YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiliz kriz tellalı "ikinci Gezi düğmesine" bastı
İngiliz Economist dergisi kara propagandaya devam ediyor. Economist, Türkiye için 'Hükümet, 31 Mayıs'ta ülke çapında kutlanacak Gezi protestolarının birinci yıldönümünü bastırmada bu kez başarılı olmayabilir' ifadelerine yer verdiği bir makale yayınladı.
İngiliz kriz tellalı "ikinci Gezi düğmesine" bastı
05 Mayıs 2014 / 18:06 Güncelleme: 05 Mayıs 2014 / 18:07

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, Gezi Parkı olaylarında Türkiye hakkında olumsuz haberler yapan Batı medyasının lokomotiflerinden İngiliz Economist dergisi yayınladığı son makale ile felaket tellallığı yaptı.

"Türkiye çapında aşırı önlemler"

1 Mayıs günü geçen yıl Gezi protestoları sırasında yaşanan sahnelere benzer olayların meydana geldiğini düşünen Economist son yazısında güvenlik güçlerinin Türkiye çapında "aşırı önlemler" aldıklarını savundu. Bu çerçevede Taksim'e ulaşılmaması için alınan tedbirleri anlatan Economist, "Sayın Erdoğan, yedi kişinin ölümüne yol açan geçen yazdaki Gezi protestolarından bu yana hep hücum halinde. Batılı dostlarından gelen azardan etkilenmeyen Erdoğan, son aylarda baskıları artırdı" savını dile getirirken internet sansürü, MİT yasası ve yargıya yönelik adımlar gibi gelişmelere dikkat çekerek otoriterlik vurgusu yaptı.

"Erdoğan için, Köşk tehlikede"

Erdoğan'ın şimdi de cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olması beklendiğini söyleyen Economist, yazının sonunda "Ancak ekonomi yavaşlıyor ve Sayın Erdoğan'ın çatışmacı taktikleri, yatırımcı güvenini baltalamaya başladı. Ayrıca, hükümet, 31 Mayıs'ta ülke çapında kutlanması öngörülen Gezi protestolarının 1. yıldönümünü bastırmada o kadar başarılı olmayabilir. Sayın Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına yolculuğu engebeli olabilir" yorumunu yaptı. Economist, bu sözlerle ikinci Gezi olaylarının planlandığını açıklaması bir yana, Türkiye sokaklarının tekrar savaş alanına dönmesi için gizli temennisini de dile getirmiş oldu.

Hedefi sokaklar

Economist bir yıldır her fırsatta "Erdoğan'ın otoriter tavrı Türkiye'yi karanlığa sürüklüyor. Yabancı yatırımcı Türkiye'den kaçıyor' temalı haberlere imza attı. İngiliz dergisi, Gezi sonrasında ODTÜ'deki yol yapımı, 17 Aralık operasyonu, HSYK ve internet yasaları ve Berkin Elvan'ın ölümü sonrası çıkan olayları var gücüyle körükleyerek kara propagandaya hiç ara vermedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler