YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran doğal gazı kıstı mı? İlk açıklama geldi
İran'ın Türkiye'ye verdiği doğal gazda kısılama yaptığı haberi gündeme bomba gibi düştü. Enerji yetkililerinden yapılan açıklamada gaz akışında herhangi bir sorunun olmadığı bildirildi.
İran doğal gazı kıstı mı? İlk açıklama geldi
09 Aralık 2015 / 10:24 Güncelleme: 09 Aralık 2015 / 10:30

BOTAŞ'ın bazı santrallerde doğalgaz çekiş miktarını yüzde 50 sınırlamasının soğuk hava nedeniyle artan talep artışından kaynaklandığı, bunun tedbir amaçlı olarak devreye alındığı belirtildi. İran'dan Türkiye'ye gaz akışında herhangi bir sorun olmadığı öğrenildi.

Aksa Enerji KAP'a yaptığı açıklamada, BOTAŞ'ın 10 Aralık Perşembe günü saat 08.00 itibariyle bazı büyük santrallere gaz çekiş miktarlarını yüzde 50 kapasite ile sınırlama bildiriminde bulunduğunu duyurmuştu.

Konuyla ilgili bilgi veren bir enerji yetkilisi, "BOTAŞ'ın bazı santrallerde gaz çekiş miktarını yüzde 50 sınırlaması soğuk hava nedeniyle artan talep artışından kaynaklanıyor, tedbiren bu karar alındı. Hava şartlarının daha da ağırlaşması ihtimaline karşı hazırlık yapılıyor" dedi.

İran'dan teknik nedenlerle doğalgaz akışının dün kısa süre azaldığını kaydeden aynı yetkili, "Şu anda İran dahil Türkiye'ye gaz akışında herhangi bir sorun yok" dedi.

Habertürk gazetesinde yer alan haberde; İran'ın kış aylarında artan iç tüketimi gerekçe göstererek günlük 30 milyon metreküp gaz akışını 15 milyon metreküp seviyesine düşürdüğü belirtilmişti.

Haberde, özellikle doğu illerindeki kış şartları nedeniyle tüketimin arttığı bugünlerde ısınmada sorun yaşanmaması için ilk etapta Botaş'ın 15-20 günlük arz talep dengelenmesi için özel program hazırladığı ifadesi yer aldı.

İran, Rusya'nın ardından Türkiye'nin ikinci doğalgaz tedarikçi konumunda bulunuyor.

Rus jetinin 24 Kasım'da Suriye sınırında düşürülmesinin ardından bazı endişeler gündeme getirilse de Rusya'dan gaz akışı sorunsuz şekilde devam ediyor.

değişim
 // sodyum klorür
doğal gazdan sonra tezek yakmak alay konusu olacak kadar zorsa...tc. numarasından sonra sağlık karnesini kullanmakta okadar zor işte...değişimi yaşayıpta farketmek istemeyenlere........
09 Aralık 2015 Çarşamba 12:02
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler