YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiliz devinden "Milli jet" için müthiş teklif
İngiliz motor devi Rolls Royce, TUSAŞ'ın ürettiği "Milli jet" TF-X için, Ankara'nın üzerinde hassasiyetle durduğu, 'ortak üretim', 'bilgi-teknoloji transferi' ve 'üçüncü ülkelere satış' dahil tüm hakların Türkiye'de bulunmasını içeren bir teklif önerdi.
İngiliz devinden "Milli jet" için müthiş teklif
11 Ekim 2016 / 09:10 Güncelleme: 11 Ekim 2016 / 09:22

İngiliz motor devi Rolls Royce'nin üst düzey yetkililerinin, önceki hafta gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinin ayrıntıları netleşmeye başladı. 

Akşam'ın haberine göre, CEO'su Warren East başkanlığındaki heyetle Ankara'da temaslarda bulunan Rolls Royce'nin, ilk Milli Jet TF-X'in motor tasarımı ve üretimine talip olduğu kamuoyuna sızmıştı.

CEO East, önce Başbakan Binali Yıldırım'la, ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la basına kapalı birer görüşme gerçekleştirmişti.

YENİ GÖRÜŞMELER YOLDA

Edinilen bilgiye göre Rolls Royce, Milli Jet'in motor üretimine talip olurken, Ankara'nın üzerinde hassasiyetle durduğu, 'ortak üretim', 'bilgi-teknoloji transferi' ve 'üçüncü ülkelere satış' dahil tüm hakların Türkiye'de bulunmasını içeren bir teklif önerdi. Rolls Royce'un bu teklifi, önümüzdeki süreçte yapılacak yeni görüşmelerde karşılıklı olarak değerlendirilecek.

2023 YILINDA İLK UÇUŞ

Ankara, teklife 'evet' derse, Milli Jet'in motor tasarımı, üretimi, teknoloji transferi ortaklaşa geliştirilecek. Türkiye, 2020 yılında seri üretim aşamasına geçilmesi, 2023 yılında ise ilk uçuşunu yapması hedeflenen Milli Jet TF-X'i, İngiltere'nin onayı aranmaksızın istediği üçüncü ülkeye satabilecek. Milli Jet'in, yazılım ve silah sistemleri de tümüyle yerli olacak.

Önce bir Türk firmayla anlaşacak

Türkiye, Rolls Rolce tarafından yapılan teklife yeşil ışık yakarsa, İngiliz devi önce Türkiye’deki bir firmayla ortaklık anlaşması imzalayacak. Kurulacak bu ortaklık uçağın motorunu birlikte tasarlayacak. Tasarımın ardından motorun geliştirilmesi ve üretimi de yine bu ortaklık tarafından gerçekleştirilecek. Tamamlanan motora ait tüm bilgi ve teknoloji eksiksiz olarak Türkiye'ye transfer edilecek.

'ATAK'taki sıkıntılar yaşanmayacak

Türkiye daha önce, Milli Helikopter ATAK'ın üçüncü ülkelere satışında sıkıntı yaşamıştı. ATAK helikopterlerin motoru İtalyan Agusto'dan sağlanmış, ancak motor bloğunun bazı parçalarının Washington’da sertifikalandırılmış olması nedeniyle, üçüncü ülkelere satışta ABD'den kaynaklanan sorunlar ortaya çıkmıştı. 

Washington sertifikalı olması, ATAK helikopterlerinin üçüncü ülkelere satışında ABD kongresinin onayı gerekmişti. Türkiye hali hazırda Azerbaycan, Pakistan, Katar başta olmak üzere birçok ülkeyle ATAK helikopterlerinin satışı konusunda çeşitli görüşmeler yürütüyor.

Onay almak yok!

Teklif edilen anlaşmanın en önemli maddesini ise Milli Jet TF-X'in üçüncü ülkelere satışında, motor aksamının ortaklaşa üretilmesinden kaynaklanan bir engelin bulunmaması oluşturacak. Ankara üretilecek uçağı, herhangi bir ülke, şirket veya kuruluştan 'onay' almadan satabilecek.

Görüşülecek

Türkiye'nin Rolls Royce tarafından yapılan bu teklifi değerlendirmeye aldığı ve konunun önümüzdeki haftalarda gerçekleştirilmesi planlanan Savunma Sanayi İcra Komitesi’nde görüşüleceği ifade ediliyor.

 

AKŞAM

Türkiye'nin avantajı-3
 // Rasim DUMAN
3. TÜRKİYE'de her ne kadar jet motorları ile ilgili ciddî bir bilgi birikimi var ise de - BOEİNG ve AİRBUS'a bile çok yüksek teknoloji gerektiren birçok motor parçasını üretiyor ve satıyoruz - RR gibi, kalitesi tescilli bir motoru eğer çok uygun şartlarda TÜRKİYE'de üretip uçaklarımızda kullanmak, bize büyük bir mâliyet ve teknoloji avantajı da sağlar. Teklif çok iyi değerlendirilmeli, ATAK'taki gibi bir tuzağa düşülmemelidir....
11 Ekim 2016 Salı 20:04
Türkiye'nin avantajı-2
 // Rasim DUMAN
2. İngilizler, dünya kamuoyunda herhangibir itibârları olmadığını gayet iyi biliyorlar. 7 sene sonra kendi millî muharebe uçağını uçurmayı başarmış bir TÜRKİYE'nin, bu sektördeki pazara fırtına gibi gireceğini, ve bu pazarın büyük ekseriyetinin de, bu "fırtınayı" beklediğini biliyorlar. 3. Binâenâleyh İngilizler, ucundan/kıyısından da olsa, bu muazzam pazardan nemâlanmak istiyorlar. ...
11 Ekim 2016 Salı 19:57
Türkiye'nin avantajı
 // Rasim DUMAN
Dünyada, sâhip oldukları bilgi ve teknolojiler konusunda en hâsis ve cimri olan millet, İngilizler'dir. Durum böyle olmasına râğmen, İngiliz motor üreticisi RR'nin, bütün tâhditleri kaldırarak TÜRKİYE'ye böyle "göz kamaştırıcı" ve "reddedilmesi çok zor" bir teklif ile gelmesinin altında yatan çok mühim sebepler var : 1. İngilizler, TÜRKİYE'nin şu anda sâhip olduğu altyapısı ve bilgi birikimi itibârı ile, TFX projesini başarabileceğini gördüler. ...
11 Ekim 2016 Salı 19:51
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler