YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnşallah onların kafasına bir taş gelmez
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ''Türkiye'de başta ana muhalefet partisi olmak üzere bazı çevreler, kabul etmekte zorlansa da bütün dünya kabul ediyor ki son 10 yılda Türkiye demokraside çok mesafe almıştır'' dedi.
İnşallah onların kafasına bir taş gelmez
28 Aralık 2012 / 17:11 Güncelleme: 28 Aralık 2012 / 17:12

Bakan Ergün, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Kocaeli'de Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş'i ziyaret ettikten sonra AK Parti Gölcük İlçe binasının açılış törenine katıldı.

Burada konuşan Ergün, 2001 yılında ülke ve millet adına bir yolculuğa çıktıklarını belirterek, Türkiye'nin o dönemde demokratikleşme ve zenginleşmeye ihtiyacının olduğunu ifade etti.

Hükümetin 10 yıldır görevde olduğunu vurgulayan Ergün, ''Türkiye'de başta ana muhalefet partisi olmak üzere bazı çevreler, kabul etmekte zorlansa da bütün dünya kabul ediyor ki son 10 yılda demokraside çok mesafe almıştır. Son 10 yılda Türkiye ekonomide çok mesafe almıştır'' diye konuştu.

Bakan Ergün, muhalefetin bazen hükümeti şikayet etmek için seyahatler düzenlediğini belirterek, ''Türkiye'de demokrasinin olmadığı ve ekonominin kötü olduğunu'' yönündeki şikayetlere Avrupalıların güldüğünü kaydetti.

Türkiye'de 10 yıl önce insanların şiir okuduğu için hapse girdiğini, insanların düşündüklerini ifade etmekte güçlük çektiğini anlatarak, iktidarları döneminde bazı isimlerle darbe yapılmaya çalışıldığını dile getirdi.

Arkalarında milletin olduğunu anlatan Ergün, insanların bugün darbe, muhtıra veya partilerin kapatılma kaygısı taşımadığına vurgu yaparak, şunları kaydetti:

''Üniversitelere kız çocuklarını sokmuyorlardı. Bunun mücadelesini vermek ne kadar zor oldu. Kameralar üniversiteye başı örtülü girmek isteyen kızların ensesinde dolaşıyordu. Onların bütün haysiyet ve onurlarını ayaklar altına alacak şekilde dolaşıyorlardı. Şimdi Türkiye'de var mı bu görüntüler, yok. 19-20 yaşındaki bir genç kızın onuru herkesin önünde böylesine çiğnendiği bir ülkede 'demokrasi vardır' denebilir miydi  Ama çok şükür bunlarda ortadan kaldırıldı.''


-''Büyük haksızlıkların olduğu süreçlerden geçtik''


Bakan Ergün, demokrasinin varlığını pekiştiren en önemli unsurlardan birinin ülkedeki adalet duygusunun varlığı olduğuna dikkati çekerek, Türkiye'nin, büyük bir haksızlığın olduğu süreçten geçtiğini bildirdi.

''Mahkemeler size daha büyük bir haksızlık yapıyorsa, o zaman ne yapacaksınız '' diye soran Ergün, ''Biz bunları yaşamış bir topluluğuz. Genel başkanımız şiir okudu, yargılandı, hapse girdi. Böyle adalet olur mu  28 şubat süreciydi, rahmetli Erbakan hocamıza bir tuğgeneral hakaret etti. Neredeyse sövdü, saydı. Herkes kınadı. O günün cumhurbaşkanı dedi ki 'Ne var bunda, adam boşalma hakkını kullanıyor' Birisi size sövüyor, hakaret ediyor, ülkenin Cumhurbaşkanı 'ne yapıyorsun sen, Başbakan'a bunlar söylenir mi ' diyeceğine 'Adam boşalma hakkını kullanıyor' diyor. Böyle bir zihniyetle memleket idare ediliyordu'' şeklinde konuştu.

Ergün, üniversitede haksızlığa uğrayan çocukların ''Bizi anayasaya aykırı olarak okula sokmuyorlar'' diye mahkemeye başvurduklarında çocuğun tipine bakıp ''Sana az bile yapmışlar'' şeklinde cevap aldığını anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Böyle kararlar var, düşüncesini beğenmediği bir adamı 'Sen bunu hak etmişsin' anlayışıyla karşı karşıyaydık. Bize siyasetçi olarak hakaretler ediliyor mahkemeye gidiyoruz 'Adam bize sövmüş' diyoruz. Mahkeme bize diyor ki 'Ama sen siyasetçisin, azıcık tahammüllü olacaksın' diyor. Eleştirse tahammüllü olayım da yine tahammülüyüm, hakkımı arıyorum. Mahkemeden, 'Şu adama bir ceza verin', 'Yapanın yanına kar kalmasın' diyorum, 'Yok sen siyasetçisin' diyor.''


-''İnşallah onların kafasına bir taş gelmez''-


Bakan Ergün, muhalefetin ''Molotofkokteyli atana, taş atana, gözünün içine yumurta fırlatana da sabır edeceksin'' dediğini belirten Ergün, ''İnşallah onların kafasına bir taş gelmez bir yerden. İnşallah bir molotofkokteylinin arasında kalmazlar. İnşallah birinin attığı bir yumurta kabuğu gözlerine gelip de gözlerinde bir zarar meydana gelmez. Bunlar fiili saldırılardır. Demokraside fiili saldırının kutsandığı bir anlayış var mı  Sövmeden, hakaret etmeden ne kadar eleştiri yapacaksan yap demokrasi bu'' diye konuştu.

Türkiye'yi demokraside de ekonomide de çok önemli noktaya getirdiklerini dile getiren Ergün, şu anda demokrasi, ekonomi ve gelir düzeyinin orta standartlarda olduğunu ifade etti.

Bakan Ergün, Türkiye'yi 230 milyar dolardan 800 milyar dolar üretim yapar hale geldiklerini vurgulayarak, düşük teknolojilerle üretim yapan bir Türkiye'den de orta teknolojilerle üretim yapan bir noktaya geldiklerini anlattı.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler