YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşçiler vazgeçmiyor...
İşçiler vazgeçmiyor...
16 Şubat 2010 07:18
Başbakan, "4/c'den başka çare yok kabul edin evinize dönün" diyor ancak onlar kararlı 4/c'yi istemiyor... Yeni eylem kararı alan işçiler 4/c'yi de yargıya taşımaya hazırlanıyor...

Türk-İş Genel sekreteri ve Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel,  "Tekel İşçileri ile dayanışma günü çerçevesinde yapılacak bu haftaki dayanışmalarda, artık Tekel dayanışması uluslar arası boyut kazanacaktır. 'Tek Gıda-İş, Türk-İş ve burada bulunan konfederasyonlar üzerinden 4-C'yi meşrulaştırmanıza izin vermeyeceğiz. 4-C hukuk dışıdır' dedik. Başbakan ve Bakanlar, 'Burası bir hukuk devletidir. Bugüne kadar yapmış olduğunuz meşruiyet dışı, hukuk dışıdır.' dediler. Biz, konfederasyonlarımızın aldığı karar çerçevesinde, bunu yargıya taşıyacağız" dedi.  

Türk-İş Genel Sekreteri ve Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, KESK Genel sekreteri Emir Ali Şimşek, DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, Türkiye Kamu-Sen Genel sekreteri İsmail Koncuk ile bir araya gelerek bir toplantı yaptıklarını belirtti.  

Türkel, mücadelelerinde yeni bir dönemin başladığı ve dayanışmanın daha ileri boyutlara taşınacağı dönemin başlangıcında olduklarını belirterek, "Geçtiğimiz hafta yapılan 4 konfederasyon başkanının yaptıkları toplantı sonucu alınan kararlardan bir tanesi, bu hafta içerisinde yapılacak Türkiye'nin tüm illerden Ankara'ya doğru yapılacak konfederasyon temsilci ve yöneticilerinin o büyük yürüyüşüdür. Biz, 4 konfederasyon Genel Sekreterleri olarak, Başkanlar Kurulu'nun almış olduğu kararla, bu hafta içinde yapılacak etkinlikleri o karalar çerçevesinde planlamalarını yaparak kamuoyunu bilgilendireceğiz ve harekete geçeceğiz.  Tekel İşçileri ile dayanışma günü çerçevesinde yapılacak bu haftaki dayanışmalarda, artık Tekel dayanışması uluslar arası boyut kazanacaktır. 'Tek Gıda-İş, Türk-İş ve burada bulunan konfederasyonlar üzerinden 4-C'yi meşrulaştırmanıza izin vermeyeceğiz. 4-C hukuk dışıdır' dedik. Başbakan ve Bakanlar, 'Burası bir hukuk devletidir. Bugüne kadar yapmış olduğunuz meşruiyet dışı, hukuk dışıdır.' dediler. Biz, konfederasyonlarımızın aldığı karar çerçevesinde, bunu yargıya taşıyacağız" şeklinde konuştu.  

Türkel, 4 konfederasyonun bir araya gelerek, 12 Şubat 2010 günü aldıkları kararlar gereği, yapılacak işleri planlayarak, "Konfederasyona bağlı tüm şubelere 18 Şubat 2010 tarihinde 'Tekel İşçisinin Mücadelesi Mücadelemizdir', 'Kuralsız ve Güvencesiz Çalışmaya Hayır' pankartları siyah zemin üzerine beyaz yazı ile yazılarak, Şube binaları başta olmak üzere, asılabilecek her yere asılacaktır. Konfederasyon temsilcilerini, tüm illerde 19 Şubat 2010 günü oturma eylemi yapacaklar, kitlesel basın açıklamaları yapılacaktır. Konfederasyon temsilcileri 20 Şubat 2010 günü Ankara'ya gelecek ve Tekel İşçilerinin çadırlarında geceleyecekler. Bugün aynı zamanda Tekel İşçileri ile Dayanışma Günü olarak ilan edilmiştir. 21 Şubat 2010 günü kitlesel basın açıklaması yapılarak konfederasyon temsilcileri şehirlerine uğurlanacaktır" ifade etti.  

Türkel, tekel işçilerine bir müdahale olması durumunda, anında tüm illerde yapılacak eylemlerle karşılık verileceğini belirtti.   

İHA
    

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler