YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnce'den sert sözler....
8 yıllık kesintisiz eğitime son vererek 12 yıllık kademeli eğitim sistemi ile ilgili tartışmlar dinmek bilmiyor. CHP'li İnce bugün getirilmek istenen yeni sistemi sert sözlerle eleştirdi, "Kin ve nefret nesli yetiştirilmek için atılan harçtır" dedi...
İnce'den sert sözler....
02 Mart 2012 / 15:15 Güncelleme: 02 Mart 2012 / 15:15

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, kesintisiz eğitime son vererek,  kademelendiren yasa teklifini, ''Kin ve nefret nesli yetiştirmek için atılan harç mahiyetindedir'' şeklinde değerlendirdi.

İnce, İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun teklifine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kanun teklifinin, daha önceki tasarılar ve AK Partililerce verilen teklifler gibi ''Cumhuriyetin değerleriyle, çağdaşlıkla hesaplaşma mantığının, zihniyetinin ürünü'' olduğunu ileri süren İnce, ''Milli Eğitim Teşkilat Kanunu ile ilgili KHK'dan sonra 8 yıllık kesintisiz eğitimi de bir şekilde yok edecek bir kanun tasarı yada teklifinin gündeme getirilmesi bizi şaşırtmadı'' ifadelerini kullandı.

İnce, teklifin, TBMM Milli Eğitim alt komisyonun yaptığı değişikliklere rağmen bir ''yıkım projesi'' olma özelliğini koruduğunu, bir tür PİAR çalışması özelliği taşıdığını iddia etti. İnce, teklifte neyin değişip değişmeyeceğine karar verenin Başbakan Erdoğan olduğunu da ileri sürdü.

Teklifin, AK Parti Grubunda Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarınca hazırlandığını, hazırlanma aşamasında gizliliğin esas alındığını öne süren İnce, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin yürüttüğü bu çalışmadan diğer Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın haberi olmadığı iddiasında bulundu.

İnce, teklifin, eğitim sorunlarıyla uzak yakın bir ilgisinin olmadığını öne sürerek, şu görüşleri ifade etti:

''Çünkü, hazırlayanların ifadesiyle 28 Şubat'a karşı bir rövanştır. Temel kaygısı dini eğitimi ilköğretime taşımaktır. Bunun gerçekleşebilmesi için ise aşılması gereken sorun zorunlu eğitimin kesintisiz olma özelliğinin yok edilmesidir. Bunun için açıkça bilgi yanlışı demiyorum, yalan söyleme gereği dahi duyulmuştur. Kanun teklifinin gerekçesine bu yalanlar yazılabilmiştir. Teklifin kesintisiz eğitimi ortadan kaldırdığı, en önemli amacının da bu olduğu açıktır. Getirilmek istenenin ise hiçbir pedagojik gerekçesi bulunmamaktadır. Bu teklifin kanunlaşması halinde zaten yetersiz ve sonuçları itibariyle onur kırıcı olan eğitim sistemimiz yerlerde sürünmeye devam edecektir. Çocuklarımızı Milli Eğitim Bakanlığından korumamız gerekecektir. Kanun teklifi sadece kesintisiz eğitimle ilgili değildir. Çocuklarımızın daha erken yaşta mesleki eğitime yönlendirmek gibi bir amacı bulunuyor. Eğitim bilimlerinin kenarından geçmiş, gelişim kuramlarından birazcık haberi olanların dahi önermeye cesaret edemeyeceği bir konudur bu. Ama AKP'deki sorun cehaletle ilgili değildir. Ülkelerinin tarihine, değerlerine duydukları kin ve nefretle ilgilidir. O nedenle bu yasa teklifi kin ve nefret nesli yetiştirmek için atılan harç mahiyetindedir. Kamuoyu kesintisiz eğitim konusunu tartışırken iki önemli konu arka planda kaldı. Kanun teklifi ortaöğretimden yükseköğretime geçiş için katsayıları tümüyle kaldırmaktadır. Oysa YÖK bu uygulamayı zaten kaldırmıştır. Uygulanmayan bir konu için kanun düzenlemesi yapılmasının tek gerekçesi konunun yargıda olmasıdır.'' (AA)

DÜŞÜNCEM
 // HÜSNE GÜLAY
BİRDE BUNU DENEYELİM LİSE DE ŞU ANDA OKUYAN ÇOCUKLARIMIZA BAKTIĞIM ZAMAN BİR ANNE OLARAK HER KONUDA ENDİŞE DUYMUYOR DEĞİLİM NE EDEP KALDI NE SAYGI ÖĞRETMEN Mİ EĞİTİCİ ÇOCUKLAR MI EĞİTİCİ NERDEN NEREYE BİRAZ AİLELER DE SAYGI YI ÖĞRETMELİ SADECE DEVLETLE BİTMEZ BİZDE GEÇTİK O SIRALAR DAN AMA ÖĞRETMEN GELİNCE AYAGA KALKARDIK SADECE BİLGİ DEĞİL DİR EĞİTİLMEK ÖNCE AHLAK SONRASI ARKASINDA GELİR ZATEN SANKİ BİRAZ KONU DIŞINA MI ÇIKTIM NE AMA DÜŞÜND...
02 Mart 2012 16:00
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler