YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran Elçisi: Kan vermeye hazırız
İran Elçisi: Kan vermeye hazırız
03 Haziran 2010 17:43
İran Bülyükelçisinden duygulandıran jest

İran'ın Ankara Büyükelçisi Bahman Hüseyinpur, İsrail'den getirilen yaralılar için ihtiyaç durumunda kan vermeye hazır olduklarını belirterek, ''İnsani eylem için zora başvuran, cinayet işleyen bu ülkenin gelecekte atom bombası kullanmayacağı nasıl garanti edilebilir?'' dedi.

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde İsrail'den getirilen yaralıları ziyaret eden Hüseyinpur, hastane girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsrail'in kurşunlarının insaniyetin vicdanına ve kalbine atıldığını ifade eden Hüseyinpur, bu uygulamanın hiçbir mezhep ve din tarafından kabul edilemeyeceğini söyledi.

İsrail saldırısının İran İslam Cumhuriyeti'nin bu ülkeye yönelik siyasetinin doğruluğunu gösterdiğini vurgulayan Hüseyinpur, ''İsrail'in sadece bölgesi için değil, tüm dünyadaki barış için tehdit oluşturduğunu'' belirtti.

''İnsani eylem için zora başvuran, cinayet işleyen bu ülkenin gelecekte atom bombası kullanmayacağı nasıl garanti edilebilir?'' diye soran Hüseyinpur, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz İran İslam Cumhuriyeti olarak siyonizm ülkesinin yapmış olduğu bu uygulamayı mahkum ediyoruz. Türk kardeşlerimizin derdini paylaşıyoruz. Şehit olanlar cennetin en güzel yerlerinde yer alacak. Yaralılar ise en kısa sürede sağlıklarına kavuşacaklardır. Yaralıların kan ihtiyacı olursa İran Büyükelçiliği olarak kan vermeye hazırız.''


''İŞGALCİ ÜLKE HİÇBİR YASAYI TANIMADIĞINI GÖSTERDİ''


Bir gazetecinin ''ABD, İsrail'in bu operasyon çerçevesinde Hamas'a taşınan silahlar olup olmadığını kontrol etmeye hakkı olduğu yönünde açıklamalar yaptı. Bu konudaki görüşünüz nedir?'' sorusuna Hüseyinpur, ''Maalesef her zaman ABD hükümeti İsrail'in yanında olmuştur. Belki de ABD'nin gösterdiği yakınlık bu işgalci güce bu cesareti vermektedir'' yanıtını verdi.

İsrail'in elinde gemide silah olup olmadığını anlayabilecek birçok teknolojik imkanın olduğunu belirten Hüseyinpur, İsrail'in gemide gerçekten silah olduğunu bilmesi durumunda denizaltılar ve ağır silahlarla gemiyi vurabileceğini ifade etti.

Büyükelçi Hüseyinpur, ''İşgalci ülke hiçbir yasayı tanımadığını gösterdi. Uluslararası yasalarla dalga geçmektedir. Obama'nın barışla ilgili sloganlarının da anlamsız olduğu ortaya çıktı'' değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Mazlum-Der Genel Sekreter Yardımcısı Bahadır Aziz Şahin, sanıkların ifadesi alınırken davada yaralılara vekillik hizmeti vermek istediklerini, ancak isteklerinin savcı Mehmet Taştan tarafından engellendiğini iddia etti. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler