YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İntihar değil cinayet!
İntihar değil cinayet!
07 Nisan 2012 17:43
Albay Çillioğlu'nun ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında bilirkişi raporu açıklandı. Raporda, Albay Çillioğlu'nun ölümünün intihar değil cinayet olduğu belirtildi...

 Tunceli Jandarma Alay Komutanlığı görevini yürüttüğü 1994 yılında lojmanında intihar ettiği iddia edilen Albay Kazım Çillioğlu'nun ölümüne ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda olayın ''cinayet'' olduğu belirtildi.

Malatya Özel Yetkili Başsavcı Vekili Özden Doğan tarafından yürütülen soruşturma kapsamında oluşturulan bilirkişi heyeti, elde edilen deliller ve Kazım Çillioğlu'nun mezarından çıkarılan kemikler üzerinde yaptığı incelemeyi tamamlayarak raporunu hazırladı.

Malatya Özel Yetkili Başsavcı Vekilliği'ne sunulan 62 sayfalık raporda, Çillioğlu'nun iddia edildiği gibi intihar etmediği, öldürüldüğünün anlaşıldığı kaydedildi.

Olay yerinde çekilen fotoğraflarda ve kemikler üzerinde yapılan detaylı incelemenin ardından ayrıntılı bir rapor hazırlayan bilirkişi heyeti, Çillioğlu'nun ölümünden önce darbedildiği ve öldürüldüğü görüşünü bildirdi.

Heyet, raporunun sonuç kısmında, ''olayın intihar değil, cinayet'' olduğunu yazdı.

Alanında uzman kişilerden oluşturulan bilirkişi heyetinin yaptığı çalışmaların son bölümünde, Albay Kazım Çillioğlu'nun mezarından çıkarılan kemiklerin incelenmesi için alınan örnekler Malatya Adliyesi'ne getirildi.

Cumhuriyet savcısı nezaretinde yapılan incelemenin ardından Albay Çillioğlu'nun kemikleri adli emanete alındı.


-Olay-


Tunceli Jandarma Alay Komutanlığı görevini yürütürken 1994 yılında lojmanında ölü bulunduktan sonra dış otopsisi yapılarak ''intihar ettiği'' sonucuna varılan Kazım Çillioğlu ile ilgili soruşturma dosyası, oğlu Gökhan Çillioğlu'nun müracaatı üzerine yeniden açılmıştı.

Gökhan Çillioğlu, 2010 yılı sonunda savcılığa başvurarak babasının suikast sonucu öldürüldüğünü ileri sürmüş, ailenin başvurusu üzerine Erzurum'a gönderilen dosyayı inceleyen savcılık, görevsizlik kararı vererek dosyayı Malatya'ya göndermişti.

Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, olayın yaşandığı tarihte Tunceli Valisi olan Atıl Üzülgen ile dönemin Cumhuriyet Savcısı, Kurmay Başkanı, Jandarma Bölük Komutanı, Çillioğlu'nun korumaları ve MİT görevlilerinin de aralarında yer aldığı birçok kişinin ifadelerine başvurulmuştu.

Savcılık ayrıca, Çillioğlu'nun otopsi raporunu da inceleyerek kesin ölüm nedeninin belirlenebilmesi için Düzce'de bulunan mezarının açılmasına karar vermişti.

Soruşturmada, Albay Kazım Çillioğlu'na ait silahların ölümünden 3 yıl sonra ailesinden teslim alınmasına ilişkin Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı adına düzenlenen belgenin de sahte olduğu belirlenmişti.


-İmza sahte çıktı-


Çillioğlu'nun mezarından alınan örnekler üzerinde Adli Tıp Kurumu'nda yapılan incelemede, saç köklerinde arseniğe rastlanan Çillioğlu'nun, kürek kemiğinde kurşun yarası olduğu öngörülen delik ile kaburgalarında kırık olduğu tespit edilmişti.

Öte yandan savcılığın talebi üzerine Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi ''Yeşil'' kod adlı Mahmut Yıldırım ile ''Bozo'' kod adlı Yusuf Geyik hakkında tutuklama kararı çıkarmış, iki ismin kırmızı bültenle aranmasına başlanmıştı.

Çillioğlu'nun intihar notu olduğu iddia edilen kağıttaki imzanın da yapılan kriminal inceleme sonunda sahte olduğu ortaya çıkmıştı.

ŞÜKÜRLER OLSUN İSPATLANDI!

Tunceli Jandarma Alay Komutanlığı görevini yürüttüğü 1994 yılında lojmanında intihar ettiği iddia edilen Albay Kazım Çillioğlu'nun oğlu Gökhan Çillioğlu, bilirkişi raporunda olayın ''cinayet'' olduğunun belirtilmesine ilişkin, ''Şükürler olsun ki teşkilata 29 yıl lekesiz, tertemiz hizmet eden babamın hain bir plan sonucu öldürüldüğü ispatlandı'' dedi.

Çillioğlu, AA muhabirine, bilirkişi heyetinin raporunu, Anaadolu Ajansı'nın haberinden öğrendiğini söyledi.

Bilirkişi heyetinin tüm bilgi, belge ve deliller üzerinde çalışma yaptığını bildiğini belirten Çillioğlu, ''Şükürler olsun ki teşkilata 29 yıl lekesiz, tertemiz hizmet eden babamın hain bir plan sonucu öldürüldüğü ispatlandı. Devletimizin kurumlarının bu konuda yapmış olduğu ciddi çalışmalar sonuç vermiştir. Bu onurlu insanın alnına sürülen leke temizlenmiştir'' diye konuştu.

Çillioğlu, soruşturmanın bundan sonraki aşamalarının da takipçisi olmaya devam edeceklerini anlattı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler