YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngilizler: En büyük hatamız Osmanlı'yı hafife almaktı
İngiliz tarihçiler, İngiltere'nin Çanakkale Savaşı sonrası planlarının Kut'ül Amare yenilgisi ile geri teptiğine işaret ederek, en büyük hatanın Osmanlı ordusunu hafife almak olduğunu belirtti.
İngilizler: En büyük hatamız Osmanlı'yı hafife almaktı
30 Nisan 2016 / 09:00 Güncelleme: 30 Nisan 2016 / 10:24

Geçtiğimiz aylarda ikinci baskısını yapan “Kut 1916, İngiltere’nin Irak’taki unutulan felaketi” kitabının yazarı Albay Patrick Crowley, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, "İngilizlerin Kut’ta ve Çanakkale'de yaptıkları en büyük hata düşmanı hafife almaktı. Osmanlı askeri tahmin ettiklerinin çok ötesinde bir yekinliğe sahipti.” dedi.

UNUTULAN FELAKET

Kut’ül Amare’nin İngilizler tarafından unutulduğunu belirten Crowley, bunda aynı dönemde İrlanda’da yaşanan Paskalya Ayaklanması ile Batı cephesinde yaşanan Somme Muharebesi’nin payı olduğunu vurguladı. Crowley ayrıca hiç kimsenin bir yenilgi hakkında çok fazla konuşmak istememesinin de normal olduğunu kaydetti.

"Özellikle de Çanakkale’nin ardından kimse bir yenilgiyi daha konuşmak istemedi." ifadesini kullanan Crowley, "Yenilgi saklanmadı veya sır haline getirilmedi ama ne İngilizler, ne de Hintliler konunun kamuoyunun gündemine aşırı bir şekilde gelmesini istemedi." diye konuştu.

PRESTİJ SAVAŞI

“Kut’ül Amare Kuşatması, Mezopotamya’da Savaş” kitabının yazarı Kanada Kraliyet Askeri Koleji öğretim üyesi Dr. Nikolas Gardner da, İngilizlerin Kut’taki yenilgiyi Ortadoğu ve Hindistan’daki prestijlerine büyük bir darbe olarak gördüklerini söyledi.

"1915 sonbaharında Bağdat’ı ele geçirme girişiminin kısmi gerekçesi özellikle de imparatorluğun Hindistan ve Mısır’daki Müslüman tebaası arasında Britanya’nın prestijini artırmaktı" diyen Gardner, "Osmanlı’ya karşı savaşmak pekçok Müslüman için bir sorun teşkil ediyordu. İngilizler de Çanakkale’deki mağlubiyetlerinin Osmanlı’ya Müslümanların desteğini artırmasından endişe ediyorlardı. Bağdat’ın ele geçirilmesi İngiltere’nin Ortadoğu ve Güney Asya’da önemli bir güç olarak imajını tamir etmenin bir yolu olarak göründü. Ancak Townshend’in birliklerinin Kut’ta teslim olmasıyla bu plan geri tepti." değerlendirmesini yaptı.

FELAKET İLK ANDA ANLAŞILAMADI

Wolverhampton Üniversitesi öğretim üyesi ve askeri tarih uzmanı Prof. Stephen Badsey de, peş peşe gelen Çanakkale ve Kut’ül Amare yenilgileri nedeniyle İngiltere’nin 1916’da Osmanlı’ya karşı başka bir büyük harekata girişmekten kaçındığını belirterek, "İngiltere dikkatini ve gayretini Batı cephesine yöneltti. Kut ayrıca İngiltere’nin Mezopotamya’da Osmanlı’ya karşı kolay ve hızlı zafer kazanabileceği inancına son verdi." şeklinde konuştu.

"Kut’ül Amare Kuşatması ile ilgili haberler İngiliz basınına dönemin iletişim koşulları nedeniyle birkaç güç gecikmeli olarak yansıyordu" diyen Badsey, "Ancak İngiliz komutanlar yaşadıkları sorunların boyutlarını, özellikle de nakliye ve tıbbi tahliye konusundakileri başarıyla gizlediler. Dolayısıyla felaketin boyutları ilk anda bütünüyle anlaşılamadı." değerlendirmesini yaptı.

 

AA

 // Ümmet
Hala da haddini bilmiyorlar ve müslumanları hafife alıyorlar. Tek bir müslüman bile kalsa Allah cc islamı muzaffer kılacaktır. Onların planı varsa Allah'ın daha iyi planı vardır....
30 Nisan 2016 14:22
 // Bitlisli yalnız kurt
YALNIZ DEĞİLSİN CORC.... YALNIZ DEĞİLSİN.... İngilizler tarafından hazırlanan videoda,..... esir alınan askerler...... "Babilin sularının kenarında oturup ağladıklarını" söylüyorlardı... Evet.... Bu utancınızın üzerinden 100 yıl geçmiş olsa da YALNIZ DEĞİLSİN CORC.... bak hâlâ seninle birlikte ağlayan SOYSUZLAR var Türkler'in (!) içinde......
30 Nisan 2016 14:11
kendilerini ne sandılar
 // CEM
Bunlar birazcık silah teknolojisine sahip olunca kendilerini bir halt sandılar.Gariban halkları sömürmeye başlayınca kendilerini asil millet ilan ettiler.Oysa bu İngilzler dünya sahnesinde yok iken 3-4 bin yıllık tarihi olan devletler vardı.Osmanlı bunlara haddini bildirdi ve bunu hatırlattı...
30 Nisan 2016 Cumartesi 09:26
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler