YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnfaz koruma memuru Öncay Bozo Engin Çeber’in nasıl dövüldüğünü anlattı
İnfaz koruma memuru Öncay Bozo Engin Çeber’in nasıl dövüldüğünü anlattı
İnfaz koruma memuru Öncay Bozo Engin Çeber’in nasıl dövüldüğünü anlattı
24 Ocak 2009 / 08:36 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Engin Çeber’in Metris Cezaevi’nde ölümüyle ilgili davada bir sanık daha işkenceyi itiraf etti. Bir sonraki duruşmada cezaevindeki güvenlik kamerası görüntüleri izlenecek.
Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davanın bugünkü duruşmasına, tutuklu yargılanan ve olay tarihinde Metris Cezaevi İkinci Müdürü olan Fuat Karaosmanoğlu ve infaz koruma memurları Sebahattin Apaydın, Murat Çise, Sami Ergazi, Nihat Kızılkaya, Yavuz Uzun getirildi. Bu kişilerin dışında bazı tutuksuz sanıklar ile Engin Çeber’in babası Ali Tekin, kız kardeşi Şerife Çeber de duruşmada hazır bulundu. Sanıklar arasında bulunan 13 polis ise duruşmaya gelmedi. Mahkeme Heyeti, duruşmaya gelmeyen 13 polisin zorla duruşmaya getirilmesine karar verdi.Dünkü duruşmada Çeber’in dövüldüğünü söyleyen infaz koruma başmemuru Yılmaz Aydoğdu’nun ardından bugün de infaz koruma memuru Öncay Bozo Engin Çeber’in dövüldüğünü anlattı.


İnfaz koruma memuru Öncay Bozo, koğuşta 65 santimetre uzunluğunda 4 santimetre genişliğinde bir sopa olduğunu belirterek, sopanın niye orada olduğunu bilmediğini ama birinin maşrapa ile su atığını, nerede ve kime atığını görmediğini söyledi. Çeber ve arkadaşlarının altından sandalyelerin çekildiğini ancak bunu kimin yaptığını görmediğini ifade eden Bozo, “1 Ekim 2008’de İnfaz koruma memuru olarak koğuş kapısını açtım. Yavuz Uzun ve Murat Çise’nin 2 tutukluyu zorla kaldırmaya çalıştığını gördüm. Sandalyede oturan mahkumları kaldırmak için sandalyeyi çekip yere düşürmek şeklinde fiziksel bir temas vardı. ‘Bayramdır, bırakın evimize gidelim’ dedim. Tutuklananların üstü dağınıktı. Çıkarken de yerlerin ıslak olduğunu gördüm” şeklinde konuştu.


Bozo, Çise’nin elindeki sopayı elektrik düğmelerini kaldırmak için getirdiğini söylediğini ancak burada herhangi bir elektrik kesintisinin olmadığını da vurguladı.


ÖZGÜR KARAKAYA YAŞADIKLARINI ANLATTI
İfadeleri alınan müştekilerden Özgür Karakaya, 28 Eylül 2008 tarihinde Sarıyer’de basın açıklaması yaparken polisler tarafından ablukaya alındığını ve yapılan eylemin yasal olmadığı söylenerek tekme tokat polis araçlarına bindirildiklerini anlattı.


Polislerin, Engin Çeber ve kendisinin aranması olduğunu söyleyerek İstinye Polis Merkezine götürüldüklerini ifade eden Karakaya, şunları söyledi:


“Arabada bizi tekmelediler ondan sonra Asayiş Şubeye götürdüler. Burada yere yatırmaya çalıştılar, bize sürekli vurmaya çalıştılar. Savcılığa çıkana kadar saldırılara maruz kaldık. Savcılık da tutuklanmamıza karar verdi ve Metris Cezaevi’ne götürüldük. Bayramın 2. günü D-3 koğuşunda geçtim. 30 Eylül 2008 sabahı sayım için geldiler. Biz havalandırmada Engin ve diğer arkadaşlarla oturuyorduk ve niye kalkmadınız diye üzerimize saldırdılar. D-3 koğuşundaki 1 Ekim sabahı ise en çok darbeyi aldığımız gün oldu. Tutuklu sanıklardan Yavuz Uzun sandalyeyi üzerime vurdu tekmelemeye başladı ve ‘sopayı getir’ diye bağırdı. Musluktan üzerimize maşrapayla su düktü. Kapı açma demiri ile vücudumuza vurmaya başladılar. Engin’in başına 3-4 defa vurdular. Bu sırada Engin’in ağzından kan geldi ve uzun süre bizi bu şekilde dövdüler. Yavuz Uzun’un kullandığı sopa elden ele dolaşmaya başladı. Demiri de ilk kez o kullandı. Bu dövme işlemi yarım saat sürdü.”


Karakaya, kendilerine kapı kolu demiri ile vuran kişinin Murat Çise olduğunu da öne sürdü.


İFTARIMIZI SİZİNLE AÇTIK
Diğer müşteki Cihan Gün ise İstinye’deki polis karakolunda parmak izi tespitine karşı çıktıkları için polis tarafından dövüldüklerini ve polislerin de “İftarımızı sizinle açtık”dediklerini anlattı.


ÇEBER’İN BABASI: OĞLUMUN RAHATSIZLIĞI YOKTU
Engin Çeber’in babası Ali Tekin ise, oğlunun herhangi bir rahatsızlığı olmadığını belirterek, “Jandarma, polis, gardiyan ve bütün suçlular hakkında şikayetçiyim. Bütün suçluların cezalandırılmasını istiyorum” dedi.


Çeber’in ablası Şerife Çeber de, İngiltere’de yaşadığını ifade ederek, 26 Eylül’de kardeşiyle telefonla görüştüğünü belirtti. Şerife Çeber, “Kardeşim bayram için benden para istemişti. Para göndermek için kendisini aradım ama telefonlarıma çıkmıyordu. Sonra avukatları aradık. Avukatlardan Çeber’in, bir dergi dağıtımında cezaevine girdiğini öğrendim, bunun üzerine Türkiye’ye geldim. Hastaneye kardeşimi görmeye gittiğimde polisler kardeşimi görmeme izin verilmedi” şeklinde konuştu.


GÜVENLİK KAMERASI GÖRÜNTÜLERİ İZLENECEK
Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Metris Cezaevi’ndeki güvenlik kamerası görüntülerinin izlenmesine karar verdi.


Bir sonraki duruşma 4 Mart 2009’a ertelendi.


Başgardiyan: Onu tekme tokat bahçeye çıkardık
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler