YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'de Gül'e büyük jest
Dünyanın en büyük dönme dolabı 'London Eye', Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ziyareti nedeniyle 'kırmızı-beyaza' büründü.
İngiltere'de Gül'e büyük jest
22 Kasım 2011 / 21:37 Güncelleme: 22 Kasım 2011 / 21:45

İngiltere'nin başkenti Londra'nın simgelerinden dev dönme dolap, ''London Eye'', Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmi ziyareti dolayısıyla Türk bayrağının renkleri olan ''kırmızı-beyaza'' büründü.

London Eye, açıldığı 2000 yılından bu yana, hiçbir devlet başkanı için yapılmayan uygulama kapsamında, ilk kez Cumhurbaşkanı Gül'ün İngiltere'ye ziyareti dolayısıyla Türk bayrağının renkleriyle aydınlatıldı.

Bu arada, Abdullah Gül, İngiltere Başbakanı David Cameron ile yapılan görüşmenin ardından İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg'i Buckingham Sarayı'nda kabul etti.

Basına kapalı yapılan görüşmeden sonra Gül, eşi Hayrünnisa Gül ve oğlu Mehmet Emre Gül ile Thames Nehri kenarındaki dev dönme dolap London Eye'ın, kırmızı-beyaz renklere bürünmesini izledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''İlk defa yapmışlar bunu. Daha önce Eiffel'de de yapmışlardı hatırlarsanız. Ama onu başkalarına da yapıyorlar bildiğim kadarıyla. Bunu ilk defa yaptılar. Öbür taraftan bakınca kabinlerden birini beyaz yapmışlar, hilal gibi görünüyor'' dedi.

Gül, daha sonra eşi ve oğluyla London Eye'ın önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Thames Nehri kenarında bulunan ve her yıl milyonlarca kişinin bindiği dev dönme dolap London Eye, Londra'ya kuşbakışı bakmak isteyenlere yarım saatte bir tur attırıyor. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler