YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiliz ve İsrail ajanları 'Gezi'ye katılın talimatı vermiş!
5 yıldır örgütte yaşadıklarını anlatan PKK'nın eski sorumlusu Botan Zaxros şok açıklamalarda bulundu.
İngiliz ve İsrail ajanları 'Gezi'ye katılın talimatı vermiş!
25 Ocak 2016 / 08:50 Güncelleme: 25 Ocak 2016 / 08:59

5 yıldır örgütte yaşadıklarını anlatan PKK'nın eski sorumlusu Botan Zaxros Gerçek Hayat Dergisi'ne şok açıklamalarda bulundu.

Botan Zaxros PKK ile okul yıllarında katıldığı sokak eylemlerinde tanıştı. Babası PKK Erzurum eyalet bölge sorumlusu olan Zaxros, ortaokul öğrencisiyken terör örgütüne sempati duymaya başladı.

Eylemlerin ardından DEHAP İstanbul İl Başkanlığı'na davet edildi ve burada eğitim aldı. Ardından Diyarbakır'da 3 aylık kamp eğitimine, 13 yaşında ise örgütün dağ kadrosuna katıldı.

Lice'de sabotaj ve suikast konularında eğitildi. 25 Haziran 2009'da çatışmasızlık dönemi sürerken Bahoz Erdal'dan gelen “İstanbul'u cehenneme çevirin" talimatının ardından sorgulama dönemine girdi ve örgütten kopmaya başladı.

Gerçek Hayat dergisinden Yılmaz Bilgen'in sorularını yanıtlayan Zaxros, PKK'ya ilişkin şok itiraflarda bulundu.

Terör örgütüne katılanları Kürtlerin 100 yıldır sistematik bir zulüm ve işkence altında olduğuna ve sosyalist devletin şart olduğuna dönük yoğun telkinlerle inandırdıklarını söyleyen Zaxros'un itiraflarından konu başlıkları şöyle:

EN BÜYÜK SİLAHI AJİTASYON

Zaxros, örgütün PKK militanlarını motive etmek için sık sık ajitasyonlara başvurduğunu söyledi. “Duyguları sömürmeyi çok iyi biliyorlar" diyen Zaxros şunları anlattı:

"Örgütün en başarılı olduğu alanlardan birisi ajitasyondu. 15 Şubat 2013'te Kandıra'da Halit Aktaş isimli bir üyemizin Kürtlere yönelik baskıları protesto için kendisini yaktığı açıklandı. Oysa örgütün emirlerine karşı geldiği için yakılarak infaz edilmişti. Ancak olay bir protesto eylemi gibi gösterildi ve toplum buna inandırıldı.

Yine Yüksekova'da Cüneyt Ertuş isimli 12 yaşında bir çocuğun 2008'de Nevruz kutlamalarına izin verilmemesini protesto ederken polis tarafından yakalanarak kolunun kırıldığı açıklandı ve bu yönde yoğun bir propaganda yürütüldü. Oysa ortada böyle bir şey yoktu. Bu ve benzeri ajitasyonlarla binlerce insanı sokağa döktüler."

LİCE ESRAR DEPOSU

"Bölgede çok büyük bir uyuşturucu ağı vardı. O yıllarda bu durumdan örgütle birlikte birçok kişi ve kurum da nemalanmaktaydı. Türkiye'nin esrar deposu Lice'dir. PKK buradaki alanlarda kendi belirlediği oranda esrarı ektiri

Sonra taşıması ve pazarlamasını bilfiil üstlenir. Benzer bir uygulama o dönem Bingöl'de de olmuştu. Örgüt maaş vererek kenevir ektirdi ve aynı insanlar bakımını da gerçekleştirdi."

CEMAAT ÖRGÜTE HARAÇ VERDİ

"Bazı üst düzey isimlerin çocukları Gülen'e ait dershanelere gidiyordu. Ayrıca Kürdistan'da açılan dershane, okul ve diğer girişimlerinden dolayı örgüte haraç veriyorlardı."

İRAN HENDEKLERİ DESTEKLİYOR

Pejak ve İran anlaştı. Şu an Pejak İran adına oradaki Kürt kitleye karşı baskı aracı olarak kullanılıyor. İlişkinin Türkiye kısmında ise Şemdinli Yüksekova, Başkale, Doğubayazıt'la birlikte son dönemde Iğdır hattı silah sevkiyatı için kullanılıyor.

İran'ın PKK'ya yoğun lojistik desteği hep sürdü. Türkiye içerisinde birçok can alıcı eylem bu kanaldan gelen silahlar ile gerçekleştirildi. Son hendek savaşları da İran tarafından sevk edilen silahlarla devam ediyor. Bunu yapmaya İngiltere, ABD ya da diğer batılı güçlerin imkânları el vermiyor ancak İran'ın böyle bir imkânı, gücü var.

İran ve PKK arasında var olan bir diğer işbirliği kanalı da uyuşturucu naklidir. Afganistan'dan getirilen uyuşturucu İran üzerinden Türkiye'ye girer, uyuşturucu ve silah sevkiyatı ayrı hatlardan yapılır. Uyuşturucu naklinde kullanılan güzergâh Yüksekova- Başkale hattıdır.

İNGİLTERE VE İSRAİL GEZİ'YE DESTEK İSTEDİ

“Gezi sürecinde İsrailliler benimle görüştü. Gezi'ye katılmamızı istediler ve sonrasında 5 yıllık üst düzey eğitim için İsrail'de bize özel eğitim kampı tahsis edileceği sözü verildi.

İngiliz istihbaratından üst düzey bir ekiple olayların ikinci gününde Fatih'teki Burger King'te bir araya geldik. Bana 'Kürtleri buraya çek, hükümet kesin olarak düşecek, sen de kahraman olursun' denildi.

PKK üst yönetimi bunu büyük bir fırsat olarak gördü. Ancak ırkçı Kemalistlerle aynı karede yer alıyor olmanın tabanda oluşturacağı rahatsızlık ve bu durumun Kürt tarafına anlatılamaması ve örgütün prestij kaybedeceği yönünde endişeler vardı.

'Her şeye rağmen destek verin' denildi fakat tabandan olumlu tepki gelmedi. Kandil, bize 'Taksim'e inin ve orda olduğunuzu da belli edin' talimatı verdi.

Üst yönetimde, şayet hükümet düşecek olursa bizim de kazanımlardan mahrum kalmamamız gerekiyor görüşü hâkimdi. Ben o günlerde Karayılan ve Cemil Bayık'ın hükümetin düşeceğine inandırıldığını gördüm. Gezi bir yanı ile PKK'nın boşa düştüğü çok önemli bir gelişme olarak da görülmeli. Beraberinde büyük bir ders de verdi örgüte."

BİRİNCİ MİSYONU İSLAMI YOK ETMEK

Örgütün birinci misyonunun İslam'ı yok etmek olduğu net bir biçimde ve sürekli ifade edilir. Eğitimlerimizde İslam peygamberi ve diğer kutsal unsurlar hep alay konusudur. Kötü örnek olarak İslami aidiyetler verilir. İslam'a inanmak küçümsenen alt tabaka zafiyeti olarak görülür.

Örgüte yeni gelen birçok genç bu durumdan mutlaka rahatsız olur. Halk nezdinde bu aleni yapılmaz. Kürt kitleye özgürlük-eşitlik sloganıyla gidilir ve propaganda bu temelde yapılır. İslam aleyhinde hiçbir söylem ya da tavır sergilenmez. Bunu zamana bırakırlar. Çünkü Kürt halkı için İslam öyle hemen terk edilecek bir değer değil.

 // Ece
Sizin seytaniniz ve fitneniz varsa bizimde Allah'ımiz var.....
25 Ocak 2016 20:59
NE ZAMAN
 // CEM
Bu İngiliz pisliklerinden Ortadoğu ne zaman kurtulacak.Bunlar olmasaydı ne İsrail nede başka bir ülke ortadoğuda bu kadar kan dökemezlerdi...
25 Ocak 2016 Pazartesi 16:26
 // Rasim DUMAN
Kuzey İrak ve Suriye'de kurulacak bir Kurt Devleti'nin, İsrail'e "yem" olmayacagini mi zannediyorsunuz ?! Bugun size "gaz verenlerin" , o zaman İsrail'e destek olmayacagini mi zannediyorsunuz ?! Bugun TURKİYE'de izzet ve serefle yasamayi birakip ta, Yahudi'nin sultasinda zilletle yasamayi mi tercih ediyorsunuz?! Hic mi tarih okumuyorsunuz; Filistinli'lerin durumunu gormuyor musunuz?! Biz bir İmparatorlugu nasil kaybettik ?!...
25 Ocak 2016 11:47
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler