YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnfaz kurumu İstiklal Mahkemeleri
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, İstiklal Mahkemeleri hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Tan, İstiklal Mahkemeleri'nin o dönem kurulan rejimin savunucusu ve koruyucusu olduğunu söyledi.
İnfaz kurumu İstiklal Mahkemeleri
17 Nisan 2015 / 22:19 Güncelleme: 17 Nisan 2015 / 22:29

Kanal A Haber Bülteni'nde Tuğba Dalkılıç'ın konuğu olan Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin İstiklal Mahkemeleri'nin tutanaklarını ve kararlarını kitaplaştırmasıyla ilgili olarak, "Sevindirici bir gelişme. Bu kitap sayesinde Cumhuriyet tarihindeki karanlık bir dönem aydınlamış olarak" dedi.

Tan İstiklal Mahkemeleri'yle ilgili olarak özetle şunları söyledi:

İstiklal Mahkemeleri'nin Birinci Dünya Savaşı bitip akabinde İstiklal Savaşı'nın başlamasıyla askere gitmek istemeyen ya da cepheden kaçan askerlere karşı kurulduğu iddia edilir. Resmi söylem budur. Asker kaçakları, casuslar, yeni kurulan yönetime karşı olanlar, hırsızlık yapanlar, asayişi bozanları cezalandırmak maksadıyla kurulduğu ifade edilir.

İstiklal Mahkemeleri 1920'den 1927'ye kadar görev yaptı ve birinci, ikinci ve üçüncü dönem diye üçe ayrılıyor. İlk kurulan 4 mahkeme Ankara, Eskişehir, Konya ve Isparta'da kuruldu. Bu mahkemeler 4 ay görev yaptı ve Ankara dışındakiler kapatıldı.

Burada ilginç bir nokta var. Ankara İstiklal Mahkemesi 5 Ağustos 1921'de tüm yetkilerini Mustafa Kemal'e devretti. Yani Mustafa Kemal yürütme, yasama ve yargının başı haline geliyor. Bu, Mustafa Kemal'in padişah olduğu anlamına geliyor. Hatta padişahların bile bu kadar yetkisi yok. Mustafa Kemal'in ağzından çıkan her söz kanun haline geldi.

İstiklal Mahkemeleri Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin (DGM) dedesidir

İstiklal Mahkemeleri rejimi koruma mahkemeleridir. Temyiz yolu yoktur. Kararları kesindir. Genelde İstiklal Mahkemeleri kararlarını 1 gün ya da 1 hafta içerisinde verdi. Verdiği kararlarda da hapse atmak yerine boynu koparmayı tercih etmiştir. Dolayısıyla bu mahkemelere mahkeme demek mahkemelere hakaret olur. Bunlar birer infaz kurumlarıdır. Rejim karşıtı kişileri yargılama süsüyle ortadan kaldırma kurumlarıdır.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler