YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'tan Türkiye'ye teşekkür
Irak hükümeti, Türkiye'ye insani yardımları için teşekkür etti.
Irak'tan Türkiye'ye teşekkür
01 Eylül 2014 / 01:41 Güncelleme: 01 Eylül 2014 / 01:45

Irak Meclis Başkan Yardımcısı Aram Şeyh Muhammed, Iraklı sığınmacılara yaptığı insani yardımdan dolayı Türkiye'ye teşekkür etti.

Irak Meclisi Başkan Yardımcısı Muhammed'in basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı'yı kabul eden Muhammed, Irak'ın kuzeyindeki sığınmacı ailelere sunduğu acil insani yardımdan dolayı Türkiye hükümetine teşekkür etti.

İkili ilişkilerin devam etmesinin önemine vurgu yapan Muhammed, görüşmede Irak'taki son gelişmelerle ulusal ortaklık ve uzlaşı ilkesi çerçevesinde hükümetin kurulmasını hızlandırmak için harcanan çabaların ele alındığı kaydetti.

Türkiye Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam da daha önce yaptığı açıklamada, insani krizin çıktığı ilk günden bu yana Türkiye'nin yardımlarıyla Irak halkının yanında olduğunu, ayrım yapmadan Türkmen, Kürt ve Arap ailelere yardım elini uzattığını belirtmişti.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki silahlı gruplar, Musul ve Tikrit gibi bazı kentlerde kontrolü ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil, bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler