YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İran'ın ne dediği önemli değil"
İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen KCK davasını izleyen BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, İran’ın terör örgütünün çekilmemesi durumunda destek olacağı yönünde açıklama yaptığı iddialarıyla ilgili konuştu.
"İran'ın ne dediği önemli değil"
30 Nisan 2013 / 18:41 Güncelleme: 30 Nisan 2013 / 18:43

Kışanak, KCK sanıklarına destek için Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na geldi. Burada duruşmayı izleyen Kışanak, sanıkların tahliye edilmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. “İran’ın çekilmeme durumunda destek açıklaması oldu. Karayılan’ın da bununla örtüşen açıklaması vardı” diyen Kışanak, “Bu konuda bizde herhangi bir bilgi yok. Fakat siyaseten şunu değerlendirebiliyoruz. Ortadoğu’da şu anda ciddi bir kutuplaşma var. Herkes birilerini yanında tutmak ve bu kamplaşma içerisinde gücünü artırmak istiyor. Sorunları kendi çıkarları için, kendi gelecek beklentileri için tabi ki kullanmak isteyebilirler. Bu sadece Ortadoğu için de geçerli değil. Dünyanın her yerinde böyledir. Çözemediğiniz sorunlar başkaları için siyaset, diplomasi malzemesi olabilir. Çatışmanın zemini haline gelebilir. Asıl bizim tartışmamız gereken İran’ın nasıl bir yaklaşım içerisinde olduğu değil. Kendi sorunlarımızı kendi içimizde nasıl çözeceğiz. Kendi yurttaşımızla devleti nasıl barıştıracağız. Konuşmamız gereken şey budur” dedi.

Kürt sorununun 100-150 yıllık bir sorun olduğunu söyleyen Kışanak, “Bir hukuksuzluk, adalet sorunudur. Kendisini Kürt olarak kabul eden ve bunun diline, kültürüne, tarihi geçmişine sahip yurttaşlarımızın bu ülkede kendilerini eşit yurttaş olarak görmemeleriyle ilgili bir sorundur. Biz sorunlarımızı çözersek, kendi yapmamız gerekene odaklanırsak başkalarının ne düşündüğü ne yapmak istediği çok da önemli olmaz” diye konuştu.

Dava kapsamında tutuklu bulunan tutuklu sanıkların tahliye edilmesine sevindiklerini belirten Kışanak, “Cezaevlerinde yine yüzlerce, binlerce siyasi operasyonlar sonucu tutuklu bulunan arkadaşlar var. Bunların tahliye olması, bu davaların ortadan kalkması gerekiyor. Arkadaşlarımızın tahliye olmasına sevindik fakat bu gerçekten de milletvekilliği yapmış bir kişinin, bir partinin genel başkanlığını yapan, bir partinin genel başkan yardımcılığını halen yapan bir kişinin tutuklanması ayıptı. Bu sevindirici kararın bütün mahkemeler tarafından tekrarlanmasını istiyoruz” dedi.

Demokratik siyasetin, parlamentonun asıl yapması gerekenin bu tür siyasi operasyonlara zemin sunan yasaların bir an önce değiştirilmesi olduğunu kaydeden Kışanak, “Terörle mücadele yasasının ortadan kaldırılması, TCK’da bu tür hukuksuzluklara izin veren, geniş takdir yetkisi veren düzenlemelerin bir an önce düzeltilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler