YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'nin koruduğu esrarengiz 7 Türk
İngiltere Ulusal Arşiv Kurumu, bir süre önce üzerlerinde 30 yıllık gizlilik hükmü bulunan çok sayıda belgeyi açıkladı.
İngiltere'nin koruduğu esrarengiz 7 Türk
14 Ocak 2014 / 22:10 Güncelleme: 14 Ocak 2014 / 22:19

Ancak arşivdeki bazı isimlere ait belgelerin gizlilik tarihi ise 100 yıla kadar uzatıldı. Açılmasına izin verilmeyen belgeler arasında 7 Türk ile ilgili evraklar da var.

Haklarında bilgi az

Habertürk gazetesinin haberine göre; Gizlilik kararı 2084’e kadar uzatılan dosyalar arasında, İngiltere Adalet Bakanlığı’nda bazı Türk vatandaşlarıyla ilgili olarak tutulan göçmenlik dosyaları da bulunuyor.

1984’e dayanan bu dosyalarda yer alan Türklerin isimleri Adil Kusbi, Hüsnü Hakan Yolasığmaz, Muharrem Kıvrak, Nail Nazlıvatan, Sacit Onur, Kalami Solakoğlu ve Simpat Acemoğlu olarak açıklandı.

2084'e belgeler açıklanmayacak

Göçmenlik için başvuran bu kişilere ait kişisel bilgilerin yer aldığı belgelerin açılış tarihi ise 1 Ocak 2084 ile 2089 arasında gösterildi.

Haklarında çok az bilgiye ulaşılabilen isimlerden Simpat Acemoğlu, İstanbul’da bulunan Özel Bezciyan Ermeni İlköğretim Okulu kayıtlarında 1968 yılı mezunu olarak yer alıyor.

10 gün sonra Türkiye'ye dönecek

Hüsnü Hakan Yolasığmaz ise İstanbul’da işyeri sahibi... İngiltere’de yaşadığı çalışanları tarafından belirtilen Yolasığmaz’ın halen Amerika’da bulunduğu, yaklaşık 10 gün sonra Türkiye’ye döneceği öğrenildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler