YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İncelemeler PKK'yı işaret etti
Hakkari'nin geçitli Köyü'nde sivil bir minibüse yapılan ve 9 kişinin can verdiği saldırıyla ilgili kriminal incelemede bir PKK'lının parmak izi çıktı.
İncelemeler PKK'yı işaret etti
23 Ekim 2010 / 09:03 Güncelleme: 23 Ekim 2010 / 09:34

Hakkari’de 9 kişinin öldüğü saldırının PKK işi olduğu kriminal raporlar tarafından tespit edildi. Bölgede bulunan asker çantasından bir PKK’lının parmak izi çıktı.

Hakkari’nin Geçitli ilçesinde iki yaşındaki Nurullah bebeğin ölümüne, bir yaşındaki Zeynep bebeğin ağır yaralanarak yetim kalmasına neden olan patlamayı PKK’nın yaptığı kesinleşti. 9 köylünün hayatını kaybettiği saldırı sonrası, suçu askere atmak için bırakılan askeri sırt çantasını didik didik inceleyen Emniyet Kriminal, PKK’lı Sıracettin Karataş’ın parmak izini tespit etti. Hakkari’nin Geçitli Köyü’nde 16 Eylül 2010’da yolcu taşıyan köy minibüsünün havaya uçurulması sonucu 9 vatandaşın katledildiği saldırıyıterörörgütü PKK/KCK’nın yaptığı tespit edildi. Saldırı sonrasında olay yerinin yakınlarında askeriyeye ait haki renkli sırt çantası bulunmuş ve PKK, devleti suçlamıştı.

KRİMİNAL İNCELEME PKK’YI İŞARET ETTİ

Saldırıda şüphelerin odaklandığı nokta olay yeri yakınlarında 2 haki renkli sırt çantasının bulunmasıydı. Çantaların içerisinde plastik patlayıcıyla (C-4) desteklenmiş havan ile 2 adet anti tank mayını bulunarak etkisiz hale getirilmişti. Olay yeri yakınlarında ele geçirilen sırt çantaları Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuarlarında kriminal incelemeden geçirildi. Çantaların üzerinde PKK terör örgütü üyesi Sıracettin Karataş’ın parmak izinin bulunduğu tespit edildi.

İZ BIRAKMAMAK İÇİN TEMİZLİK YAPILMIŞ

İncelemede çantada ve içine yerleştirilen patlayıcılarda parmak izi bırakmamak için yoğun çaba sarfedildiği belirlendi. Saç kılı, doku parçası, DNA kalıntısı üzerine de yoğunlaşılan ve oldukça kapsamlı yürütülen çalışma sonucunda aranan ipucu anti tank mayınında bulundu. Anti tank mayını düzeneğindeki pillerin üzerine sarılan koli bandının iç yapışkan yüzeyinde parmak izi tespit edildi. Karşılaştırma sonucunda parmak izinin daha önce çeşitli terör suçları nedeniyle sabıkası bulunan Sıracettin Karataş’a ait olduğu belirlendi. Savcılık talimatıyla Sıracettin Karataş üzerine yapılan araştırmada, Karataş’ın PKK/KCK saflarında olduğu belirlendi.

Sırrı kendileri ele verdi

Olay yerine bırakılan iki askeri çantanın nereden geldiğine dair ipucu, PKK’nın askeri kanadı HPG’nin, saldırıdan 6 gün önce yaptığı bildiride ortaya çıkmıştı. O bildiride HPG, 6 Eylül günü Hakkâri Aksu bölgesinde yaşanan çatışmada Türk Askeri’ne ait iki adet çantanın ele geçirildiğini söylüyor. Fırat Haber Ajansı da HPG bildirisindeki bu ayrıntıyı aynı gün, “gerilla askerlere ait bir silah ile iki çantaya el koydu” şeklinde haberleştirdi. Geçitli Köyü saldırısı sonrasında PKK’nın lideri Abdullah Öcalan, eylemin “derin devlet ya da PKK’daki Ergenekon’cu gruplar tarafından yapılmış olabileceğini” açıklamıştı.
Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler