YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnönü Pembe Köşk'ü ve Taşlık'taki evi nasıl aldı?
Araştırmacı Yazar Said Alpsoyi İnönü'nün geliri fazla olmadığı halde, Mısır Hidivi'nden rüşvetle ve Hintli Müslümanlardan 'hilafetin korunması için' gelen kaynaklarla nasıl mal varlığına sahip olduğunu açıkladı.
İnönü Pembe Köşk'ü ve Taşlık'taki evi nasıl aldı?
21 Ekim 2014 / 08:24 Güncelleme: 21 Ekim 2014 / 09:24

Kanal A'da yayınlanan ve Sadık Yalsızuçanlar'ın sunduğu 'Resmi Tarihten Gerçek Tarihe' programının daimi konuğu Araştırmacı Yazar Said Alpsoy, İnönü'nün fazla gelir kaynağı olmadığı halde nasıl mal varlığına sahip olduğunu şöyle anlattı:

İnönü'nün aileden gelen geliri yoktu. Nasıl pembe köşke, Heybeliada'da köşke sahip oldu? Şimdi bu mal varlıkları İnönü Vakfı'na can veriyor.

İnönü'nün o Taşlık'taki arsanın yakınına Sultan Abdüllaziz bir cami yaptırmak için proje çizdiriyor. İnşaat malzemeleri geliyor. Tarihi akış ile icraata geçilemiyor. O taşlar hep orada kaldığı için halk arasında Taşlık denmiş.

İstanbul Belediyesi tarafından 1930'larda büyük dolap çevrilerek istimlak edilerek imara açılan bir mezar var. En büyük parsel İnönü'ye devrediliyor. Kimse üzerine gitmiyor.

Mısır Hidivi'nden rüşvet alındı

Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa'nın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alınması karşılığında 900 bin lira rüşvet alındığına dair ciddi bir suçlama var. Bu iddialar Mustafa Kemal'in şahsına kadar gidiyor. Araştırılması gerek. Mete Tunçay bunu Eleştirel Tarih Yazıları'nda söylüyor.  

"Dünyadaki paranın yüzde biri Atatürk'ün şahsi hesabında"

Mete Tunçay diyor ki, Atatürk'ün varlığı o değeri yüksek değerli 155 bin dönüm arazilerden ibaret değil. İş Bankası'nda adına kayıtlı olan para o sıradaki emisyon hacminin yüzde biri. 1938 Kasım'ında emisyon 167 milyon lira. Atatürk'ün hesabında 1 milyon 164 bin lira nakit hesabı var. Yani dünyada bulunan paranın yüzde biri Atatürk'ün şahsi hesabında. Bunlardan da ibaret değil tabi.

Mete Tunçay diyor ki, "Bütün bu servetin, çiftliklerin alımı Mısır Hidivi'nden gelmiş olan para Hint Müslümanlarından gelmiş olan paraya ilave edilerek yapıldı"

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler