YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İmralı'ya 5 mahkum geldi
Kenya'da 1999'da yakalandıktan sonra çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını İmralı'da çeken teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın yanına 5 PKK'lı mahkum sabaha karşı 04.00 sıralarında ulaştı.
İmralı'ya 5 mahkum geldi
17 Kasım 2009 / 09:52 Güncelleme: 17 Kasım 2009 / 12:02

Adalet Bakanlığı, Abdullah Öcalan'ın kaldığı koğuşun yakınına yeni bina yapımına geçtiğimiz yıl başlamıştı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, 'Kısa sürede İmralı'ya mahkumlar sevk edilecek" açıklamasının ardından yasa dışı terör örgütü PKK'ı 5 mahkum bugün sabaha karşı 04.00 sıralarında Mudanya ilçesinden askeri feribotla İmralı'ya ulaştı. Mahkumların özel eşyalarının daha önceden adaya ulaştığı öğrenilirken şimdilik adaya yeni mahkumun getirilmeyeceği konuşuluyor. PKK'lı mahkumların isimleri 'sır' gibi saklanıyor.

Abdullah Öcalan'ın da geçtiğimiz günlerde geçtiği İmralı'daki yeni cezaevinde mahkumların ortak kullanacağı tek bir avlu bulunuyor. Ada ziyaretçileri özel tasarlanmış parmak izi sisteminden geçerek adaya girebiliyor. Öcalan'ın bulunduğu bölüme sadece parmak izi sistemince tanınan kişiler alınıyor. Eski odasında yere monteli bir kitaplık, bir masa ve bir sandalyenin bulunduğu Öcalan, sadece TRT kanallarını çeken bir radyoyu dinleyebiliyordu.

Denizden, havadan ve karadan özel olarak korunan İmralı Adası'na yaptırılan F tipi cezaevinin 20 metrekarelik 12 yeni koğuşunun bulunduğu öğrenildi. Yeni cezaevinin merhum Başbakanlardan Adnan Menderes'in 1961'de idam edildiği binanın hemen yanına yapıldığı iddia edildi. Bir koridorun ayırdığı koğuşların sonunda 20 metrekarelik bir spor salonu da yer alıyor. Koğuşlarda metal bir ranza, metal bir masa ve metal bir tuvalet yer alıyor. Bir görüş odasına da yer verilecek tesisin çevresi 6 metre yükseklikteki istinat duvarıyla çevrili. Bölücübaşı Öcalan, İmralı'nın yeni hükümlüleriyle haftada bir havalandırmaya çıkabilecek.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler