YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiliz aile: "Tek umudumuz Erdoğan"
İngiltere'den IŞİD'e katılmak için Türkiye üzerinden Suriye'ye geçtikleri ileri sürülen üç İngiliz kızın ailesi son umudumuz dedikleri Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için Türkiye'ye geliyor.
İngiliz aile: "Tek umudumuz Erdoğan"
18 Mart 2015 / 21:48 Güncelleme: 18 Mart 2015 / 21:51

İngiltere yönetimini, Türkiye ile istihbarat paylaşmakta çok geç kalmakla suçlayan aileler, "Erdoğan'ın bize yardım edeceğine inanıyoruz" dedi.

İngiltere'nin başkenti Londra'dan IŞİD'e katılmak için Türkiye üzerinden Suriye'ye geçen İngiliz vatandaşı 15 yaşındaki Amira Abaze, 16 yaşındaki Şahimima Begüm ve Kadiza Sultana'nın gözü yaşlı aileleri Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için önümüzdeki hafta Türkiye'ye gidiyor.

İngiltere polisinin Suriye'ye geçtiklerini açıklamasının bu yana haber alınamayan kayıp kızlardan Kadiza Sultana'nın kız kardeşi Halima Kanum, Amira Abase'nin babası Hussen Abase, Şamima Begum'ın ablası Şahmina Begum yaptığı açıklamada son umutlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu söyledi.

"Erdoğan için her gece dua ediyorum"

Kızımın yokluğunun verdiği acıyı hiçbir kelime ifade edilemez olduğunu ifade eden Amira Abase'nin babası Hussen Abase, kızınının nerede olduğunu ve ne yaptığını bilmememin kötü bir kabus olduğunu söyleyerek, Cehennemde yaşıyor gibiyim.

Hayat şu anda bizim için inanılmayacak kadar zor. Kızımın hayali iyi bir işkadını olmaktı. Bu kadar büyük halleri varken böyle birşey yaptığına hala inanamıyoruz. Tek umudumuz Cumhurbaşkanı Erdoğan. Erdoğan'ın çok özel ve çok iyi kalpli birisi olduğunu biliyorum. Ünlü, güçlü bir kişilik ve bizim acımızı paylaştığını biliyorum ve onun hakkında güçlü hislere sahibim. Hergece Allahın ona sağlık vermesi için dua ediyorum dedi.

"En büyük desteği camiden görüyoruz"

Kardeşi kaybolduğunda ilk polise başvurduklarını ancak gereken yardımı göremediklerini ifade edern, Şamima Begum'ın ablası Şahmina Begum ise, umutlarını Türkiye'ye bağladıklarını söyledi. Begum, Kardeşim kaybolduğunda ilk polise gittik ama gereken yardımı göremediğimiz için Camiye geldik. Camiden büyük destek ve yardım görüyoruz. Türkiye'ye gidersek Erdoğan'ın bize yardım eli uzatacağına inanıyoruz. Bu bizim son şansımız olacak şeklinde konuştu.

"Tek umudumuz Cumhurbaşkanı Erdoğan"

Kadiza Sultana'nın kız kardeşi Halima Kanum ise, İngiltere hükümeti ve polisinden gereken desteği görmediklerinden yakınarak Son şansımızın Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğuna inanıyoruz. Bu olayda İngiliz hükümeti ve polisinin başarısız olduğunu düşünüyorum. Öyle görünüyor ki sanki kardeşimin Suriye'ye gideceğini biliyorlardı ama engelleyemediler. Bizden birçok bilgiyi sakladılar ve yalan söylediler.

Geçen hafta bazı gerçekleri Parlamentodaki toplantıda ilk kez duyduk. Kızların kayıp olduklarını Türk otoritelerine bu kadar geç duyurduklarını bize söylemediler. Başından beri bizi karanlıkta bıraktılar. İngiltere hükümeti ve metropolitan polisin bize yardım edeceklerine artık inanmıyoruz. Tek umudumuz Cumhurbaşkanı Erdoğan dedi.

Suriye'de terör örgütü İŞİD'e katıldıkları idda edilen üç kızın avukatı Aqsa Mahmood'un ise İngiliz polisinin geçtiğimiz gün ailelerden özür dilediğini ancak bunun yeterli olmadığını ifade ederek, Kızların durumu hakkında İngiliz hükümeti ve polisinden bugüne kadar haber almayı umut ediyorduk ancak bu konuda umutlarımızı yitirdik. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan insanlık konunusuda risk alan bir lider Erdoğan'dan yardım alacağımıza inanıyoruz. Türkiye'ye gideceğiz ve Erdoğan'la görüşmek istiyoruz. Kızların hangi yollaran geçtiğini yerinde görmek istiyoruz aynı yollardan geçeceğiz dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler