25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın191,264
 • BIST94.008
 • Dolar4,6948
 • Euro5,4894
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2295
 • İstanbul24 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir29 °C
 • Konya20 °C
 • Adana27 °C
 • Antalya27 °C
 • Diyarbakır31 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri19 °C
 • Kocaeli20 °C
 • Şanlıurfa33 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel28 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşadamlarından TÜSİAD'a sert tepki
Başbakan Erdoğan, dün grup toplantısında “Yabancı sermaye bundan sonra da gelecek” dedi. İstanbul’da Türk-Fransız İş Konseyi’ne katılan iş dünyasının önde gelen isimleri de yabancı sermaye girişinin devam ettiğini böyle teyid etti.
İşadamlarından TÜSİAD'a sert tepki
29 Ocak 2014 / 08:00 Güncelleme: 29 Ocak 2014 / 11:40

İşadamları, yabancıların TÜSİAD’a itibar etmediğini kaydetti. Görüşüne başvurduğumuz 5 isimden ikisi ise toplam 700 milyon dolarlık yabancı yatırım müjdesi verdi. Kurlardaki oynaklığı geçici gören işadamları, Türkiye’nin istikrarına güvenin tam olduğunu belirtti.

Adnan Polat (Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı):

Kanadalı fon ile 600 milyon dolarlık anlaşma yaptık

Yabancı yatırımcıların Türkiye’den çekindiklerini düşünmüyorum, aksine Türkiye fırsat sunan bir ülke. Bizim şirketimizin de Fransızlar’la Türkiye’de ciddi bir ortaklığı var. Fransız enerji firması Electricite de France (EDF) ile çalışıyoruz, bu firmanın yıllık cirosu 120 milyar dolar. Onlarla bugüne kadar 600 milyon Euro’luk yatırım tamamladık. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte bu firma ile 600 milyon Euro’luk rüzgar enerjisi alanında yatırım yapacağız. Ege ve Marmara Bölgeleri’nde olacak. Yabancıların yatırımdan kaçındıkları konusunda en güzel cevabı bizim şirketimizin yaptığı bir ortaklıkla verebilirim. Kanadalı emeklilik fonu PSP ile bir şirket kurduk Türkiye’de. Güneş enerjisi alanında yatırımlarımız olacak. Onlarla da geçen hafta sözleşmeyi yaptık. Rekabet Kurumu kararını bekliyoruz. Toplam 600 milyon dolarlık bir yatırım bütçesi ile Türkiye’ye geldiler. Türkiye şuan ki durumda yatırım yapılacak yıldız ülkelerden biri. Seçim sürecinin ardından bu tür konuları da geride bırakacağız. Bunlar seçim süreçlerinde yaşanan durumlar. Biz ve yabancı ortaklarımız yatırımlara devam ediyoruz.

Kemal Şahin (Şahinler Holding Başkanı):

ABD’li ve Alman iki şirketle 100 milyon $’lık imza

TÜSİAD Başkanı’nın konuşması abartılı. Yabancı yatırımcıların bu durumu bir risk olarak gördüğünü düşünmüyorum. Yaşanan olaylar normal, geçici olaylar. Hükümet bu sorunu çözecektir. Böyle sorunlar her ülkede yaşanıyor. Türkiye’de yabancı yatırımcı var ve gelmeye de devam edecektir. Faizler ve döviz kurları nedeniyle belki soru işaretleri olabilir ancak tüm bunların cevapları kısa süre içinde verilecektir. Türkiye’ye gelmeyip de nereye gidecek yabancı yatırımcı? Avrupa’nın nüfusu yaşlanıyor, Avrupa büyümüyor. Doğu’da zaten siyasi çalkantılar var. Türkiye’ye sermaye gelmez diye bir şey olmaz. Ciddi büyüyen ve potansiyeli olan bir ülkeyiz. Türkiye gibi büyük bir partnerle her yatırımcı çalışmak ister. Yabancı firmalar için ciddi fırsatlar var. Örneğin Şahinler Holding olarak sahibi olduğumuz Avrupa Serbest Bölgesi’nde iki imza attık. Bir ABD’li şirket teknoloji üretecek, bir de Alman firma motor aksamları üretecek. İki şirket ile de imzalarımızı attık. Toplam yatırımları 100 milyon doları buluyor.

Hamdi Akın (Akfen Yönetim Kurulu Başkanı):

Türkiye’nin istikrarına tüm dünya güveniyor

Yabancı yatırımcıların Türkiye’de yatırımlarına tedirgin bakması gibi söylentiler geçicidir, kalıcı olan Türkiye’nin istikrarıdır. Türkiye’nin istikrarına tüm dünya güveniyor. Kur oynaklığı bizi rahatsız ediyor ama bunların hepsi serbest piyasanın talepleri ile ortaya çıkan durumlar. Biraz bekleyip görmek gerekecek. Müdahaleden çok yapısal bir takım tedbirler almak her zaman daha iyi olmuştur. Her şeyin çok daha iyiye gideceğine inanıyorum. Türkiye’nin önünde bir engel yok. Siyasi çalkantılar demokrasinin gereğidir.

Cefi Kamhi (Profilo Holding Yönetim Kurulu Başkanı):

Son gelişmeleri TÜSİAD açıklaması ile analiz yanlış

TÜSİAD’ın açıklaması bence kendi görüşlerini ifade ediyor. Genelleme yapmak yanlış. Her ülkede bu tür gelişmeler yaşanabilir. Yatırımcı ekonomik göstergelere daha çok önem veriyor. Bugünkü konjonktürü TÜSİAD’ın açıklaması ile analiz etmek yanlış olacaktır. Sonuç itibariyle yabancı yatırımcı adına bir endişe olmadığını düşünüyorum. Endişe, toplumsal barış olmalı. Herkesin tek bir bayrağı var. Bu topraklarda bu yapıda huzurlu, birlik ve beraberlik ile yaşamalıyız.

Rahmi Koç (Koç Hol. Onursal Başkanı):

Türkiye’de herhangi bir risk yok

Yabancı yatırımcılar açısından Türkiye’de herhangi bir risk gözükmüyor. Olası gelişmeler olması gerektiği gibi gidiyor. Yatırım yapan riski alır zaten, bir risk olmasa kâr yoktur zaten hiçbir yerde. Türkiye’nin ekonomik ve siyasi yapısı şuan için risk arz etmiyor. Kur oynaklığı ile ilgili bir açıklama yapmak için ise erken.

 

STARGAZETE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler