YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşçi Partililerin talebi geri döndü!
İşçi Partililerin talebi geri döndü!
İşçi Partililerin talebi geri döndü!
23 Ekim 2008 / 12:20 Güncelleme: 23 Ekim 2008 / 00:00

Ergenekon davasına müdahil olmak isteyen başta DTP milletvekilleri olmak üzere çok sayıda kişinin talepleri reddedildi. Davanın sanığı İşçi Partililerin dosyasının Anayasa Mahkemesi’ne gönderilme talebi de reddedildi.


SANIK AVUKATLARI MAHKEME HEYETİYLE TARTIŞTI


Silivri Cezaevi'nde devam eden Ergenekon davasının ikinci duruşması sanık avukatları ile mahkeme heyeti arasında yer yer tartışma yaşanıyor. Tutuklu sanık Kemal Kerinçsiz'in avukatı Kadir Kartal'ı Tuncay Güney ve Ergenekon ismiyle ilgili sözleri salonda gerginliğe neden oldu. Mahkeme başkanı, Avukat Kartal'a "Adaba uygun konuşması" uyarısında bulundu.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada mahkeme heyeti, Ergenekon davasına müdahil olmak isteyen başta DTP milletvekilleri olmak üzere çok sayıda kişinin taleplerini reddetti. Ayrıca mahkeme, davanın sanığı İşçi Partililerin dosyasının Anayasa Mahkemesi'ne gönderilme talebi de reddedildi.


Bu arada, mahkemenin kararları açıkladığı sırada avukatlar itirazda bulundu. Mahkeme heyeti ile avukatlar arasında tartışma yaşandı. Bunun üzerine mahkeme, kararları okumayı keserek itirazda bulunan avukatları dinlemeye başladı. Avukatlar, duruşmaların nasıl başlayacağını düzenleyen CMK 191. Maddesi'ne göre duruşmanın başlatılması gerektiğini iddia etti. Önce iddianamenin kabul kararının okunması, kimlik tespitinin yapılması ve daha sonra kararların açıklanması gerektiğini savunan avukatlar, bu nedenle açıklanan kararların geçersiz sayılması gerektiğini öne sürdü. Avukatlar, duruşmanın CMK'ya uygun olarak başlatılmasının ardından da Danıştay cinayeti ile Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atılması konusunda 'yetkisizlik' kararının tartışılmasını talep etti.
Sanık avukatları ayrıca, tutuklu-tutuksuz sanıkların ayrılmasının ve duruşmanın cezaevinde yapılmasının adil yargılamayı engellediğini söyledi.


Öte yandan, Avukat Kemal Kerinçsiz'in avukatı Kadir Kartal, "İddianamede adı geçen Tuncay Güney kim? Nerede? CIA mi Mossad'ın mı ajanı? bu araştırılmadı. Burada hukuk -afedersiniz- iğfal ediliyor. Ergenekon bu milletin kutsal bir değeridir." diye konuştu. Bunun üzerine mahkeme başkanı Köksal Şengün, "Bu şekilde konuşamazsınız. Kutsallığı ben de bilirim. Adaba uygun konuşursanız dinlerim. Yoksa dinlemem. Burada sizi de tutmam." şeklinde cevap verdi. Kadir Kartal da , "Ergenekon" sözcüğünün varsayılan bir örgütle birleştirilmemesi amacıyla bir karar alınarak bu kararın Resmi Gazete'de yayınlanmasını istedi.


ERGENEKON TUTUKLUSU HÜSEYİN GÖRÜM: BENİ SUSTURUYORLAR


Silivri Cezaevi'nde devam eden Ergenekon duruşmasında söz alan davanın tutuklu sanığı Hüseyin Görüm, bağırarak mahkeme heyetinden söz aldı. Görüm, susturulduğunu iddia etti. Mahkeme heyetinin uyarısı üzerine Görüm, tekrar yerine oturdu.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşmasında sanık Hüseyin Görüm, ayağa kalkıp "Kuvayi Milliye olarak konuşuyorum" diye bağırarak söz aldı. Görüm: "Bir kişiyi susturmak istiyorlar. Adı İmam Hüseyin. O'nu bir dinleyin. Bizi bir dinleyin. Danıştay için konuştuk, terörle mücadelede konuştuk, bizi dinlemediler, susturdular." Bunun üzerine mahkeme başkanı, Görüm'ü yüksek sesle konuşmaması konusunda uyardı. Uyarıyı dikkate alan Görüm, tekrar yerine oturdu.


Davanın başka bir tutuklu sanığı Kuvayi Milliye Derneği Başkanı Emekli Albay Fikri Karadağ ile tartışan Hüseyin Görüm, kendisinin ön plana sürüldüğünü söylemiş, tartışmayı kameraya kaydettirmişti.


Öte yandan, duruşmada söz alan sanık Emekli Astsubay Oktay Yıldırım ise, 16 ayı aşkın süredir tutuklu bulunduğunu hatırlattı. Salonun yetersizliği, basın mensupları ve izlemeye gelenlerin kısıtlanması nedeniyle tecrit süresinin uzatıldığını ileri süren Yıldırım, "Eli kanlı teröristbaşının bile bundan daha iyi şartlarda yargılanırken, onu bir avukat ordusu savunurken, kimliğinde 'gazi' yazan ben içinde bulunduğum durumdan utanıyorum. Adaletin yerini bulması için yargılamanın naklen yayınlanması düşünülebilir. Basın mensuplarına yeterince yer verilmesini istiyorum. Sanıkların bazılarına soru sorma, onların sorularına cevap verebilmek için sanıkları ayrı değil de hepsinin bir arada yargılanmasının sağlanmasını istiyorum. Tarafıma en az bebek katiline tanınan hakların tanınmasını talep ediyorum." şeklinde konuştu. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler