YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnsansız hava aracı sandı ama..
İnsansız hava aracı sandı ama..
26 Ağustos 2013 15:20
Bursa'da avlanmak için gittiği arazide bulduğu parçayı İnsansız Hava Aracı'na (İHA) ait zanneden kişi parçayı polise teslim etti.

Karacabey ilçesinde, arazide bulduğu parçanın İnsansız Hava Aracı'na (İHA) ait olduğunu ve çevrede böyle bir aracın düştüğünü zanneden kişi, "cihaz"ı, Mustafakemalpaşa ilçesinde polise teslim etti. Bunun üzerine güvenlik güçleri alarma geçti. Araştırma sonucu parçanın, hava çekimleri yapmakta kullanılan kameraya ait olduğu belirlendi.

Alınan bilgiye göre, Mustafakemalpaşa'da oto döşeme işiyle uğraşan Barış Denizeri (33), avlanmak amacıyla gittiği Karacabey'de, arazide bir parça buldu.

Üzerinde "Hero3" yazan parçanın, "Heron" olarak isimlendirilen İHA'ya ait olduğunu düşünen Denizeri, çevrede bu araçlardan birinin düştüğü şüphesiyle Mustafakemalpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğüne başvurdu.

Parçayı teslim alan polis ekipleri, bir yandan bölgede araştırma yaparken diğer yandan parçanın ne olduğunu öğrenmeye çalıştı.

Ekipler, bir süre sonra parçanın, "giyilebilir kamera" olarak bilinen, genellikle hava çekimleri yapmakta kullanılan cihaza ait olduğunu belirledi.

Bu parçanın, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) düzenlediği proje yarışmasına katılmak için İstanbul'dan gelen bir grup üniversite öğrencisinin havalandırdığı balona benzer araca monte edildiği, uzaktan kumandanın menzilinden çıkınca da Karacabey'de düştüğü tespit edildi.

Polis, Denizeri'nin ifadesine başvurarak parçayı muhafazaya aldı.

Denizeri,  yaptığı açıklamada, parçayı bulunca içinde bir sim kart gördüğünü ve bunu çıkarıp cep telefonuna taktığını söyledi.

Bir süre sonra telefonunun çaldığını, açtığında ise Diyarbakır'dan bir yetkili olduğunu söyleyen kişinin, "Bu parça bize ait. İçindekileri kurcalama" dediğini öne sürdü.

Denizeri, daha sonra parçayı polise götürdüğünü sözlerine ekledi.

 

AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler