YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'ta binlerce kişi Fransa Konsolosluğu'na yürüdü
Irak'ta binlerce kişi Fransa Konsolosluğu'na yürüdü
16 Ocak 2013 17:17
Kuzey Irak'taki Mahmur Kampı'nda bulunan binlerce PKK sempatizanı, Erbil'deki Fransız Konsolosluğu'na siyah çelenk bırakarak, Paris'te PKK'lı üç kadının infaz edildiği cinayetin faillerinin en kısa sürede ortaya çıkarılması talebinde bulundu.

Yürüyüş öncesinde Erbil'deki Minare Park'ta toplanan binlerce PKK sempatizanı Abdullah Öcalan posterleri ve PKK bayrakları taşıyarak, bölücü örgüt lehine sloganlar attı.
 
Mahmur Belediye Başkanı Mehmet Özer, kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, "Fransa'da öldürülen 3 kadının failleri bulunana dek Fransa devletine karşı eylemlerimiz devam edecek. Ayrıca bu cinayette Türkiye'nin de parmağı var" ifadelerini kullandı.
 
Özer, "Bu 3 kadının karanlık güçler tarafından katledilmesinin, Fransa ve Türkiye işbirliğiyle gerçekleştiğini düşünüyoruz. Bu yüzden hem Türkiye hem Fransa'nın, barış sürecine yönelik yapılan bu karanlık olayın faillerini en kısa zamanda bulmasını talep ediyoruz. Yapılan bu katliam, Kürtler'in, Türkiye'de söz hakkına sahip olmasına engel olan, Kürt kimliğinin tanınmaması için yapılan bir katliamdır" şeklinde konuştu.
 
Toplanan kalabalık daha sonra yoğun güvenlik önlemleri altında Fransa Konsolosluğu'na doğru yürüyüşe geçti. Göstericiler sık sık,
 
Abdullah Öcalan lehine ve Türkiye ile Fransa aleyhine sloganlar attı.
 
Fransa Konsolosluğu'nun önüne barikat kuran güvenlik güçleri kalabalığın içeri girmesine izin vermedi. Polis, küçük bir grubun içeri girerek, konsolosluk kapısına siyah çelenk bırakmasına müsade etti.
 
Konsolosluk önünde bir açıklama yapan grup, Paris'teki cinayetleri kınayan mektubu konsolosluk yetkililerine teslim etti.
 
Burada bir açıklama yapan Mahmur Kampı'ndan Mamoeste Heci Xomam Hesen, "Biz buradan Fransa'ya, Türkiye'ye, tüm Avrupa ülkelerine, Kuzey Irak bölgesel yönetimine sesleniyoruz. Karanlık güçler tarafından katledilen 3 kadının faillerinin en kısa sürede bulunması ve bu olayın aydınlatılması için çaba göstermelerini istiyoruz. Yoksa Kürt sorunu tüm Avrupa ve Türkiye'de daha büyük bir mesele haline gelecektir" dedi.
 
Hesen ayrıca, "Türkiye'de bir barış süreci başlatılmıştır. Bu sürecin sonuna kadar devam etmesi gerekir. Bu tür sabotajlarla Kürt sorununun çözümünü engelleyemezler. Türk parlamenter Sayın Hüseyin Çelik'in, bu olayı ilk anda bir (PKK'nın bir) iç meselesi olarak Türk hakına yansıtması doğru bir yaklaşım değildir. Bu yüzden Türk parlamenter Sayın Hüseyin Çelik, Kürt halkından özür dilemelidir" şeklinde konuştu.
 
Seyhan Abdullah Muhammed ise, "Fransa'da öldürülen 3 Kürt kadın siyasetçinin faillerinin bulunması için bu yürüşü düzenledik. Fransa'nın Paris şehrinde yapılan bu katliamı nefretle kınıyoruz. Tüm Kürt halkına çağrıda bulunuyorum, Avrupa'da herkes bu olayın aydınlatılması için ayaklanmalıdır. Faillerin bulunup cezalandırılmasını istiyoruz" dedi.
 
Eylemin sözcülüğünü yapan Ahmet Özer de, "Bize burada gerekli izinleri sağlayan Sayın Erbil Valisi'ne, emniyet mensuplarına teşekkür ediyoruz. Konsolosla görüşmeyi yaptık kendisine isteklerimizi belirten bir mektup verdik. Mektupta, Fransa'da katledilen 3 Kürt kadının katilerinin derhal bulunması ve olayın her açıdan aydınlatılaması gerektiğini, aksi takdirde Fransız devletinin töhmet altında kalacağını belirttik. Kürtler'in barış sürecine yapılan bu sabotajın böyle bir süreçte gerçekleşmesinin çok manidar olduğunu, bu yüzden derhal olayın aydınlatılması gerektiğini dile getirdik" ifadelerini kullandı.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler