YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşçilere 130 metre kaldı
İşçilere 130 metre kaldı
18 Mayıs 2010 22:39
İşçilere ulaşmaya 130 metre kaldı

Zonguldak'ta dün meydana gelen maden ocağında 30 işçiye hala ulaşılamazken birinci göçüğü aşan ekiplerin önlerine 15 metrelik ikinci bir göçüğün çıktığı bildirildi. Ekipler işçilere ulaşmaya 130 metre kaldığını kaydetti. 
  Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğü İş Güvenliği Uzmanı Vedat Küçüköküz, maden ocağından çıkarak Zonguldak Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir Başkanlığı'nda kurulan Kriz Masası'na bilgiler verdi. İlk göçüğü 30'arlı gruplar halinde aşmayı başardıklarını anlatan Küçüköküz, önlerine 15 metrelik ikinci bir göçüğün meydana geldiğini söyledi.  
  Ocakta gaz oranını ayarladıklarını anlatan Vedat Küçüköküz, yarın öğlene doğru işçilere ulaşmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. Havalandırma konusunda sıkıntı olmadığını dile getiren Küçüköküz, şöyle dedi: 
  "Tavanı sağlama almaya çalışıyoruz. 15 metrelik bir göçüğümüz daha var.  Normal şartlarda yarın öğlene doğru ulaşacağız. Şu anda ocakta gaz oranını ayarladık. Bir göçük var 15 metre önümüzde.  Şu anda patlama diye bir şey söz konusudur. Tabiatın bir anda vermiş olduğu eksiklikler söz konusudur. Şu anda durmadan çalışıyor arkadaşlarımız. Önde ve arka tarafta 30'ar kişilik ekipler var.  15 metrelik göçüğü atlatarak ikinci göçüğe geçeceğiz. Hiçbir madenci ocağa baretsiz ve gaz maskesiz giremez. Kuyu dibine yakın olduğu için hava konusunda sıkıntı yok. 15 metrelik bir göçüğümüz var önümüzde. İlk göçüğü aştık ve havalandırmayı sağladık. İkinci göçüğü açmamız an  meselesi olur. Toplam 8 metrelik kısmın bir bölümünü aştık. Arkadaşlara 130 metre kaldı. Şu anda gaz sıkıntısı yok. Arkadaşlarımız eksi 540 katında bin 800 metre ileridedir. En erken yarın öğleye kadar arkadaşlara ulaşacağız." 
  Kriz Masası Başkanı Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir ise maden ocağındaki şartları bilemediklerini söylerken, yeni gelişmelerle kamuoyuna bilgiler vereceklerini bildirdi. İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler