YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'tan çıkın diyen ABD'ye cevap
Irak'tan çıkın diyen ABD'ye cevap
Irak'tan çıkın diyen ABD'ye cevap
28 Şubat 2008 / 17:34 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak'ta devam eden kara operasyonuna ilişkin, "Askerlerimiz hedefe ulaşıldıktan sonra en kısa sürede geri dönecek" açıklamasında bulundu.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Savunma Bakanı Robert Gates ile yaptığı görüşmede, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü unsurlarına yönelik düzenlediği kara harekatının sınırlarının, hedefinin ve amacının belli olduğunu belirterek, operasyonda hedefe ulaşılınca Türk askerinin döneceğini söyledi. Başbakan Erdoğan, “operasyon sırasında sivillerin öldüğü” yönündeki iddiaların doğru olmadığını kaydederek, seçilen ve vurulan hedeflerin, operasyonun cereyan ettiği bölgenin, yerleşim yerlerinin dışında olduğunu vurguladı. Alınan bilgiye göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Savunma Bakanı Robert Gates'i kabulünde, Türkiye'nin terörle mücadele çerçevesinde Irak'ın kuzeyine düzenlediği sınır ötesi harekat da gündeme geldi. Başbakan Erdoğan, görüşmede, Türkiye'nin bu operasyondaki niyetinin, maksadının açık olduğunu ve bunları da açıkladıklarını belirterek, “Türk askeri hedeflere ulaştıktan sonra geri dönecektir” dedi.


Başbakan Erdoğan, “operasyon sırasında bölgedeki sivillerin öldüğü” yönündeki iddiaların da doğru olmadığını belirterek, bu konuda dezenformasyon yapıldığını bildirdi. Erdoğan, “Seçilen ve vurulan hedeflerde siviller yok. Sivillerin zarar görmesi söz konusu değil” diye konuştu. ABD Savunma Bakanı Gates de Erdoğan'ın, harekatın süre, kapsam, zamanı ve sınırlarının belli olması yönündeki açıklamalarının kendileri için önemli olduğunu ifade etti. İstihbarat desteğinin verilmesinin çok önemli sonuç doğurduğu görüşünü iki tarafın da vurguladığı görüşmede, istihbarat desteğinin kesilmesi gibi bir konunun da görüşülmediği bildirildi. Savunma Bakanı Gates, görüşmede ayrıca Başbakan Erdoğan'a ABD Başkanı George W. Bush'un selamını da iletti. Gates, terörle mücadelede iki ülke arasındaki istihbarat işbirliği başta olmak üzere ikili ilişkilerde son dönemde yaşanan olumlu gelişmeleri, ABD yönetimi olarak memnuniyetle karşıladıklarını da ifade etti.


SOSYO-EKONOMİK TEDBİRLER


Terörle mücadelede Türkiye'nin Irak yönetimi ile yakın çalışmasından da memnuniyet duyduklarını ifade eden Gates, Türkiye'nin, terörle mücadelede askeri tedbirlerin yanı sıra sosyo-ekonomik çalışmalarını da bildiklerini ve izlediklerini kaydetti. Görüşmede, terörün sadece askeri yöntemlerle çözülemeyeceğini, buna eşlik etmesi gereken, terörün zeminini kurutmaya yönelik birtakım sosyo-ekonomik tedbirlerin de alınması gerektiği hususuna da işaret edildi. Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin teröre karşı topyekun bir mücadele yürüttüğünü ifade ederek, bu konuda Irak yönetimiyle, diğer ülkelerle ve uluslararası işbirliğinin devam edeceğini dile getirdi. Terörün, “adi bir suçla kıyaslanamayacağını” kaydeden Başbakan Erdoğan, terörün kaynağının, sebeplerinin ve zemininin çok farklılıklar gösterebildiğini, bu konudaki uluslararası işbirliğinin elzem olduğunu, terörle mücadelede genel olarak böyle bir yaklaşımın benimsenmesi gerektiğini vurguladı. Genel olarak terör söz konusu olduğunda, topyekun uluslararası işbirliğinin gerekli olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, bu konudaki yaklaşımlarının, ABD'nin yaklaşımlarıyla zaten paralellik gösterdiğini ve örtüştüğünü, Afganistan'daki işbirliğinin de buna örnek teşkil ettiğini bildirdi.


“HEDEF BELLİ”


TSK'nın Irak'ın kuzeyinde sürdürdüğü operasyonun hedefinin, amacının, sınırlarının belli olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, “Bu hedeflere ulaşıldıktan sonra niyetimiz, maksadımız yeterince açıktır. Bunları da zaten ifade ettik. Bu hedeflere ulaştıktan sonra da oradaki askerlerimiz geri dönecektir” dedi. Görüşmede, operasyon sırasında sivillerin zarar gördüğüne ilişkin iddialar da gündeme gelirken, Başbakan Erdoğan, birtakım dezenformasyonların yapıldığını, seçilen ve vurulan hedeflerin, operasyonun cereyan ettiği bölgenin yerleşim yerlerinin dışında olduğunu vurguladı ve sivillere zarar verilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Gates de bu tür dezenformasyonlar olabileceğini ifade etti. Türkiye'nin terörle mücadeledeki haklılığına işaret eden ABD Savunma Bakanı Gates, Türkiye'nin bu mücadeleyi yürütürken ABD'nin bu konudaki tutumunun açık olduğunu söyledi ve bu konudaki açık desteğini bir kez daha teyit etti.


Görüşmede, her iki taraf da terör örgütü PKK için “ortak düşman” ifadesini tekrar kullanırken, Başbakan Erdoğan, “meselenin böyle tanımlanmış olmasının çok önemli olduğunu” söyledi. Görüşmede, ayrıca Afganistan konusu da ele alındı. Türkiye'nin Afganistan'ın yanı sıra Kosova'daki Barış Gücü'ne de destek verdiğinin anımsatıldığı görüşmede, bunların da Türkiye ve ABD arasındaki işbirliğinin olumlu örnekleri olduğu kaydedildi. Öte yandan, görüşmede İran konusunun gündeme gelmediği de bildirildi. Başbakan Erdoğan'ın Gates ile yaptığı görüşmenin bir bölümünün ise baş başa olduğu belirtildi. ABD Savunma Bakanı Robert Gates, kara harekatının kısa sürede bitirilmesini istemiş, Gates'e cevap veren Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da, "Kısa süre izafi bir kavramdır. Bazen bir gün bazen bir sene olabilir" demişti. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise, operasyonların terör hedefine yönelik olduğunu ifade ederek, buradaki terör unsurlarının ve altyapılarının imha edildikten sonra Türk askerinin bölgeden çekileceğini söylemişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler