YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnce, topu hükümete attı!
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, 35. madde ile ilgili değişiklik teklifi ile ilgili, "Teklif yeterli değilse yeterli hale getirelim" dedi...
İnce, topu hükümete attı!
29 Temmuz 2010 / 13:37 Güncelleme: 29 Temmuz 2010 / 13:51

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesinin değiştirilmesine yönelik kanun tekliflerini görüşmeye, değiştirmeye açık olduklarını, katı bir tutum içinde bulunmadıklarını belirterek, ''Teklif yeterli değilse, yeterli hale getirelim. Top hükümette...'' dedi.

İnce, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında 23. Dönem 4. yasama yılını değerlendirdi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in de dün değerlendirmelerde bulunduğunu anımsatan İnce, ''Düşük profilli Başkan, kamuoyunu yanıltmıştır'' diye konuştu.

İnce, Şahin'in bu yasama yılında yasalaşan 53 kanun teklifinin 31'inin muhalefet veya bağımsız milletvekillerince verildiğini söylediğini belirterek, bunların; iktidar milletvekillerinin teklifleriyle birleştiren teklifler olduğunu kaydetti. İnce, ''muhalefetin verdiği bir teklifin yasalaşmadığını, ortada uzlaşma, muhalefetin dediklerini yapma durumunun söz konusu olmadığı'' görüşünü dile getirdi.

23 Dönemde verilen 15 bin 686 yazılı soru önergesinin 7 bin 191'inin süresi içinde yanıtlanmadığını anlatan İnce, AK Parti'nin bulunmadığı 21. Dönemde ise 8 bin 140 yazılı soru önergesinin bin 321'inin süresinde yanıtlanmadığını bildirdi.

İnce, 21. Dönemde yazılı soru önergelerinin yüzde 82,2'sinin süresinde yanıtlanırken, 23. Dönemde bu oranın yüzde 52,1 olduğunu ifade ederek, ''AKP döneminin milli iradeye saygısı yüzde 52,1'dir. AKP demokrat değildir, milli iradeye saygısı yoktur. Milli iradeye, milletin temsilcilerine saygısı olmayanın millete de saygısı olmaz. Bunların milli irade söylemi de tıpkı gözyaşları gibi sahtedir. Bir türkü var, 'makaram sarı bağlar' diye. Makaram sarı bağlar, Arınç söyler, Recep ağlar, Recep söyler, Arınç ağlar. Türkiye'nin düştüğü durum budur'' diye konuştu.

''DOKUNULMAZLIK DOSYASI REKORU''

İnce, ''TBMM'nin, dokunulmazlık dosyası rekoru kırdığını, Mecliste 672 dokunulmazlık dosyasının beklediğini'' söyledi.

Dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda Başbakan Erdoğan'a, ''Senin elini tutan mı var? Dokunulmazlıkların hepsini kaldırılım'' diye seslenen İnce, Erdoğan'ın bu mekanizmadan şikayet ettiğini, ancak kendisi ve bakanlarının, bazı bürokratların yargılanmasına izin vermediğini savundu. İnce, ''Sen veya bakanların, hangi bürokratların yargılanmasına izin vermedi?'' diye sordu.

İnce, dokunulmazlıkların fiilen kalktığını ifade ederek, sadece Erdoğan'ın, bakanlarının ve milletvekillerinin dokunulmazlığının bulunduğunu öne sürdü.

Şahin'in, dün, soru önergelerini yanıtlamanın zaman aldığını söylediğini belirterek, ''Dün yürütmenin avukatlığına soyundu. Sana mı düştü yürütmeyi savunmak. Sayın Başkan'ın görevi, İçtüzüğü uygulamaktır, bakanların avukatlığını yapmak değildir'' dedi.

''SÖYLEDİĞİN SÖZLERİN ARKASINDA DUR''

İnce, muhalefetin çalıştığını, iktidarın ''tembellik'' yaptığını ileri sürerek, 23. Dönemde görüşmeler sırasında 672 kez karar yeter sayısının istendiğini, 338'inde karar yeter sayısının bulunamadığını kaydetti. İnce, ''138 milletvekilini Meclis Genel Kurul Salonunda tutamayan bir AKP ile karşı karşıyayız. 336 milletvekilinden 138 tanesi Genel Kurulda değilse, bu AKP milletvekilleri ne iş yapıyor, iş takibi mi yapıyorlar, telefon başındalar mı? Meclis Başkanı'nın bunu sorgulaması gerekiyor'' dedi.

''Devlet adamının, kabadayı değil, yiğit adam olması gerektiğini'' anlatan İnce, sözlerini,''Kabadayı; hakaret eden, karşısındakini küçümseyen; 'artistlik yapma', 'al ananı git' diyendir. Yiğit adam ise sözünün arkasında duran adamdır. 2002 seçimleri öncesinde Sayın Baykal, dokunulmazlıkların kürsü dokunulmazlığıyla sınırlandırılmasını söyledi. Sayın Erdoğan, 'ne demek kürsü dokunulmazlığı, kürsü dokunulmazlığı da olmasın, toptan kaldırılım' demişti. 8 yılda geldiği nokta bu... Kendisinden kabadayı değil, yiğit adam olmasını istiyorum. 2002'de söylediğin sözlerin arkasında dur'' diye sürdürdü.

''İPE UN SERMEK OLUR''

CHP Grup Başkanvekili İnce, TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesinin değiştirilmesine yönelik tekliflerini TBMM Başkanlığına verdiklerini anımsattı.

AK Parti'nin ya da başka çevrelerin teklife itirazı varsa, bunu görüşmeye, değiştirmeye açık olduklarını, katı tutum içinde bulunmadıklarını kaydeden İnce, ''Daha önce 12 Eylülcülerin yargılanmasını teklif ettik. Sayın Başbakan, 'bu sulu şaka mı' dedi. 'Samimiyiz, arkasında duruyoruz' dediğimizde kelimenin tam anlamıyla AKP kıvırmıştır. Şimdi AKP'nin tavrını merak ediyoruz'' dedi.

''Teklifimiz ortada. Yeterli değilse, yeterli hale getirelim. Top Hükümette'' diyen İnce, hükümetin istediği zaman Meclisi çağırabileceğini, bunu görüşebileceklerini kaydetti.

İnce, çok uzun uzadıya tartışma gerektirecek bir durum bulunmadığını ifade ederek, ''Bundan sonrası ipe un sermek olur'' dedi.

''DOLMABAHÇE GÖRÜŞMESİ''

İnce, AK Parti'nin, ''asker-sivil ilişkilerinin istismar edilmesinden nemalandığını, bundan oy devşirmek istediğini'' ileri sürerek, ''AKP, darbe ticaretinden nemalanmasın'' görüşünü savundu. İnce, konuşmasına şöyle devam etti:

''Dolmabahçe görüşmesi... Sayın Büyükanıt ile Sayın Başbakan akraba, çocukluk arkadaşı, eski dost değildir. 'Bu görüşme mezara gider...' Böyle bir mantık yok. 27 Nisan bildirisi kimin işine yaradı? Bülent Arınç, 'oyumuzun yüzde 15'i e-muhtıradan' dedi, Abdullah Gül seçimlerden bir gün önce 'e-muhtıra oyumuzu artırdı' dedi. E-muhtırayı vereceksin, AKP'nin oylarını artıracaksın, trilyonluk aracı kapacaksın, şeref madalyasını takacaksın; sonra da 'bana iftira atıyorlar' diyeceksin. O zaman çık konuş. Sayın Başbakan, milletten neyi gizliyorsun. Kamuoyunda çok konuşulmasını istemiyorsan, muhalefet partilerine, milletvekillerini söyle. Biz de millete söyleyelim.''

BÖLÜKBAŞI'NIN TANIKLIĞI

Dubai anlaşmasıyla ilgili tartışmalara da değinen İnce, MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı'nın o dönem bürokrat olduğunu, bu işleri takip ettiğini; dün kendisine gelerek, ''Sayın Başbakan, Genel Başkanınıza dava açtı, tanıklık yapabilirim. Böyle bir anlaşma imzalandı'' değini aktardı. İnce, konuyu Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na ilettiğini, Kılıçdaroğlu'nun da ''memnun olacağını' söylediğini belirtti.

İnce, Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu'na dava açmasından mutlu olduklarını, mahkeme aşamasında bu anlaşmanın ortaya çıkmış olacağını söyledi. 

''HANGİSİNDEN RAHATSIZSINIZ?''

İnce, Anayasa Mahkemesine 22. Dönemde 113, 23. Dönemde 44 kez başvurduklarını, 120'sinin karara bağlandığını, 75'inde başvuruların haklı bulunduğunu, 45'inin ise reddedildiğini bildirdi.

Erdoğan'ın, ''CHP, Anayasa Mahkemesinin bahçesine gecekondu kurdu'' dediğini ifade eden İnce, ''Gecekondu kurma işlerinden anlamayız ama Erdoğan, bu işleri iyi bilir. Önce gecekonduyu kurar, sonra çok katlı yapar, orada oturur. Biz Anayasa Mahkemesine gitmeseydik, şimdi kavga ettiğiniz İsrail, Türkiye'nin sınırlarındaki mayınlı arazilerde oturacaktı; Hans'tan almadığın stopajı Mehmet'ten almaya devam edecektin; çalışanlardan daha yüksek gelir vergisi almaya devam edecektin; emekli olup çalışmak zorunda olan BAĞ-KUR'lular yüzde 10 yerine yüzde 40 prim ödemeye devam edecekti. Anayasa Mahkemesi bunları engelledi, Sayın Başbakan, siz bunların hangisinden rahatsızsınız?'' diye sordu.

TRT'ye eleştiriler yönelten İnce, bu kurumla ilgili suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, YSK'yı önlem almaya çağırdı. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler