YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere: "Türkiye çok güçlü..."
İngiltere: "Türkiye çok güçlü..."
06 Eylül 2013 12:15
Rusya'da yapılan G20 zirvesine katılan İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, "Türkler, dünyanın Suriye'de kimyasal silahların kullanılmasına tepki vermesi gerektiği konusunda çok güçlü bir argüman ortaya koydu" dedi.

Osborne, İngiliz yayın kurumu BBC'ye yaptığı açıklamada, G20 zirvesinde dün akşamki liderler yemeğinin atmosferinin nasıl olduğu konusunda, "Suriye'de kimyasal silahların kullanılmasına nasıl tepki verileceğiyle ilgili bir anlaşma olmaması şaşırtıcı değil. Ancak bu krize en iyi çözümün barış görüşmelerini yeniden başlatmaya çalışmak olduğu konusunda anlaşıldı" diye konuştu. İngiliz Bakan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"G20 liderlerinin akşam yemeğinde değildim ama masanın etrafındaki bazı kişilerin, örneğin Türklerin, dünyanın Suriye'de kimyasal silahların kullanılmasına tepki vermesi gerektiği konusunda çok güçlü bir argüman ortaya koyduğunu ve bunun çok güçlü ve içten bir çağrı olduğunu duydum."

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsünün "Birleşik Krallık'ın kimsenin dikkate almadığı küçük bir ada olduğu" açıklamasının anımsatılması üzerine ise Osborne, buna katılmadığını, G20 zirvesinde birçok konuda İngiltere'nin gündemi belirlediğini, bu konuların başında Suriye'ye insani yardımların geldiğini ifade etti.

İngiltere'den insani yardım çağrısı

Bu arada İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriyeli sığınmacılara sağlanmak üzere ülkesinin 52 milyon sterlin ekstra insani yardımda bulunacağını açıkladı.

St. Petersburg'daki G20 zirvesinde bu sabah Suriye'ye insani yardımların artırılması konusundaki toplantıya başkanlık eden Cameron, diğer ülkelere de yardımlarını artırma çağrısında bulundu.

Cameron dün yaptığı açıklamada, Şam'da kimyasal silahların kullanıldığına dair ülkesinin elinde yeni kanıtlar olduğunu söylemişti. Şam yakınlarındaki saldırıdan alınan numunelerin bir kısmının incelendiği Wiltshire'daki Porton Down laboratuvarında bilim adamları, öldürücü sarin gazına rastlamıştı.

İngiliz Parlamentosu geçen hafta, Birleşik Krallık'ın Suriye'ye olası askeri müdahaleye katılmaması gerektiği kararı verse de İngiliz hükümetinin G20 zirvesinde ABD ve Fransa ile Esed rejimine sert tepki verilmesi için görüşmeler yürüttüğü basına yansıyor.

 

AA

Etiketler:
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler