YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnal Batu'dan 27 Mayıs itirafı
İnal Batu'dan 27 Mayıs itirafı
14 Ağustos 2010 12:47
Kanal A'da 'Hadi Konuşalım'ın konuğu olan eski CHP milletvekili İnal Batu önemli açıklamalarda bulundu. 27 Mayıs 1960 darbesinin suçluluk duygusunu içinde taşıdığını söyleyen Batu, "Sokaklarda bağırıp çağıran insan olmaktan utanıyorum"dedi.

Kanal A Haber Merkezi-Özcan Büyüköz

"Bizim de katıldığımız 27 Mayıs 1960 darbesi sonunda bir ülkenin seçimle gelmiş başbakanının, maliye bakanının ve dışişleri bakanının idam edilmeleri benim hala taşıdığım bir suçluluk duygusudur"

Bu itiraf gibi sözlerin sahibi eski CHP milletvekili İnal Batu...Yapımcı ve sunuculuğunu Esra Harmanda'nın üstlendiği Kanal A'nın sevilen programı 'Hadi Konuşalım'a katılan aynı zamanda eski bir büyükelçi olan Batu, büyük hayal kırıklıklarından birinin de 27 Mayıs olduğunu söyledi.

Kendisinin darbe yapmadığını fakat Demokrat Parti'nin istifası için eylem yaptığını söyleyen Batu,"Sokaklarda bağırıp çağıran bir insan olmaktan utanıyorum. Ben nereden bilebilirdim ki o ülkenin başbakanının, maliye bakanının, dışişleri bakanının asılarak idam edileceğini. Böyle bir şey olabilir mi? Yani bir bakın neler yaptık"dedi.

Hayalindeki Türkiye'nin nasıl olmasını istediğini de sözlerine ekleyen eski büyükelçi şunları söyledi:

"Yani bir bakın neler yaptık....Hep övünürüz de biz...Yakın taihimizde neler var? Başbakanın ve iki bakanın asılması var, 6-7 Eylül felaketi, utancı var, bir varlık vergisi rezaleti var...Sevgili arakadaşım Yılmaz Karakoyunlu kulakları çınlasın yazdı...Bir Nazım Hikmet'in, 3 tane Harbiye talebesinin gelip biz sizin şiirlerinzii çok seviyoruz dedikleri için orduyu isyana teşvikten 27 yıl hapse mahkum edilmesi var. Dersim hadisesi var. İşte bunlar olmasın olmasın artık. İşte bunların olmadığı bir Türkiye istiyorum ben."

27 MAYIS DARBESİ

 

"HERKESİN KABUL ETTİĞİ MADDELER OYBİRLİĞİYLE MECLİSTEN GEÇMELİ, DİĞER MADDDELER İÇİN REFERANDUM YAPILMALI"

Eski büyükelçi İnal Batu, Esra Harmanda'nın "12 Eylül'de yapılacak referandum Türkiye'ye neler getirir? sorusuna da yanıt verdi.

12 Eylül'de sandık başına gidecek olanların yüzde 95'inin ne için evet ya da hayır dediğini bilmeyeceğini iddia eden Batu şöyle konuştu:

"O kadar yanlış yerlere soktuk ki biz bunu....Bu hükümet 8 yıldır iş başında...Demokrtaik, çağdaş Türkiye'ye yaraşan yeni bir anayasa vaat etti. Yumurta kapıya gelene kadar kayda değer bir şey yapmadı.Şimdi büyük heyecan...Neye dönüştü bu iş...Evet diyen AKP'ye güven oyu vermiş olacak, hayır diyen de bu hükümetten kurtulmak arzusunu dile getirmiş olacak. Böyle bir anayasa referandumu olur mu? İddia ediyorum sandığa gidicek olanların yüzde 95'i ne için eveti ne için hayır dediğini bilmeyecekler. Tayyip Bey iyidir, güzel yönetiyor memleketi AKP devam etsin, o halde evet...Ya da AKP çok kötü yönetiyor ülkeyi, bunlardan kurtulmak lazım, o halde hayır. Böyle bir anayasa referandumu olabilir mi? Olamaz. Mümkün değil. Bu bir trajikomik bir hadise. Anayasa referandumuyla hiç ilgisi yok bunun"

Herkesin mutabık olduğu maddelerin Meclis'ten geçmesi, tartışmalı maddelerin ise referanduma sunulması gerektiğini söyleyen Batu şöyle devam etti.

"Hangi maddeler tartışmalı, hangi maddeleri bütün partiler istiyor? Bunlar ayrılmalıydı. Herkesin mutabık olduğu mecliste el kaldırdığı maddeler anayasa girmeliydi. Diğer kalan maddeleri de referanduma götürmeliydi.Ama şimdi değil. Seçimlerin bu kadar yaklaştığı bir dönemde böyle bir referandum esastan ve zamanlama açısından yanlış"

13 Eylül sabahı referandum sonuçlarında AK Parti kaybederse ne olur, kazanırsa ne olur? sorusuna Batu şu yanıtı verdi.

"Korkarım bunun kaybedeni kazananı olmayacak. Herkes kaybediyor bana sorarsanız. Milletçe kötü bir sınav veriyoruz. Meydanlarda birbirlerine neredeyse ağız dolusu küfür ediliyor, bağıra çağıra en ağır suçmalar yapılıyor. Hain, bölücü, Memur Kemal, Recep Bey gibi. Bunun da tadı kaçtı. Bir veya iki defa söylersin ama her gün 10 defa Recep Bey söylenmez. Bu Türkiye'nin başbakanına büyük bir saygısızlık...

Böyle anayasa referandumu olur mu? Bu karşılıklı küfürleşme, ve milleti ikiye bölmedir...Hiç anayasanın içeriğiyle ilgilisi olmayan gerekesiz bir güven oylaması. Zaten seçim var 10 ay sonra, güven oylaması o olmalıydı. Buna hiçbir lüzum yoktu.."

REFERANDUM

 

 

 

 

bugüne kadar çok kızdığım kesim...
 // ibrahim çelikoğlu
Diplomatlardır.Dünya görmüş,Dünyanın demokrasi ile yönetilen devletlerinde görev yapmış,çalışmış,demokrasinin işleyişine mecburen ayak uydurmuşlar hiç sesini çıkarmaz,buraya geldiklerinde
buraya ayak uydururlardı.Bende"hesap et ne büyük hırsızlar;Hırsızlık için herşeye katlanıyorlar"derdim.Şükür ses geldi.
Demokrasiyi kollamak Cumhuriyet'i kollamaktır.Herkezi insan olarak görmek ve haklara tecavüz etmemektir.Akıllı bir adam "tecavüz etmeden,daha ...
14 Ağustos 2010 20:11
EVET Mİ?HA SÖYLE
 // YAVUZ
Utanıyorsan EVET demelisin dostum.Görüyorsun ki hayır da haAyır yok.....
14 Ağustos 2010 14:56
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler