YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşçiden kes KCK'ya öde
İşçiden kes KCK'ya öde
15 Haziran 2010 07:42
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianame, KCK'nın, DTP'li belediyelerde çalışan işçilerden kesilen paraları aidat olarak topladığını ortaya koydu. Bu gelirden olmak istemeyen KCK, yerel seçimlerden önce zammı yasaklamış

PKK'nın şehir yapılanması olan KCK/TM'nin kapatılan DTP'li belediyeleri aidata bağladığı tespit edildi. KCK'nın DTP'li belediyelere genelge göndererek, 2009'daki yerel seçimler öncesi işçilere zam yapma yasağı getirmesi, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye girdi. Mahkeme kararıyla takibe alınan sanıkların iddianameye geçen toplantı kayıtları, dönemin DTP'li belediyelerinden aldığı aidatın kesilmesini ya da azalmasını istemeyen KCK'nın 'zam yasağı' koyduğunu gözler önüne serdi. Ortam dinlemesine takılan konuşma kayıtlarına göre DTP'li belediyelerin, işçilerin maaşından kestiği paraları KCK'ya aidat olarak ödediği belirlendi.

ZAM YAPAN SORGULANSIN

Terör örgütü PKK'nın şehir yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında geçtiğimiz yılın nisan ayında tutuklanan KCK mali işler görevlisi Hüseyin Yılmaz, sözcü Mehmet Abbasoğlu ve eleman Turan Genç arasında yapılan toplantı ortam dinlemesine takıldı. KCK iddianamesine giren konuşmalardan örgütün DTP'li belediyeleri aidata bağladığı belirlendi. Sanıklar, 18 Şubat 2009 tarihli toplantıda genelge gönderdikleri halde bazı DTP'li belediyelerin işçilere zam yapmasını ve sendikalarla görüşmesini tartıştı. Bu belediyelerin sorgulanması gerektiği fikrinde birleşen KCK elemanları, toplantı boyunca Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki DTP'li il ve ilçe belediyelerinin işçilere zam yapma durumunu tüm ayrıntılarıyla konuştu.

'AİDATIMIZ ÖDENMİYOR'

KCK iddianamesine göre DTP'li belediyelerde çalışan işçilerin maaşından kesilen paraların illegal yapılanmaya aidat olarak ödendiği tespit edildi. KCK mali işler görevlisi Hüseyin Yılmaz, ortam dinlemesine takılan konuşmasında, karşısındaki örgüt elemanlarına DTP'li belediyelerin seçimler öncesi işçilere zam yapmaması gerektiğini şu çarpıcı cümlelerle aktardı: "Bizim aidatımız ödenmiyor. Şimdi bunlar öyle olunca, giderler arttığı zaman belediyenin işçiden kestiği, sana vermesi gereken aidatı ödeme durumu olmuyor."

SENDİKALAR İÇİNDE DE ÖRGÜTLENMİŞLER

DTP'li belediyelerin aidata bağlandığını ortaya koyan toplantıda geçen konuşmalar, KCK iddianamesini hazırlayan savcılar tarafından şöyle değerlendirildi: "KCK/TM mali alanda görevli Hüseyin Yılmaz, KCK/TM sözcüsü Mehmet Abbasoğlu ve KCK/TM elemanı Turan Genç'in yapmış oldukları toplantıda kendilerinin DTP'ye ait belediyelere gönderdikleri genelge ile 2009 yılı mart ayında gerçekleştirilen yerel seçim öncesinde işçi ücretlerine zam yapılmaması gerektiğini söylemelerine rağmen bir kısım belediyelerin mesela Doğubeyazıt Belediyesi'nin kendilerinden habersiz sendika ile sözleşme imzaladıklarını, bu hususun halledilmesi gerektiğinden bahsederek belediyeler üzerindeki etkinliklerinden bahsedip sendikalar içerisinde yoğun miktarda kendi adamları olduğundan bahsettikleri anlaşılmaktadır."

 

KCK'nın RTÜK'ü bile var

KCK'nın, terör örgütü lehine yayın yapan bir televizyon kanalını RTÜK benzeri sistemle denetlediği belirlendi. KCK'nın iki komite ile kanalda yayınlanacak klip ve programları onay sürecinden geçirdiği, bazı yayınları da sansürlediği tespit edildi. KCK operasyonunda tutuklanan Mehmet Akın'da ele geçirilen belge bu denetimi ortaya koydu. KCK'nın alt birimlerinin TV'yle ilişkiye geçmesinden şikayet edilen belgede "Parça örgütlerimizin muhatabı TV değildir. TV ile ilgili bir sorunları varsa çözecekleri yer ideolojik alan merkezi ve basın komitesidir" ifadelerine yer verildi. Belgede, "KCK sisteminde kültür, sanat çalışmalarını yürütmekle yükümlü bir komitemiz yer almaktadır. O nedenle TV'de yayınlanacak sanat ve kültürle ilgili programlar, kültür-sanat komitemizin sorumluluğu altındadır" denilerek örgüt içindeki işleyişin uygulanması istendi. Belgenin devamında 'onaysız yayınlar' konusunda TV yönetiminin uyarıldığı belirtildi.

 

DTP'li vekillere eylem talimatı

 

7 bin 500 sayfalık iddianame, KCK'nın DTP'yi nasıl kontrol altına aldığını ve yönlendirdiğini ortaya koydu. PKK'nın Avrupa Sorumlusu Sabri Ok'un partiyi yönetmesi ve yönlendirmesi, kapatılan DTP Genel Başkan Yardımcısı Kamuran Yüksek ile yaptığı telefon görüşmelerinden belirlendi. Ok'un yurtdışından, 2009 yerel seçimleri öncesi DTP'nin çalışmaları, adayların belirlenmesi, ve basın açıklamaları hakkında talimatlar verdiği vurgulandı. Ok'un talimatları bunlarla da sınırlı kalmadı. Terör örgütü yöneticisinin eylemlere katılacak milletvekili isimlerini dahi belirlediği, hatta bu talimatları DTP eşbaşkanlarına gönderdiği tespit edildi. Ok, DTP Genel Başkan Yardımcısı Kamuran Yüksek'le yaptığı telefon görüşmesinde, "Ayın 14'ünde bayan arkadaşlarımızın burada bir festivali var. Onlardan biri gelseydi, iyi olurdu. Hangisi uygunsa Sebahat ve Aysel biri gelebilir" şeklinde talimat verdi. DTP'li Yüksek, aynı gün terörist Ok'u arayarak talimatı yerine getirdiğini "Merhaba, festivale Gülten Kışanak gelecek" sözleriyle belirtti. (Yeni Şafak)

BUNLARIN AMACI SİYASET HİZMET DEĞİL !
 // BATUHAN
Bir vatandaş olarak bağımsız Millet vekilliğinin yasaklanmasını bunların bu delikten meclise girmelerinin önünün kesilmesini istiyorum, hiç olmazse bizden kesilen vergilerimizin bunların semizleşmesine gitmesi engellenmiş olur. Yüzde 10 barajını aşsın hilesizce girebiliyorlarsa meclise girsinler yoksa milleti ahmak yerine koyamasınlar. Aldıkları maaş gözlerine dizlerine dillerine dursunda batıl olamasın göremesin ve söyleyemesinler....
15 Haziran 2010 10:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler