YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngilizler itiraf etti: Türkiye Avrupa'yı şoka soktu
İngilizler itiraf etti: Türkiye Avrupa'yı şoka soktu
26 Mart 2016 15:37
Türkiye, Brüksel bombacısını yakalayıp teslim ettiğini açıklayınca Avrupa şoka girdi. Ankara'nın verdiği bilgilere rağmen katliamın yaşanmasını eleştiren Financial Times, "Türkler gerekeni yaptı. Avrupa, güvenlik ve istihbarat alanında zaaf yaşıyor" diye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Belçika'yı kana bulayan DAEŞ militanlarından İbrahim El Bakraoui'yi Türkiye'nin iki defa sınır dışı etmesine rağmen Brüksel saldırısının gerçekleştiğini açıklaması Avrupa'nın gündemine oturdu.

Türkiye'nin militanı gönderildiği Hollanda'dan ise Türkiye'yi suçlayan açıklama geldi.

ÖNCE SUÇ ATMAYA ÇALIŞTILAR AMA...

Hollanda Adalet Bakanı Ard van der Steur, El Bakraoui'nin geçen temmuzda Amsterdam havalimanına gelmesine rağmen tehlikeli bir isim olduğunun farkına varmadıklarını söyledi ve "İbrahim El Bakraoui'nin hiçbir yerde kaydı yoktu ve Türk yetkililer niçin sınır dışı edildiğini söylemediler. Türkiye normal prosedürleri uygulamadı; bize sınır dışı edildiğini de bildirmedi" iddiasında bulundu. Ancak ABD basınında çıkan haberler, Hollandalı bakanın bu açıklamasını yalanladı.

ABD DE AÇIKLADI

Adı açıklanmayan bir ABD yetkilisi El Bakraoui kardeşlerin kendi "kontr-terör izleme" listelerinde bulunduğunu ve bu konuda Avrupalı yetkilileri uyardıklarını söyledi.

TÜRKİYE AVRUPA'YI ŞOKA SOKTU

Bu arada İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Financial Times gazetesi, Türkiye'nin El Bakraou'yi sınır dışı ederek Belçikalı ve Hollandalı yetkililere bildirilmesine rağmen katliamın önlenemesinin Avrupa'daki güvenlik ve istihbarat zaafiyetini ortaya koyduğunu yazdı.

Gazetenin haberinde bir Türk yetkilinin, "Klasik vakaydı ve ne gerekiyorsa yaptık. Hollandalı ve Belçikalı yetkilileri bu konuda bilgilendirdik. Onlar da bu kişinin terörist olacağını biliyorlardı" sözlerine yer verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler