YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnönü'nün din düşmanlığı
Araştırmacı Yazar Said Alpsoy, tarihin bilinmeyenlerine ışık tutmaya devam ediyor. Alpsoy, İnönü'nün din düşmanlığını, Kur'an ve Peygamber sözcüklerini beyinlerden silmek istediğini anlattı.
İnönü'nün din düşmanlığı
09 Eylül 2014 / 07:05 Güncelleme: 09 Eylül 2014 / 08:58

Kanal A'da yayınlanan ve Sadık Yalsızuçanlar'ın sunduğu "Resmi Tarihten Gerçek Tarihe" programının daimi konuğu Said Alpsoy, İnönü'nün din düşmanlığını anlattı.

CHP'nin tek parti diktatörlük döneminde, nasıl din düşmanlığı politikası izlediklerini anlatan Alpsoy şöyle konuştu:

CHP'nin karizmatik şahsiyetlerinden din tavırlarına örnekler...

1923 senesinde İsmet Paşa, Kazım Karabekir'e konuşuyor. "Türk milleti Müslüman olarak kalmaya devam ettiği müddetçe güvende olamayacaktır. İngiltere ve batının dostluğunu samimi olarak kazanamayacaktır. Bulgarları kendimize örnek alalım." Bunun kaynağı;  Kazım Karabekir'in "Paşaların Kavgası" kitabı sayfa 162.

Aynı kaynaktan 19 Ağustos 1923'te Ankara istasyon binasında yapılan "İslamı Yok Etme" toplantısında, İsmet Paşa'nın dedikleri: " Elimizde kuvvet varken hocaları kaldıralım."

"Gençliğin kafasını Allah ve peygamber gibi boş laflardan ve kavramlardan kurtarmış olacağız"

1933 senesinde Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Tevfik Kamil. Yıllık iznine gelmiş. Aile dostu olan Başbakan İsmet Paşa'yı ziyarete gitmiş. Sofya Büyükelçimiz sohbet ederlerken bir ara diyor ki; "Biraz da manevi gelişmeye hizmet etseniz." İsmet Paşa'nın büyükelçiye cevabı: "Hala böyle şeyler düşünüyorsunuz. Biz 30 sene sonra gençliğin kafasını Allah ve peygamber gibi boş laflardan ve kavramlardan kurtarmış olacağız."

Milli Şef olduğu yıllara ait bir ifade: "Eğer savaş meydanında bulunan bir adam, başarılı olmak için arkadaşlarına dua etmeyi söylerse o adam elbette yalan söyler." Dinsiz olduğu, din düşmanı olması açıktır. İsmet İnönü bilinçli bir din düşmanı. Fakat tutarlı ve samimi değil.

1950 seçimleri yaklaşırken, muhtemelen o döneme ait ilk gizli derin devlet provokasyonlarından birine aittir ki, Ticani isminde bir tarikat, başlarında Kemal Pilavoğlu adında bir şeyh var. Anadolu'da köylerde kasabalarda, kentlerde, hatta Ankara'da bile "Atatürk büstleri kırma kampanyası" başlattılar. Bazen gece, bazen gündüz bilerek herkesin gözün önüne bu tarikata mensup eline balyozu alıp Atatürk büstlerini parçalıyor. Bu 1951 senesinde 5816 sayılı kanunun çıkarılmasını başlatan süreci tetikliyor. İlginç olan şu: 1950 seçimlerinde bu tarikatın başı Kemal Pilavoğlu, CHP Çankırı'dan milletvekili adayı oluyor. Nisan 1950'de CHP'ye resmi kaydı yapılmış. İsmet Paşa seçimlerden birkaç ay önce onu Çankaya Köşk'ünde akşam yemeğine davet ediyor. Bu duyuluyor.

Demokrat Parti Başkanı Celal Bayar, bu olaydan sonraki ilk görüşmelerinde diyor ki; "Hani Paşam dini istismar etmeme anlaşması yapmıştık?" İsmet Paşa'nın cevabı: "Bunlar önemsiz şeyler, olur böyle şeyler" diyor.

14 Mayıs 1954'te Beyaz Devrim, yani CHP'nin halk oyuyla yıkıldığı, Demokrat Parti'nin iktidara geldiği, Beyaz Devrim denilen o tarihi seçimin propaganda döneminde, CHP'li militanlar Çukurova'da - o dönemde oranın yapısı, hijyen durumu itibari ile akrep ve yılan çok fazla- üzeri fabrikasyonla inşa edilmiş CHP ve altı ok amblemli muska dağıtıyorlar. Sebebi, akrep ve yılan sokmasına karşı.

CHP dindarlarla barışıyor mu?

CHP menfaat hissettiği anda, dindarlıkta herkese bin basar. CHP'nin eski CHP olmadığını ifade eden paralelcilere de söylüyorum ki, CHP'nin değişimi bugüne mahsus, kökten bir değişimi değil, CHP tarihi boyunca karşılığında üç beş tane oy gördüğü anda din açılımı! zaten yapmıştır.

CHP felsefi anlamda batıcı, işlevsel anlamda din düşmanlığını omurgasına yüklemiş, son yüz senedir bu milletin talihsizliğidir, beynindeki urdur, vücudundaki veba tümörüdür.

CHP'nin Kur'an düşmanlığı

"Askerler Kur'an ile dövdüler"

Emekli din adamı Cemal Tunç'un hatıratından aynen okuyorum: "Sekiz yaşında hafızlığa başladım. Sık sık ev basılıyor. Kur'an-ı Kerim bulundurmak suç. Bir elif cüzu bulunduysa vay haline! Korkudan evde ders çalışamadım. Fındık bahçesinde bana bir yer yaptılar, orada Kur'an'a çalışıyorum. Bir baktım, bir onbaşı ve bir jandarma beni bulmuşlar 'Çabuk git babanı çağır!' dediler. Gittim babamı getirdim. Onbaşı babamı sakalından tuttu, elimdeki Kur'an-ı aldı, babamın kafasına vurmaya başladı. ( Gözleri doluyor konuşamıyor) Rahmetlinin gömleğini yırttı, sonra babam dedi ki: "Oğlum Deli Halit Paşa'nın emir subaylığını, tabur komutanlığını yapmış adamım. (Deli Halit Paşa CHP'li silahşörler tarafından 1925 Şubat'ında milletvekili iken meclis kulisinde sırtından tabanca ile vurularak öldürülmüştür.) 1. Dünya Savaşı'na, İstiklal Harbi'ne katıldım ki, bu memleketi kurtarayım da şu kitabımı rahat rahat okuyayım diye. Keşke bu harplere girmeseydim de şimdi Kur'an-ı'ma, dinime küfreden 'Bulgar piçidir' diye kendime teselli verseydim!"

Günümüzde bu insanları müdafaa eden, bunlara sahip çıkan, bunların tarihini övünen, üstlenen adamlarla ilgili ne konuşalım?

 

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 // Din yönetimine karşi biri
Kendi pencerenizden konuşuyorsunuz peki ben şimdi farkli pencereden anlatayim sizlere siz muslumansiniz peki herkes ozgur sonucta. Simdi birde anayasaya bakalim devletin devletimizin resmi bir dini yoktur diye bir madde var . Diyelim ki bir hristiyan ibadetlerini suan ki durumda rahat rahat gerceklestirebilir mi ? Tabi ki hayir yasayamaz o adamda sizin ölunuzun arkasindan sallar durur yapmayin. Insanlari bos yere ayirmanin mantigi yok kanal a grubu objektif degildir ve tamamen din odakli dusunuyor din insanlarin secimi olmali devletlerin degil devlet ve din farkli olgular ve laiklik ile zaten birbirinden ayridir suan halen devlet ayakta ise bu laikligin sonucudur laiklik insan ayirmaz......
25 Aralık 2017 13:34
 // KAYNAK GOSTER ANCA SALLAAAA
Insa lari yalanlarinizla kandirdiniz ulan Ismet inonunun odasina vakin Googleden cikar Kuran var . Sizin gibi Insanlar anca Dini kullanir Din oyucak ettiniz...
13 Temmuz 2017 03:52
 // Seyit
İnşaalah chp hiçbir zaman iktidar olamaz chp nin olduğu hiçbir dönemde Türkiye ileri gidememiş, her zaman İslam Düşmanlığı yapmışlardır...
29 Mart 2017 11:19
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler