YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşçilere destek yağıyor!
İşçilere destek yağıyor!
04 Şubat 2010 13:17
TEKEL işçileriyle dayanışma amacıyla Zonguldak'ta ve Kütahya'da da ''çalışmama hakkını kullanma'' eylemine destek verildi..

Zonguldak'ta maden işçileri, TEKEL işçileriyle dayanışma amacıyla ''çalışmama hakkını kullanma'' eylemine destek verdi.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) üyesi Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) bağlı Üzülmez, Karadon, Kozlu, Amasra ve Armutçuk müessese müdürlüklerinde 08.00-16.00 vardiyasında çalışan maden işçileri, mesailerine başlamayarak eyleme katıldı.

İş yerlerindeki madene inilen işçi asansörlerinin bulunduğu kuyu başında toplanan madenciler, ocaklara girmedi.

Bu sırada, bazı madencilerin, zorunlu iş kollarında yer alan tulumbacı ve elektrikçi gibi branşların dışındaki birtakım işçilerin mesaiye başladığını iddia ederek, gerekli önlemi almadıkları gerekçesiyle sendika yöneticileriyle tartıştığı görüldü.

GMİS Üzülmez Şube Sekreteri Yusuf Çamlıca, yaptığı açıklamada, işçi ve memur konfederasyonunun aldığı karar doğrultusunda saat 08.00 itibariyle madencilerin ''çalışmama hakkını'' kullanmaya başladıklarını söyledi.

TEKEL işçilerinin haklı direnişine destek amacıyla eyleme katıldıklarını anlatan Çamlıca, ''TTK'daki gündüz vardiyasında çalışan 6-7 bin civarında kişi, TEKEL işçilerine destek veriyor. Sadece ocaklara zorunlu girmesi gereken madenciler iş başı yaptılar'' dedi.

KÜTAHYA

TEKEL işçileriyle dayanışma amacıyla yapılan ''çalışmama hakkını kullanma'' eylemine, Kütahya'nın Emet ve Hisarcık ilçelerinde bor işletmelerinde çalışanlar da destek verdi.

Türk-İş'e bağlı Türkiye Maden İşçileri Sendikası Hisarcık Şube Başkanı Ahmet Çümen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Emet Bor İşletmesine sabah saatlerinde gelen 384 işçinin, çalışmama hakkını kullanma eylemine destek vererek çalışmadığını bildirdi.

Sendika üyesi 384 bor işçisinin tamamının eyleme katıldığını ifade eden Çümen, şunları söyledi:

''Türk-İş'e bağlı Türkiye Maden İşçileri Sendikası Hisarcık Şubesi olarak Emet Bor İşletmesinin Emet ve Hisarcık'ta iş yerlerindeki 384 işçi üyemiz, 08.00-17.00 saatleri arasında TEKEL işçilerine destek amacıyla iş bırakmıştır.''

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler