YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İş Bankası'ndan 'Paralel Yapı' iddialarına yanıt
İş Bankası'ndan 'Paralel Yapı' iddialarına yanıt
19 Şubat 2015 14:36
İş Bankası, Star, Akşam ve Güneş gazetelerinin CHP'nin İş Bankası aracılığı ile Paralel Yapı'ya para aktardığına ilişkin haberleri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Banka, yaptığı açıklamada, iddiaları tamamen reddetti.

Türkiye İş Bankası yaptığı basın açıklamasında şunları şöyledi:

Star, Akşam ve Güneş gazetelerinin 19 Şubat 2015 tarihli nüshaları ile bazı internet sitelerinde Türkiye İş Bankası’nı “siyasi bir komplo”nun parçası, “yolsuzluk ve hortumlanma”nın konusu gibi gösteren çeşitli haberlere yer verildiği görülmüştür. Söz konusu haberlerdeki iddialar ile herhangi bir ilgimiz bulunmadığı gibi Bankamızdaki bütün işlemlerin ulusal ve uluslararası yasalar ve resmi mevzuat çerçevesinde yürütüldüğü de açıktır. Bankamızın yasalara, mevzuata ve köklü etik anlayışına aykırı herhangi bir işleme taraf olması kesinlikle söz konusu değildir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün inisiyatifiyle 1924 yılında kurulduğundan bu yana halka açık bir şirket olan Türkiye İş Bankası, bugün Munzam Sandığı aracılığıyla çalışanlarının ve emeklilerinin ortak olduğu, ülkemizde benzeri olmayan bir ortaklık yapısına sahiptir. Bankamızın ortaklık yapısında İş Bankası Munzam Sandık Vakfı %40,15 hisseye sahiptir, halka açık pay %31,76 oranındadır, kalan %28,09 oranındaki Atatürk hisseleri ise Cumhuriyet Halk Partisi tarafından temsil edilmektedir. Atatürk’ün vasiyeti çerçevesinde mülkiyeti Cumhuriyet Halk Partisi’ne ait olan bu hisselere ilişkin temettü geliri Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na bırakılmış olup, temettü ödemeleri Bankamız Ana Sözleşmesi ve yasal mevzuat çerçevesinde yapılmaktadır.
Türkiye İş Bankası faaliyetlerini hukuka, yasal mevzuata, ahlaka ve milli değerlere uygun şekilde yerine getiren köklü bir kurumdur. Bu tür haber, iddia ve yorumlara itibar edilmemesini, söz konusu yayın kuruluşları hakkında Bankamızca hukuki süreç başlatıldığını kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

16:08
 // +++
klasik c.h.p söylemi gibi zora geldiklerinde ilk basvuracaklarıları kapı herzamanki kapı MUSTAFA KEMAL ATATÜRK...
19 Şubat 2015 16:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler