YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İP lideri Perinçek'e merak edilenler soruldu
İP lideri Perinçek'e merak edilenler soruldu
İP lideri Perinçek'e merak edilenler soruldu
25 Mart 2008 / 19:01 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Ergenekon operasyonunda 3 kritik soru ön plana çıktı. İP lideri Perinçek'e bu sorular soruldu. PKK'ya götürüldüğü ileri sürülen TSK'nın 24 bin silahıyla ilişkisi var mıydı?


Ergenekon sorgusunda 3 kritik soru


Ümraniye'de 12 Haziran 2007'de bir gecekonduda 27 adet el bombası, TNT kalıpları ve fünyelerin ele geçirilmesinin ardından soruşturma başladı


Ergenekon örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonda 3 kritik soru ön plana çıktı. İlk üst düzey yetkili olarak tutuklanan İP lideri Doğu Perinçek'e bu sorular soruldu.


İşte sorular: PKK'ya verilmek üzere TSK'ya ait 24 bin adet silahla ilişkisi. Sabancı suikastı tetikçilerinin adının geçtiği bir ajanda ve Yargıtay'a saldırı krokisinin yer aldığı bir CD


1995'teki Sabancı suikastı bilgileri bir ajandada bulundu


Operasyonda Aydınlık dergisinin Sultanahmet'teki yönetim binasında ise 1995 yılına ait bir ajandada 1996'da gerçekleşen Sabancı suikastına ait izler olduğu ileri sürüldü. 8 Ocak gününü gösteren sayfada tetikçi Mustafa Duyar, Fehriye Erdal ve İsmail Akkol'un isimlerinin bulunduğu ileri sürüldü. 'Örgüte yardım ve yataklıktan' tutuklanan Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk'un sorgusunda ajandanın ve yazıların kendisine ait olmadığını, 'Ajandanın özellikle birileri tarafından bu soruşturmada kullanılmak üzere büroya konulduğunu' savunduğu öğrenildi. Sabancı Center'ın 25. katında 9 Ocak 1996'da Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir Sabancı Toyota- SA Genel Müdürü Haluk Görgün ve Başkanlık Sekreteri Nilgün Hasefe, DHKP-C üyesi Mustafa Duyar, İsmail Akkol ve Fehriye Erdal tarafından öldürüldü. Suikastın ardından uzun süre aranan 3 katil zanlısından Mustafa Duyar, olaydan bir yıl sonra Türkiye'nin Şam Büyükelçiliği'ne teslim oldu. Duyar'ın yakalanma şekli uzun süre tartışıldı. Duyar cinayetleri tüm ayrıntılarıyla anlattıktan sonra özel bir hücreye konuldu. 15 Şubat 1999'da Afyon Cezaevi'nde tutuklu bulunan Mustafa Duyar, Karagümrük Çetesi'nin lideri Nuri Ergin'in adamları tarafından silahla vurularak öldürüldü.


ERDAL İADE EDİLMEDİ


27 Ekim 1999'da suikastın faillerinden Fehriye Erdal'ın Belçika'da yakalandığı ortaya çıktı. Bruge kentinde sosyete semtinde "Neşe Yıldırım" sahte kimliğiyle şüpheli davranışları nedeniyle gözaltına alındı. Kefaletle serbest kaldı ancak itiraz üzerine tutuklandı. Ardından Türkiye'ye iadesi ile ilgili görülen davada, Erdal'ın iade edilmemesine karar verildi. Sabancı ailesi Türkiye'de Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı yargılanması amacıyla dava açtı. Suikastın faillerinden İsmail Akkol'un ise öldürüldüğü ileri sürüldü.


PKK'ya giden 24 bin silah


Doğu Perinçek silahlarla ilgisi olmadığını savunarak, kendisine yöneltilen iddialar için, "Hayal mahsulü" dedi..


Soruşturma Savcıları Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından önceki gece saat 03.00'te başlanan sorgusu yaklaşık 4 saat süren İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek'e PKK'ya verilmek üzere Kuzey Irak'a götürüldüğü ileri sürülen Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 24 bin adet silahıyla ilişkisi soruldu. Ancak Perinçek, suçlamaları kabul etmeyerek, iddiaların hayal mahsulü olduğunu savundu. İddiaların kendi içinde çelişkili olduğunu söyleyen Doğu Perinçek'in bu soruya "Bu kadar silah 120 ton yapıyor. 12 TIR'la taşınacağı dikkate alındığında gerçekle hiç ilişkisinin olmadığı anlaşılmaktadır" dediği ifade edildi. Perinçek'in ayrıca ifadesinde gizli Bilecik Toplantısı'na katılmasının mümkün olmadığını savunarak şunları söylediği kaydedildi:


'BÖLÜCÜ TERÖRE KARŞIYIM'


"Bana yöneltilen suçlamalardan biri de Ergenekon yapılanması olarak belirtilen örgütün belgesini kaleme almaktır. Bu belge dikkatlice incelendiğinde benim karakterimle üslubumla ve mücadelemle kesinlikle bağdaşmamaktadır. Bölücü terörle ve çetelerle sürekli savaş halinde oldum. Genel merkezde yapılan aramalar tamamen usulsüzdür. Hakkımda asılsız iddialarda bulunan Tuncay Güney'in yaptıkları, kişiliği, kendi beyanında kendisinin homoseksüel olmasını belirtmesi ve halen Kanada'da Amerika'nın verdiği 10 yıllık vize ile hahamlık yapıyor olması bu kişinin beyanlarına itibar edilmemesi için yeterlidir."


Yargıtay binası krokisi partide ne arıyordu?


İstanbul ve Ankara Polisi'nin eşzamanlı operasyon düzenlediği 18 ayrı adresten biri olan İşçi Partisi Genel Merkezi'nde bulunan bir CD de şok etkisi yarattı. İddiaya göre CD'de Yargıtay binasının 3 blokunun ayrıntılı krokisi ile kroki açılımı metni yer alıyor.


KAPILAR VE KAÇIŞ YOLLARI


Bakanlıklar'da bulunan Yargıtay binasının bloklarına hangi kapılardan kolayca girileceği, nasıl kaçılacağı işaret ve numaralarla belirtilen krokide en ayrıntılı bilgi ise Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın iki makam odasından birinin bulunduğu A Blok binası için hazırlanmış. "Yasadışı örgüt üyesi olmak" suçundan tutuklanan Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni ve İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever'in sorgusunda CD ile bir ilgisi bulunmadığını söylediği öğrenildi. Ancak savcılık, İlsever'in tutuklaması talebinde söz konusu CD'nin yeterli incelenmesinin yapılamamasını gerekçe gösterdi.


SUİKAST BİLGİLERİ


Aydınlık dergisinde yapılan bir aramada ise eski MİT Müşteşarı Teoman Koman imzalı bir rapor ele geçirildiği, bu raporda ise Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Uğur Mumcu'nun suikasta kurban gidecekleri bilgisinin yer aldığı iddia edildi. Raporda bu cinayetleri bir tarikatın yurtdışında yaşayan üyesi tarafından yapılacağı yönünde bilginin de yer aldığı kaydedildi.


Sabah

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler