydetti. 

İŞGAL KUVVETLERİNE METHİYELER DÜZEN METROPOLİT

İzmir’de son metropolit, 10 Eylül 1922’de linç edilen Hrisostomos Kalafatis’ti. 1910 - 1914 ve 1919 -1922 arasında İzmir Metropoliti olan 1867 Trilye doğumlu Kalafatis, 1919 - 1922 yılları arasında ‘Küçük Asya (Asya Minor) Helenizminin önderi’ sayılıyordu.

Yunan ordularının İzmir’i işgali arifesinde “Kurtarıcılarımız yarın şehre gelecektir. Yaşasın milletimiz” diyen bir bildiri yayınlamış, şehre girişlerinde Yunan askerlerini takdis etmişti.

9 Eylül 1922’de Türk ordusunun İzmir’de yönetimi ele almasından bir gün sonra, Yunan işgali dönemindeki faaliyetlerinden dolayı tutuklanmış, aynı gün halk tarafından linç edilmişti.

YUNAN KANALLARI CANLI YAYINLADI

İzmir Ortodoks Cemaati Genel Sekreteri Atena Samoğlu ise Episkopos Kyrillos Sykis’in 3 yıl süren İzmir Başpapazlığı döneminde Denizden Haç Çıkarma töreni ve tarihi kiliselerde ayinler düzenlenmesi gibi konularda bir çok ilkin gerçekleştirildiğini belirtti.

Samoğlu, dün düzenlenen ayinde ise Bartholomeos Samaras’ın İzmir Metropoliti olarak görevlendirildiğini ifade etti.  

Türkiye’de ortodoksların ibadetlerini yerine getirme konusunda geçmişe göre daha iyi konumda olduklarını ifade eden Samoğlu, bunun barış ve kardeşliği yücelttiğini dile getirdi. Türkiye’nin yanında Yunanistan adalarından çok sayıda ortodoksun ilgi gösterdiği ayini, Yunan televizyon kanalları canlı olarak yayınladı.

SİYASİ FAALİYET CEVABI

Fener Rum Patriği Bartholomeos ayin öncesi yaptığı açıklamalarda adeta günah çıkardı.

Patrikhane’nin son yıllarda dikkat çeken faaliyetlerine yönelik bilgilendirme yapma ihtiyacı hisseden Bartholomeos, “Bizlerin faaliyetleri kesinlikle siyasi değildir. Bilakis halklarla temas ederek iş birliğini, dayanışmayı kardeşliği ve yeni değerler yaratmayı hedefliyoruz. Bizler azınlık toplumları olarak bu değerleri yüceltmeye çalışırken neden birileri rahatsız olma ihtiyacı duymaktadır” dedi.

 

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ EKÜMENİK İLAN ETTİ!

Boğaziçi Üniversitesi Fener Rum Patriği'ni 'ekümenik' ilan etti

Boğaziçi Üniversitesi 2016 yılında Fener Rum Patriği Bartholomeos’a fahri doktora unvanı verdi.Bartholomeos'a Türkiye'de verilecek bu ilk fahri doktora töreni için hazırlanan davetiyelerde, Patrik'ten "ekümenik" ifadesiyle bahsedildi. 

Türkiye 'Ekümenik' sıfatını tanımıyor

Patrik Bartholomeos için pek çok ülke "ekümenik"- (evrensel) sıfatını kullanırken, Türkiye bu sıfatı tanımıyor.

Türkiye'nin Patrik'in "ekümenik" sıfatına karşı çıkma nedeni ise, bu sıfatın Bartholomeos'u Türkiye'deki bir azınlık grubunun lideri konumundan çıkarıp, "evrensel dini lider" haline getirmesi.

Fener Patriği'nin 6. yüzyıldan gelen "ekümenik" sıfatı, "eşitler arasında ilk" olarak yorumlanıyor ve Ortodoks Hristiyanların uluslararası toplantılarında Fener Patriği'ne toplantıya başkanlık etme imkanı tanıyor. 

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ'NDEN DE ONURSAL DOKTORA!

İstanbul Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi Ekümenik Patrik Bartholomeos’a, barış ve kardeşliğin tesisi yönünde yaptığı hizmetler ve dinler arasındaki diyaloğun geliştirilmesi konularındaki katkıları için İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Senatosu tarafından sosyoloji alanında onursal doktor unvanı verildi.

 

Laikler
 // Adıyaman'lı Akın
Bizim Süper Laiklerde Anıtkabir'deki çocuk parkıyla uğraşırlar. Adamlar sinsi plan peşindeler...
26 Eylül 2016 17:56
 // Ömer
Biz biş duvara beleş boya bulmuş vatan kurtaran cengaverlik yapan çocuklar misali gavura dünyayı dar ederken, sebati ve manukyan sermayeleriden peydahlanan islam düşmanı yahudisevici y.özdilgiller,çölaşanlar, kara doğanlar ne yapıyor farkında mıyız acaba? Yarınçok geç olmadan bu rezil ve umursamayan uykudan uyanırız insaallah.'üstüne onursuzluk yorganını çekenler' ne zaman uyanacaksınız burezil uykudan?...
26 Eylül 2016 15:50
BİZDEKİ BU HÂL VE GİDİŞLE, ➷➷➷➷➷
 // Halîme Gözüpek
KEFERE-İ FECERE'NİN, ANlTKABİR LAİKLİKTAPlNAĞlNlN ÇATlSlNA HAÇ ÇAKlP, ÇAN ASACAĞl GÜNLER YAKlNDlR HERHÂLDE!!!...
26 Eylül 2016 Pazartesi 14:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler