YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnsanlık yok olacak...
İnsanlık yok olacak...
09 Ağustos 2010 08:35
Dünyanın en önemli teorik fizikçilerinden Stephen Hawking'den insanlığın geleceğiyle ilgili korkunç teori...

Dünyanın en önemli teorik fizikçilerinden Stephen Hawking, yaşamaya elverişli başka bir gezegen bulunmadığı takdirde insan ırkının soyunun tükeneceğini ileri sürdü. İnsanoğlunun birkaç kez büyük yok olma tehlikeleri atlattığını söyleyen Hawking, "İnsanlık tarihinin en tehlikeli dönemlerinden birine giriyoruz. İnsan nesli birkaç kez yok olma tehlikesi atlattı. Örneğin, 1963 yılındaki Ekim füzeleri bunalımı sırasında insan soyunun tükenmesi an meselesiydi. Buna benzer olayların gelecekte yeniden vuku bulma ihtimali giderek artıyor" diye konuştu.

KAYNAKLAR YOK OLUYOR

Hawking, "Yerkürenin sunduğu sınırlı kaynakları hızla tüketmesi ve bencil ve saldırgan içgüdüler taşıyan genetik kodlar taşıması nedeniyle insanoğlunun uzun vadede tek yaşama şansı, dış uzaya yayılabilmesidir" dedi. Ekim füzeleri bunalımı, ABD’nin Türkiye’ye ve Sovyetler Birliği’nin de Küba’ya nükleer başlıklı füze yerleştirmesiyle başlamış ve Dünya, Ekim 1962’de büyük bir nükleer savaş tehdidi altında kalmıştı. Uzmanlar, Küba füzeleri bunalımını, soğuk savaşın doruk noktası ve dünyanın atlattığı en büyük tehlikelerden biri olarak değerlendiriliyorlar.

UZAYDA EN KRİTİK TAMİRAT

NASA'dan iki astronot, yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (ISS) pompa ve soğutma arızasını gidermek için uzay yürüyüşüne başladı. NASA astronotları Douglas Wheelock ve Tracy Caldwell Dyson'ın, aciliyet gerektiren pompa ve soğutma cihazı tamiri için gün ağarırken istasyondan ayrıldığı belirtildi. Yetkililer tamiratın, ISS'in yörüngeye oturtulmasından beri yapılan en zor görevlerden biri olduğunu söyledi. İki astronot uzay yürüyüşü sırasında arızalı pompayı yerinden söktükten sonra 355 kilo ağırlığındaki yeni pompayla değiştirecek. Astronotlar bu sırada 10 metreden fazla mesafe kaydedecek. Pompa operasyonu kapsamında Çarşamba günü için planlanan ikinci ve son yürüyüşte bütün işlemlerin tamamlanması öngörülüyor. Pompa arızası, soğutma sistemlerinden birini devre dışı bırakmış, sistemi istasyon komuta merkezinden onarma girişimi başarısız olmuştu. NASA, arıza nedeniyle istasyonun bazı bölümlerinde sıcaklığın normalin biraz üstünde olduğunu belirtti. ISS'in ısıtma ve soğutma sistemleri istasyonda yaşamın devamı açısından büyük önem taşıyor. Sistemin çökmesi halinde güneş tarafında sıcaklık 121 dereceye çıkarken, diğer tarafta eksi 157 dereceye kadar düşüyor.

BUGÜN


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler