YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İmralı'dan Kandil'e kritik mesaj!
İmralı'dan Kandil'e mesaj uçtu. Öcalan, "İçinizdeki yabancı servis ajanlarını temizleyin" dedi.
İmralı'dan Kandil'e kritik mesaj!
02 Aralık 2014 / 07:33 Güncelleme: 02 Aralık 2014 / 09:04

HDP heyetinin İmralı'da yaptığı görüşmede çözüm sürecini hızlandıracak adımlar netleşirken, Kandil'de silah bırakma zirvesi yapılacak. HDP heyeti, bugün hem MİT hem de hükümet yetkilileri ile görüştükten sonra Kandil takvimi ortaya çıkacak.

İlk kez devlet görevlilerinin HDP heyeti ile birlikte giderek örgüt yöneticileriyle HDP'lilerin buluşmasını yerinde izlemesi bekleniyor. Abdullah Öcalan HDP heyeti ile görüşmesinde PKK'ya da önemli mesajlar iletti. Öcalan, sürece zarar verecek provakatif eylemlerin yaşanmaması için yabancı servislerin sızmasına izin verilmemesini istedi. Kandil'deki görüşme örgütün silahlı unsurlarının Türkiye'den çekilmesi ve eve dönüşün tamamlanması üzerine odaklanacak.

"Şiddet aradan çıkacak"

"Silah, şiddeti aradan çıkarıp, söz, düşünce ve siyasetin devreye girmesi" için yürütülen barış sürecinde tarihi bir kavşağa giriliyor. HDP heyetinin hafta sonu İmralı'da yaptığı 4 saatlik görüşmenin ardından güncellenen çözüm takvimi yeniden işlemeye başladı. İmralı'nın HDP heyetine verdiği "Müzakere Süreci Taslağı"nın "Eylem Planı" bölümü hükümetin daha önce HDP'yle paylaştığı 6 maddelik taslakla yer yer benzerlikler taşıyor.

Önce devlet görevlileri ile paylaştı

Taslak, HDP heyetinin ziyaretinden iki gün önce İmralı'ya giden devlet heyeti ile paylaşıldı. Öcalan, dört bölümden oluşan taslağın içeriği hakkında bilgi verdi. Devlet heyeti ile görüşmede yeni dönem çerçevesi üzerinde uzlaşı sağlandı. Çözüm trafiğinde eve dönüş kapısını açacak hükümetin eylem planı ile uyumlu bir takvimin ortaya çıkması sağlanacak. Öcalan, 4-5 ay sonra demokratik çözüm sağlanabileceğini belirtirken, gözler 21 Mart 2015 nevruzuna kadar atılacak adımlara çevrildi.

Yasal adımlar atılacak

Hükümet, kamu düzeninin sağlanması kaydıyla sürece yönelik çerçeve yasanın içini dolduran adımlar atmaya devam edecek. İmralı heyeti Hatip Dicle'nin katılımı ile genişlerken, Kandil'le ilk kez açık bir şekilde teknik görüşmeler yapılacak. Bu süreçte örgüt yöneticileri ile görüşecek olan devlet yetkilileri çerçeve yasa kapsamında hukuki, idari veya cezai sorumlulukla karşı karşıya kalmayacak.

2.Habur yaşanmasın önlemi

Eve dönüş için "yasal güvence" çağrısına karşılık silahları bırakmayı teşvik eden düzenlemelerle yanıt verilmesi bekleniyor. Habur benzeri bir tablonun ortaya çıkmaması için silahı bırakıp teslim olanlar için belli bir süre verilecek. Takvim dilimi içinde silahını bırakıp teslim olanlar hakkında yakalama emrinin kaldırılması öncelikli seçenekler arasında bulunuyor. İlgili yasalarda örgüt üyeliği tanımı yeniden yapılırken, "pişmanlık" ifadelerinin kullanılmaması üzerinde duruluyor.

Kritik aşama Şubat'ta

İzleme ve Koordinasyon Kurulları'nın oluşturulmasına yönelik hazırlıklar yılbaşından önce tamamlanacak. Kurul'un hayata geçmesi ile birlikte en kritik aşamayı ilk adım olarak şubat ayında gerçekleşmesi planlanan geri çekilme oluşturuyor. PKK'nın ülke içinde kalan silahlı unsurlarını çekmesine bağlı olarak "silah kullanmaktan vazgeçtiğini" açıklaması ve dönüşlerin sağlanması hedefleniyor. Silahlardan arındırmanın ardından orta vadede PKK'lıların tamamına değil ancak bazı isimlerine siyaset yapma olanağının sağlanası için yasal adımlar atılması bekleniyor.

Devlet heyetiyle de görüştü

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Öcalan'ın iki gün önce de devlet heyeti ile görüştüğünü belirterek, "Devlet ve hükümet yetkilileri ile görüşeceğiz. Daha sonra onların uygun gördüğü tarihte Kandil'de heyet olarak toplantı yapacağız. Yetişirse hafta sonu yoksa gelecek hafta İmralı'ya giderek izlenimlerimizi aktaracağız" dedi.

Yasal güvence vurgusu

Müzakere süreci taslağında, çoğul, demokratik eşit ve yasal güvenceli çözüm vurgusu dikkat çekiyor. Taslakta, demokratik siyasetin doğru tanımlanması, vatandaşlık ve kimlik tanımı, sürecin bölgesel ve ulusal boyutlarının doğru tanımlanması, sürecin sosyo-ekonomik sistemle ilişkisi ve yeniden tanımlanması, sürecin anayasal ve yasal sonuçları, güvenlik boyutu, sosyal-kültürel etkileri, demokratik kamu düzeni başlıkları da dikkat çekiyor. Ayrıca, Meclis çatısı altında yakın tarihle hakikatler temelinde yüzleşme mekanizmalarının devreye girmesi gerektiği ifade ediliyor.

Hüda-Par ile diyalog zemini

İmralı görüşmesinde, 6-7 Ekim olaylarında HÜDA-PAR'a yönelik saldırılar da gündeme geldi. Öcalan, demokratik kriterlerin oluşması durumunda diyalog zemini geliştirilebileceğini söyledi. Öcalan, "Buna açık olmalıyız. Demokratik kriter ve başka servislerin sızması ve provokasyonlara karşı duyarlı olunması gerekiyor" dedi.

"Seçime parti olarak girin"

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçimlere parti olarak girebilecekleri mesajını verirken, İmralı'dan da aynı yönde çağrı geldi. Öcalan, "Elimizde çok güçlü bir programımız var. Seçime parti olarak girmeye dönük bütün hazırlıklar bu yönde geliştirilmeli. Bu program yeterince halkımıza kavratılırsa, kadrolarımız tarafından içselleştirilirse hiçbir barajın bizim için anlamı yoktur" dedi.

Zana'da İmralı'ya gidecek

Kürt siyasetinin sembol isimlerinden Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana da, İmralı'ya giden HDP heyetinde aktif rol üstlenecek. Zana, uzun yıllardır tartışılan Ulusal Kürt Konferansı için hazırlıkları yürütecek, Bölgesel Kürt Yönetimi ile temas halinde olacak. Öcalan, HDP heyeti ile görüşmesinde, bir sonraki ziyarete Zana'nın da gelmesini istedi. Öcalan ile görüşecek, Sırrı Süreyya Önder ile birlikte Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ve bölgedeki diğer siyasi partiler ve Kandil ile teması yürütecek, Öcalan'ın mesajlarının bu gruplara iletilmesi konusunda tüm gruplar arasında düzenli olarak çalışmalar yürütecek. Zana'nın iki hafta sonra içinde yapılacak yeni İmralı ziyaretine de katılması bekleniyor.

 

AHABER

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler