YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'ın PKK oyunu Türkiye'yi kızdıracak!
Irak, "PKK terörizmle mücadele ediyor" diyerek Ankara'yı PKK'yı vurmaması konusunda uyardı. Örgüt, terör listesinden de çıkartılacak gibi.
Irak'ın PKK oyunu Türkiye'yi kızdıracak!
20 Ekim 2014 / 12:00 Güncelleme: 20 Ekim 2014 / 12:04

Irak'ta Türkiye ile gerilim yaşayan Maliki'nin Başbakanlık görevinden ayrılmasının ardından kurulan ulusal birlik hükümetinin yeni lideri Haydar Abadi, Ankara'yı PKK konusunda kızdıracak açıklamalar yaptı.

Abadi, Irak Parlamentosu'nda milletvekillerine ülkede son dönemde yaşanan IŞİD tehdidi konusunda yaptığı konuşmada Türkiye'den PKK'ya yönelik Irak sınırlarındaki saldırılarına son vermesini istediğini belirtti.

Abadi, Ankara'nın yeni Irak hükümetinden PKK'ya karşı saldırılara izin verme ve PKK'nın Irak topraklarından çıkarılması talebinde bulunduğunu iddia etti. Ancak kendisinin bu izni vermeyi reddettiğini söyledi.

Irak Başbakanı, bu talebi reddettiklerini belirterek, "Biz biliyoruz ki PKK teröre ve IŞİD teröristlerine karşı savaşıyor ve terörün ortaya çıkmasına karşı olumlu rolü var" ifadesini kullandı. 

"Davutoğlu'na söyledim"

Rudaw ajansının verdiği bilgiye göre Abadi aynı zamanda Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek PKK'ya yönelik Irak sınırlarında operasyon yapılmamasını istedi.

Abadi meclisteki konuşmasında da bu konuşmaya değinerek, "PKK şimdi bizimle birlikte terörist örgütlere karşı savaşıyor.

Türkiye'den Irak sınırında PKK'ya yönelik saldırılarını durdurmalarını istedik. Biz bu konuyu daha önce de telefon yolu ile Türkiye Başbakanı ile konuştuk" ifadesini kullandı.

"PKK terör listesinden çıkartılacak"

Abadi'nin konuşması ardından İslami Birlik Partisi Yekgirtu milletvekili Musanna Emin, Irak hükümetinden PKK'yı "terörist örgütler" listesinden çıkarmasını istedi. Musanna, "PKK terörist bir örgüt değildir. Bu nedenle çaba göstermenizi istiyoruz" dedi. 

Etiketler: ,
ırak ın tutumuna dikkat...
 // alfa38
ibadi mi abadi mi sayın başbakan bunu "pkk yı vurmayın" diye izhar etmiş... halbuki pkk bizimle alakalı bir unsur... adam sanki ırak ta her şeyi düzeltmiş de sıra pkk ya gelmiş... bu koalisyon güçleri ile örtüşen bir durum gibi... defa larca" bizim için pkk ne ise pyd de odur" denilmesi ne rağmen neden hala bu mevzu da ısrar edilir... peki ırak için PYD ne ifade ediyor?......
20 Ekim 2014 Pazartesi 12:53
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler