YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiliz'e 2 milyon Türk'e para yok
İngiliz'e 2 milyon Türk'e para yok
02 Ekim 2009 23:31
Aydın'ın Kuşadası ilçesinde 4 yıl önce bir minibüse konulan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeden İngiliz'in yakınlarına 2 milyon TL tazminat ödenecek olması olayın Türk mağdurlarını isyan ettirdi.

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde 4 yıl önce Kadınlar Denizi Plajı hattında çalışan minibüse konulan bombanın patlatılması sonucu hayatını kaybeden İngiliz Helyn Bennett'in ailesine ve yaralananların yakınlarına 2 milyon 190 bin lira tazminat ödenmesi kararı verilmesine, mağdur minibüs sürücüsü itiraz etti.

Saldırı sırasında minibüsü kullanan Cemal Uçar, yaptığı açıklamada, olayda yaralanan oğlunun bacağının kesildiğini, aracının parçalandığını belirterek, ''4 yıldan bu yana bize tek kuruş ödenmedi. Bizim değerimiz bu kadar'' dedi.

Uçar, 4 yıl önce açtığı davanın halen sonuçlanmadığını, saldırıda yaralanıp bacağını kaybeden oğlu İbrahim Uçar'ın ise askere çağrıldığını belirterek, şunları kaydetti:

''Saldırıdan sonra hayatımız karardı. Açtığımız dava sürüyor. En son, bilirkişi raporu bize ödenmesi gereken tazminatı belirledi. Ama dava sonuçlanmadı. Oğlum hiçbir yerde iş bulamıyor. Psikolojisi bozulduğu için okulu bırakan oğlum, askere çağrıldı. Yaklaşık bir haftadır 'Askerlik yapamaz' raporu almak için hastane hastane geziyoruz. İngilizlere ise rekor tazminat ödeneceği açıklanıyor. Bir Türk olarak değerimiz bu kadar.''

Ailenin avukatı Varol Soysal da, mağdurların ayrı ayrı dava açtığını, Uçar'ın davasının da Aydın İdare Mahkemesi'nde görüldüğünü ve karar aşamasına geldiğini belirtti.

Soysal, ''Bizim davamızda bilirkişi çocuğa (İbrahim Uçar) 120, baba Cemal Uçar'a ise 40 bin TL ödenmesini önerdi. Bilirkişinin verdiği rapor ile bizim istediğimiz tazminat tutarı arasında büyük farklılık yok. Mahkemenin sonuçlanmasını bekliyoruz'' dedi.

Kuşadası Kadınlar Denizi Plajı hattında çalışan bir minibüse, 2005 yılının temmuz ayında bomba bırakılmış, cep telefonu düzeneği bulunan uzaktan kumandalı bombanın patlatılması sonucu minibüste bulunan 2'si yabancı uyruklu 5 kişi ölmüş, 14 kişi de yaralanmıştı.

Olayda ölen Helyn Bennett ile yaralanan kardeşi Adam Megaron (20), nişanlısı Stephen Stables (28), teyzesi Toni Punshon (45), teyzesinin arkadaşı Michael Aspinall (44) ve kuzeni Sam Punshon (18) için Aydın 1. İdare Mahkemesi, toplam 2 milyon 190 bin lira tazminat ödenmesine karar vermişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler