YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran Genelkurmay'ını muhattap alamam
İran Genelkurmay'ını muhattap alamam
18 Aralık 2012 19:05
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Genelkurmay Başkanı'nın Patriotlar ile ilgili açıklamaları konusunda, muhatap almasının, bir başbakan olarak hiç doğru olmadığını belirtti.

Başbakan Erdoğan, Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho'yu, Başbakanlık Merkez Bina'da resmi törenle karşıladı. Heyetler arası görüşmeler sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi. Öncesinde ise iki ülke dışişleri bakanları arasında işbirliği protokolü imzalanırken, Başbakan Erdoğan ile Coelho arasında strateji belgesi imzalandı.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın, Şeb-i Arus törenlerine davete rağmen katılmamasına ilişkin bir soruya Erdoğan, "Davet etmek bizden. Biz davetimizi yaptık, davete icabet edemeyişiyle alakalı olarak değişik bazı şeyler söylendi ama Patriotlarla ilgili herhangi bir şey gelmedi." karşılığını verdi.

İran Genelkurmay Başkanı'nın, Patriotlar ile ilgili açıklamaları konusunda ise Başbakan Erdoğan, "Bu genelkurmay başkanı, böyle arada sırada biliyorsunuz çıkar bazı açıklamalar yapar. Biz bunu ilgililere sorduğumuz zaman da 'Kendi düşüncesidir' derler. Nasıl kendi düşüncesiyse. Böyle bir anlayış var. Onun için pek muhatap almamız, bir başbakan olarak zaten hiç doğru değil." diye konuştu.

Diğer yandan, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin sağlık durumuyla ilgili bir soruya da Erdoğan, "Ölümüyle alakalı böyle bir şey bize şu ana kadar gelmiş değildir, bunların hepsi uydurmadır. Sadece bir ağır rahatsızlığının olduğunu, biz de buna karşı arzu ederseniz sizlere hemen bir jet ambulans gönderebiliriz, bizden bazı talepleri olursa o talepleri karşılayabiliriz dedik. Konu onların takdirindedir. Eğer ambulans talep ederlerse hemen jet ambulanslarımızından birini oraya göndereceğiz." şeklinde konuştu.

CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler