YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnsan Hakları Komisyonu'nda kavga
TBMM'de kavgasız gün geçmiyor. Dün İnsan Hakları Komisyaonu'nda yine tartışma çıktı.. Ersin: Çıldırttın beni ulan... diye bağırırken, Üskül: Bağırıp şov yapma... diye cevap verdi... Olaylar bununla da bitmedi. İşte dün Meclis'te yaşananlar...
İnsan Hakları Komisyonu'nda kavga
12 Mart 2010 / 08:22 Güncelleme: 12 Mart 2010 / 08:28

TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nda kavga çıktı. AKP’li komisyon başkanı Üskül ile CHP’li Ersin karşılıklı masayı yumruklayınca BDP’li Akın Birdal’ın üzerine çay döküldü

Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun dünkü toplantısı yine olaylı geçti. Toplantıda ilk olarak söz alan CHP Sivas Milletvekili Malik Ejder Özdemir, Erzurum iddianamesinde yer alan ve 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk’in Alevi köylerine yardım yaptığı ifadelerini eleştirdi. Özdemir, Adalet Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunulmasını istediklerini belirterek, “Komisyon olarak ifadelerinin hukuk ihlali olduğunu, ayrımcılık suçu olduğunu en azından bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyuralım” dedi. Bu sırada konuyla ilgili söz almak isteyen CHP’li Ahmet Ersin’e Üskül söz vermedi. Yapılan oylamada AKP’lilerin ret vermesi üzerine bildiri ve açıklama yapılmasına onay çıkmadı.

CHP’lilerin gündeme getirdiği ikinci konu ise Ergenekon sanıkları Prof. Fatih Hilmioğlu ve Prof. Dr. Mehmet Haberal’a yapılacak ziyaretler oldu. Ersin, 1.5 aydır taleplerinin beklediğini ve sağlık durumlarından endişe ettikleri iki profesörü göremediklerini söyledi. Özdemir de bu sözlere destek verdi. Ersin’in talebine Üskül’ün yanıtı ise Adalet Bakanlığı’ndan konuyla ilgili izin istenebileceği yönünde oldu. Üskül araştırma komisyonu kurulması isteğini de Anayasa’nın 138. maddesini gerekçe göstererek reddedince kıyamet koptu.

Ersin Üskül’e tepki göstererek, daha önce intihar eden yarbay Ali Tatar, Tekel işçilerinin ölüm orucuna girmesiyle ilgili CHP’nin önerilerinin reddedildiğini söyledi. Ersin, kendisini susması için uyaran Üskül’e, “Benim gibi adamı çıldırttın ulan. Ne biçim bir adamsın sen” diye bağırdı. Bunun üzerine çok sinirlenen Üskül de masaları yumruklayarak, “Bağırma, sus diyorum sana” dedi. Ersin’de “Asıl sen sus” karşılığını verdi.

Birdal’a çay döküldü

Ersin de sinirlerek masayı yumruklayınca masanın üzerinde duran çay ve su bardakları BDP’li Akın Birdal’ın üzerine döküldü. Ersin, Birdal’dan hemen özür dilerken BDP’li vekil bardakların yarı yarıya boş ve soğuk olması nedeniyle yaralanmadı. Tartışma sürerken AKP’li Ahmet Gökhan Sarıçam, Ahmet Ersin’in koluna girerek sakinleştirmeye çalıştı. AKP’li Kerim Özkul’un “Şov yapma” diye bağırması üzerine Ersin, “Bir de sen mi çıktın. Uğraşamam seninle” diyerek salondan ayrıldı. Komisyon oturuma 10 dakika ara verirken Ersin, Üskül’ü protesto etmek için toplantının ikinci bölümüne katılmadı. Üskül, Ersin’i TBMM Başkanı’na şikayet edeceğini açıklarken Ersin de, “Komisyonu hadım etti. Derhal hem başkanlıktan hem üyelikten çekilmeli” yorumu yaptı.

Vatan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler