YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngilizler 100 yıldır Türkiye'yi dinliyor!
İngiltere'nin Kıbrıs'taki deniz üssünden Akdeniz'deki fiberoptik internet kabloları aracılığıyla Türkiye'yi dinleme ablukasına aldığı anlaşıldı.
İngilizler 100 yıldır Türkiye'yi dinliyor!
08 Kasım 2013 / 00:09 Güncelleme: 08 Kasım 2013 / 08:34

Ancak İngilizler bunu ilk defa yapmıyor... Zira Lozan Görüşmeleri sırasında da Türk heyetinin bütün telgraf görüşmeleri İngilizler tarafından tek tek takip ediliyordu.

Dünyadaki dinleme skandalı gün geçtikçe farklı boyutlar kazanıyor. Son olarak Almanya ile bir dinleme krizi yaşayan İngiltere'nin Kıbrıs'taki üsleri vasıtasıyla Türkiye'yi de dinlediği ortaya çıktı.

Ortaya çıkan gizli istihbarata göre İngiltere, Kıbrıs'ın doğusunda bulunan üslerinden Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülkeleri internet üzerinden dinlemiş.

İngiltere'nin bu casusluk faaliyetini internet erişimi sağlayan fiber optik kablolar üzerinden yaptığı ve tek dinlenen ülkenin de Türkiye olmadığı anlaşıldı.

Eski CIA ajanı Edward Snowden'ın ortaya çıkardığı belgelere göre, İngiliz istihbaratı Akdeniz'de bulunan 14 adet denizaltı fiber optik kabloya sızarak Türkiye'yi dinleme ablukasına almış. İngiltere'nin aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bir çok ülkenin internet erişimlerini, telefon görüşmelerini, e-maillerini ve milyonlarca görüşmeyi izlemiş...

İngilizlerin yeni ortaya çıkan Türkiye'yi dinleme skandalı aslında tarihin bir tekerrüründen ibaret. Zira İngiltere bunu ilk defa yapmıyor.

Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'mızda baş düşmanlarımızdan biri olan İngiltere, tâ o günlerden beridir aslında Türkiye'yi çeşitli yollarla dinleyerek strateji belirliyor.

İngilizler bizi Lozan'da da dinledi

Tarihin bize gösterdiği belgelere göre, bilinen ilk dinleme olayı tarihi Lozan (Lausanne) görüşmeleri sırasında yaşandı. Lozan görüşmeleri Birinci Dünya Savaşı sonunda galip devletler ile mağlup devletler arasında yapılan Barış Görüşmeleri. Görüşmeler İsviçre'nin Lozan şehrinde yapıldığından dolayı sonunda imzalanan antlaşmaya Lozan Barış Antlaşması deniliyor.

Lozan'da en önemli taraflardan biri de Türkiye ve İngiltere... Bir imparatorluğun imhası ve tarihin hesaplaşması anlamına gelen Lozan görüşmeleri sırasında düşman devlet İngiltere'nin Türk heyetinin İstanbulla yaptığı bütün telgraf görüşmelerini önceden okuduğu ve ona göre strateji belirlediği anlaşılmıştı. O zaman Lozan Barış Konferansı'na katılan kalabalık Türk delegasyonunun başında dönemin Dışişleri Bakanı İsmet İnönü bulunuyordu.

İsmet İnönü'nün bizzat iletişim kanalı olarak tercih ettiği Doğu Telgraf Hattı'nın kontrolü tamamen İngilizlerin elindeydi. Böylece Türk heyetinin barış görüşmeleri sırasında merkez yönetimle yaptığı bütün yazışmalar kolaylıkla takip ediliyordu. Bu durumun İngiltere'ye büyük bir istihbarat ve taktik avantaj sağladığı ve gizli ve açık maddeleriyle büyük tartışmalara sebep olan Lozan Antlaşması'na giden yolda ülkemize büyük zararlar verdiği tarihçiler tarafından belirtiliyor.

Gizli yazışmalar önce Churchill'e sonra İnönü'ye 

Rauf Orbay, "Cehennem Değirmeni" isimli hatıratında İngilizler'in Lozan'daki Türk heyetini nasıl dinlediğini anlatır. Rauf Orbay, "Lozan'daki baş murahhas İsmet Paşa'nın sorduğu sorulara, istediği talimata geç cevap verildiğinden şikâyet ettiğini" belirttikten sonra, şöyle anlatır:
 
"Ancak İsmet Paşa'nın bilmediği, ve benim çok sonra CHURCHILL'in hatıralarından öğrendiğim bir sır vardı."
 
- "Bizim yegâne haberleşme aracımız olan telgraf hattı, KÖSTENCE'den geçiyordu. Oraya da o tarihte İNGİLİZLER ve FRANSIZLAR hâkimdi. Dolayısiyle BİZİM ÇEKTİĞİMİZ TELGRAFLAR ÖNCE İNGİLİZ İSTİHBARATININ ELİNE GEÇİYOR, ŞİFRESİ ÇÖZÜLÜYOR, VE ARDINDAN SABAH İNGİLİZ DIŞİŞLERİ BAKANI CHURCHILL'İN KAHVALTI MASASINA GİDİYORDU!.. ANCAK ORADA OKUNUP BİR KARARA BAĞLANDIKTAN, VE LOZAN'DAKİ İNGİLİZ HEYETİNİN BAŞKANI LORD CURZON'A GEREKEN TALİMAT VERİLDİKTEN SONRA İSMET PAŞA'YA VEYA BİZE TESLİM EDİLİYORDU!.."
 
Lozan'da Türk heyetinin nasıl dinlendiğine ilişkin bilgiler, daha sonra Churchill'in yayınlanan anılarında da teyit edilmişti.

İngiltere ve ABD ortak dinliyor

Şimdi ise İngiliz hükümetine bağlı iletişim ve istihbarat kurumu GCHQ ajanlarının, Kıbrıs’tan Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrupa’ya uzanan 14 denizaltı internet kablosuyla, 10 milyonlarca e-postayı, telefon görüşmesini, mesajı ve internet iletişimini izlediği ve dinlediği iddia ediliyor. İngiltere’nin Kıbrıs’ın doğusundaki Dikelya Üssü’nde bulunan Ay Nikola’daki istasyondan izlemeler yaptığı kaydedilirken, istasyonunun uydu fotoğraflarından görülebildiği de belirtiliyor. Öte yandan ABD ajanlarının ve belki Mossad'ın da bu üsten dinleme faaliyeti gerçekleştirdiği ifade edilirken, Türkiye'nin nasıl bir dinleme ablukası altına alındığı da bu gerçekle ortaya çıkıyor.


ROTAHABER

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler