YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşçi ölümlerine son vermek için büyük adım
Şişli Mecidiyeköy'deki asansöz kazasından sonra, işçi güvenliği için 'Uluslararası Çalışma Örgütü' standardı getiriliyor. Artık işçi, risk gördüğü anda işi bırakabilecek.
İşçi ölümlerine son vermek için büyük adım
10 Eylül 2014 / 04:30 Güncelleme: 10 Eylül 2014 / 09:16

'Bir daha kimse iş başında ölmesin' adımı... İnşaatlara, madenlere 'Uluslararası Çalışma Örgütü' standardı getiriliyor. Elektrik tesisatından asansöre her alanda düzeltme yapılacak. İşçi, risk varsa işi bırakıp, 'Şartlar düzelmezse dönmem' diyebilecek.

Şişli'de 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan asansör faciasının ardından 'hayati' adım... Bakanlar Kurulu'nda, ihmaller zinciri sonucu yaşanan kazayla ilgili önemli kararlar alındı. Bu kapsamda, TBMM'nin yeni yasama yılına başlamasıyla birlikte Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 167 ve 176 sayılı sözleşmelerinin onay süreci başlatılacak. Sözleşmeler, inşaat ve madenlerde, işveren ve yöneticilere önemli sorumluluklar yüklüyor. İşçiye de, tehlike anında işyerini terk etme imkanı sağlanıyor.

Çalışana eğitim, yapıya bakım

ILO'nun 167 sayılı 'İnşaat İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Sözleşmesi'yle getirilecek standartların bazıları şöyle:

- Tüm işyerleri, işçi güvenliği ve sağlığı için gerekli önlemleri almakla yükümlü oldukları gibi, şantiye çevresindekileri korumakla da yükümlü olacak.

- Asansörler ve binada alınacak tedbirler gibi, binanın daimi parçası olmayan iskele, merdiven gibi ekipmanlar konusunda gerekli tedbirler alınacak, periyodik kontrolden geçirilecek.

- İşçilerin, riski iletebilecekleri amirleri ve işçi güvenliği temsilcisi olacak.

- İşçinin, güvenlik ve sağlığını ciddi tehlike altında bırakan bir gerekçe ortaya çıktığı anda, oradan uzaklaşma hakkı olacak. İşverenden sorunun giderilmesini şart koşabilecek.

- İşveren, tehlike anında hemen işlemi durdurmak ve işçileri tahliye için acil hareket etmekle yükümlü olacak.

- Tüm araç ve malzemelerin doğru ve uygun eğitim almış işçiler tarafından kullanımı zorunlu tutulacak.

- Kazı, yer altı işleri ve tünellerde gerekli havalandırma, aydınlatma ve sağlık tedbirlerini alma yükümlülüğü işverende olacak. Gerekli koruyucu giysiler ve aparatlar sağlanacak.

- İşveren ilkyardımdan da sorumlu olacak.

Havalandırmasız, ruhsat yok

176 sayılı 'Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi' kapsamında ise bütün madenlerde bu şartlar zorunlu olacak:

- İşveren, tüm madende iletişim sisteminin sağlıklı olarak yürümesinden sorumlu tutulacak.

- Zemin stabilitesini sağlayacak önlemler alınması, havalandırma sisteminin bulunması zorunlu olacak.

- Yangın ve patlamalar için önlemler alınacak ve gerekirse bunlarla mücadele edilecek.

- İşveren, ciddi risk oluşması durumunda, işletmenin hemen durmasını sağlamakla yükümlü olacak.

- Madenlerin 'acil durum planları' hazır bulundurulacak.

- Çalışanların risklerle ilgili bilgilendirilmesi, eğitim verilmesi, koruyucu ekipman sağlanması işverenin yükümlülükleri arasında.

- Yeraltında çalışanların isimlerini ve muhtemel yerlerini sürekli olarak bilecek bir
sistemin kurulması gerekiyor.

- İşçiler, iş sağlığı ve güvenliği endişesi söz konusuysa, teftiş veya soruşturma isteyebilecek. Ciddi risk anlarında madenleri terk edebilecek.

'Kaza değil cinayet'

Asansör faciasıyla ilgili İstanbul Barosu'ndan yapılan açıklamada sert ifadeler kullanıldı. 'İş Kazası Değil, İş Cinayeti' başlıklı yazılı metinde şu ifadelere yer verildi: Bu gibi iş cinayetlerinde her şey apaçık ortadayken, gerekli tedbirler ekonomik nedenlerle alınmıyor. Ancak facia, işverence sektörün doğasında olan kaza olarak ifade ediliyor.

'O facialar' mercek altında

Şişli'deki rezidansta 10 işçinin 32'nci kattan asansörle yere çakılıp hayatını kaybetmesinin ardından birçok koldan çalışma yürütülüyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı adli soruşturma yaparken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve ilgili kurumlar idari soruşturma yürütüyor. Yaşanan faciayı her yönüyle mercek altına alan hükümet, yakın geçmişteki iş kazalarını da tek tek analiz etmek için düğmeye bastı.  Bu kapsamda, Kumburgaz'da 5 gencin 4 kişilik deniz bisikletiyle açılıp can vermesinden, Avcılar'da damperi açık tankerin üst geçide çarpmasına çok sayıda olay mercek altına alınacak. Bakanlar Kurulu'nda da gündeme gelen son facia ve benzer durumların önüne geçilmesi için ne tür adımlar atılacağına bu analizler ışık tutacak.

'İş güvenliğinde bağımsızlık şart'

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği'nden iş güvenliği uzmanı açıklaması... Birlikten yapılan açıklamada, "İş güvenliği uzmanları müteahhit firma elemanı olarak çalıştırılmamalı" denildi. Şişli'de yaşamını yitiren 10 işçinin yakınlarına başsağlığı dileyen birlik açıklamasında şu ifadeler yer aldı: Bu uzmanlar Soma’daki gibi, ücretini denetlediği firmadan almamalı ki yetkisini etkin bir şekilde kullanmasına olanak sağlansın. Yapı denetimi yapacak olan firmanın müteahhitçe seçilmesi 'bağımsız denetimi' zora sokuyor.

DHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler