YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'İptal kararının gerekçesini görmemiz lazım'
'İptal kararının gerekçesini görmemiz lazım'
'İptal kararının gerekçesini görmemiz lazım'
05 Haziran 2008 / 18:33 Güncelleme: 05 Haziran 2008 / 00:00


Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsüne yönelik düzenlemeyi iptal etmesi üzerine, "Siyaseten de hukuken de iptal kararının gerekçesini görmemiz lazım" dedi.


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesinin başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin iptaliyle ilgili olarak, “Değerlendirme yapmak için gerekçeli kararı görmemiz lazım” dedi.


Anayasa Mahkemesinin kararını TBMM Kulisinde gazetecilerden öğrenen Çiçek, “Kararı nasıl değerlendirdiğine” yönelik sorulara, “Gerekçeyi görmemiz lazım” karşılığını verdi.


Bakan Çiçek, “Gerekçeyi görmeden bir değerlendirme yapmak hukuken doğru olmaz. Bu önemli bir karar. Hangi gerekçeyle bu sonuca varıldığını görmek lazım. Hukuken ve siyaseten değerlendirme yapmak için bu gereklidir” dedi.


Her davanın kendi şartlarında değerlendirilmesi gereğini vurgulayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, “Karar sizin için sürpriz mi oldu?” sorusunu ise yanıtlamadı.


AK Parti Grup başkanvekilleri Nihat Ergün ile Mustafa Elitaş ise gazetecilerin sorularına karşı değerlendirme yapmadı.


BEKİR BOZDAĞ


Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararının ardından AK Parti cephesinden ilk tepki Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ'dan geldi. Bozdağ, 'Karar anayasanın 148. maddesine açıkça aykırıdır. Anayasa Mahkemesi anayasayı ihlal etti' dedi.


Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı ile Meclis'in Anayasa değişikliği yapması imkansız hale gelmiştir. Mahkeme demokrasiye ciddi bir hasar vermiştir. Gerekli girişimler ancak gerekçeli kararın yayınlanmasından sonra olabilir.


HÜSREV KUTLU:


AK Parti milletvekili Hüsrev Kutlu Anayasa Mahkemisinin verdiği iptal ve yürütmeyi durdurma kararını çok sert bir şekilde eleştirdi. "Parlamentoyu kapatıp gidelim" diyen Kutlu, kararın yeni bir rejim ihdası olduğunu ileri sürdü..


AK Parti milletvekili Hüsrev Kutlu Anayasa Mahkemisinin verdiği iptal ve yürütmeyi durdurma kararını çok sert bir şekilde eleştirdi.


İşte Hüsrev Kutlu'nun Cafesiyaset.com'dan Kemal Doğan'a yaptığı açıklama:


"Anayasa Mahkemesinin verdiği bu karar Parlamento'nun bittiğini göstermektedir. Karar Hakimler Oligarşisini göstermektedir.. Karar yeni bir rejim ihdasıdır. O zaman Meclise ne gerek var? Biz o zaman anayasayı nasıl yapacağız? Hakimler artık buna karar versin. Yüksek hakimlerin Anayasayı ihlal gibi bir lüksleri yoktur.."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler